Αναπαραγωγή Ζευγάρι αχάτες

Εγγραφή
12 Ιαν 2023
Μηνύματα
78
Πόλη
Ηρακλειο κρητης
Καλησπέρα σε όλους. Πριν από 7 ημέρες από ένα ζευγάρι αχατες λευκούς υπολοιπομενους βγήκαν 4 νεοσσοι. Μετά από ατύχημα ( πόρτα με ελατήριο- κατασκευαστικη αστοχία-απροσεξία δική μου....έπεσε η φωλιά!!!) έμειναν 2 "αχατακια "!!!
Μετά το εγκεφαλικό που φυσικά έπαθα και αφού τους πέρασα δαχτυλίδια συνειδητοποίησα ότι κάτι παράξενο συμβαίνει!!! Δείτε τη φώτο....20230329_182213.webpΒλέπω λοιπόν ότι το ένα πουλάκι δείχνει σαν τους γονείς και το άλλο δείχνει στο χρώμα του δέρματος και κίτρινα φτερακια....!!!!!
Όταν ήρθαν από Νάπολη τσέκαρα το αρσενικό.....έχει μωβ δέρμα.(λάθος να λέμε το δέρμα λέει ο Μάκης...χαχα συγνώμη Μακη) αλλά όχι το θηλυκό ( ήταν λίγο νευρικό αλλά το θεώρησα και αυτονόητο....)
Λέτε αυτοί οι απατεώνες να ταίριαξαν λευκό Υπολοιπομενο με κυρίαρχο και εγώ να πήγα να τα έβαλα μαζί...? Θα δω αύριο το θηλυκό αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά....
 

Συνημμένα

  • 20230329_182213.webp
    20230329_182213.webp
    146,8 KB · Προβολές: 17
Καλησπέρα.
Θα δω αύριο το θηλυκό αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά....
Θα σου πρότεινα να μην ενοχλήσεις για κανένα λόγο το θηλυκό και ιδιαίτερα με πιασίματα μέχρι να μεγαλώσει τα μικρά της και να ολοκληρωθεί η διαδικασία της αναπαραγωγής.
Όσον αφορά τα χρώματα περίμενε τις απαντήσεις των ειδικών.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ μάλλον έχεις δίκιο απλά με τρώει η περιέργεια.!!! Έχει ξεκινήσει να ταΐζει ο αρσενικός τα μικρά ( και να την κυνηγάει καμιά φορά) οπότε σε λίγες μέρες θα μάθουμε.....
Μόλις σταματήσει το θηλυκό να ταΐζει θα βάλω χώρισμα και θα την τσεκάρω. Αν είναι κυρίαρχο ( που μάλλον είναι....) δεν μου χρειάζεται άλλη γέννα από αυτή. Πω πω μπέρδεμα!! Ο νόμος του Μέρφι!!! Αν αφήσεις το περιθώριο να πάει κάτι στραβά τελικά αυτό θα γίνει.....
 
Εκ πρώτης όψεως, θα έλεγα οτι πρόκειται για ένα Σατινέ θηλυκό. Ο Αχάτης σου δηλαδή είναι φορέας σατινέ. Αν μάλιστα δώσει κίτρινο λιπόχρωμα προφανώς κάποιου (για να μη σου πώ και των δυό), το λευκό είναι της μετάλλαξης "κυρίαρχο" . Υ.Γ Ρίξε μια ματιά στους λοβούς των ματιών. Θα πρέπει να είναι κοκκινωποί.
 
@mgerom Μάκη το αρσενικό είναι Υπολοιπομενο (μωβ)Screenshot_20230130-150425_Gallery.webpόπως ο σκουρόχρωμος νεοσσος.Αν ισχύει χωρίς εξαιρέσεις τότε είναι Υπολοιπομενος ο αρσενικός. Τώρα με το θηλυκό....
την πάτησα!!!! Δεν θα αλλάξει χρώμα στο δέρμα από θαύμα το μικρό....Άκυρο λοιπόν στη γέννα ακυρο και στο ζευγάρι....Τέλος πάντων...θα δω τούς βολβούς και θα τα πούμε.
Ευχαριστώ πολύ !!!
Υ.Σ. Μου αρέσει πού τα δίνανε ζευγάρι!!!! Δεν υπάρχει φόρουμ στην Ιταλία πού να μην γράφει ότι Υπολοιπομενο και κυρίαρχο είναι μπλέξιμο. Χαχα... και σατινε μαζί!!!!
Τέλειο!!!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Πριν απ' όλα, βγάζεις συμπεράσματα χωρίς επαρκή στοιχεία. Δεν υπάρχει καμμιά βεβαιότητα για την μετάλλαξη του λευκού απο το χρώμα της μυϊκής μάζας του στήθους . Σαφείς ενδείξεις έχουμε μόνο απο τον χρωματισμό του λίπους. Το βασικότερο ερώτημα όμως είναι, γιατί έχεις "κολλήσει" στην μετάλλαξη του ΛΕΥΚΟΎ ; Σ' έναν Αχάτη με δυσκολία διακρίνονται οι διαφορές στον φαινότυπο ανάμεσα στις δυό μεταλλάξεις του λευκού. Γι' αυτό άλλωστε διαγωνίζονται σε μιά κατηγορία. (agate white - D 170) . Το ενδιαφέρον εστιάζεται στην διαφορά του φαινότυπου των δυό μικρών. Αυτήν να παρακολουθείς συνεχώς ,ώστε να αποκτήσεις προσωπική αντίληψη όλης της εικόνας μέχρι την ενηλικίωση. Μη βιάζεσαι να ρήξεις άκυρο σε όλα ! Θα έλεγα οτι είσαι μάλλον τυχερός που έχοντας μόνον δυό νεούδια φάνηκε οτι κάτι περισσότερο υπάρχει στην γενετική βάση των γονιών.
Ο φαινότυπος ενός αχάτη φορέα σατινέ είναι όχι μόνον ανταγωνιστικός (δηλαδή κοντα στα πρότυπα) αλλά κάποιες φορές και πολύ καλύτερος απο τους νορμάλ αχάτες με λευκή υπολοιπόμενη βάση, μιας και η μετάλλαξη σατινέ καθαρίζει τελείως την φαιομελανίνη απο το σχέδιο πλάτης ,χαρίζοντας ένα καλύτερο λευκό τοπίο και περισσότερο κοντράστ. Εξ' άλλου γι αυτό το λόγο χρησιμοποιείται η μετάλλαξη σατινέ.
Υ.Γ Υπομονή λοιπόν και παρακολούθηση. Ισως μάλιστα με την πρώτη αλλαγή πτερώματος σε δυο-τρείς μήνες υπάρξουν και άλλες εκπλήξεις.
 
@mgerom η απογοήτευση μου έγκειται στο γεγονός ότι ήλπιζα στα λευκά Υπολειπομενα ( χωρίς άλλες μεταλλάξεις) για να τα δουλέψω μαζί με τα κίτρινα τοπαζια και κάποια τοπαζια λευκά υπολειπομενα που ψάχνω από τώρα!!!! στα εκτροφεία στην Ιταλία....( μιλάμε πάντα για αχατες) Για κάποιο με τις γνώσεις μου και αυτό πολύ είναι!!!! Αλλά ναι...
Υπομονή και βλέπουμε.....
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@mgerom όπως τα είπες!!!! Το λευκό έχει κόκκινα μάτια και το σκούρο μαύρα. Το θηλυκό είναι και αυτό υπολειπομενο, το τσέκαρα. (@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ούτε που το κατάλαβε, συνέχισε το φαγητό της- με έχουν εκπαιδευση οι καρδερινες χαχα)
Άρα έχουμε τον Αρσέν.αχατη φορέα Σατινε....Πες μου στο Θεό σου βρε συ Μάκη πως πήγε κατευθείαν το μυαλό σου στο Σατινε?
 
.Πες μου στο Θεό σου βρε συ Μάκη πως πήγε κατευθείαν το μυαλό σου στο Σατινε?
......Εχουνε δει πολλά τα μάτια μου , κι' αυτό μου φέρνει τρόμο 😆😆😆 .
Τα καθαρά κόκκινα μάτια προκύπτουν απο τρείς μεταλλάξεις. Σατινέ, Φαίο και Εουμο. Οι δυό τελευταίες είναι αυτοσωματικές άρα για να εμφανιστούν πρέπει και οι δυό γονείς να φέρουν το γονίδιο, πράγμα όχι τόσο πιθανόν όσο η Σατινέ που σαν φιλοσύνδετη αρκεί μόνον το αρσενικό να είναι φορέας για μεταφερθεί στα νεαρά θηλυκά.
Το πουλάκι με τα σκούρα μάτια, αν πρόκειται για αρσενικό, είναι είτε καθαρός Αχάτης ,είτε φορέας Σατινέ. Αν είναι θηλυκό είναι σίγουρα καθαρός Αχάτης.
 
@mgerom έχεις αρχίσει να μου φέρνεις και εμένα τρόμο χαχα!!!! Τα κόκκινα μάτια τα διαπίστωσα σήμερα...!!!!
Οπότε ο φορέας στα σατινε δεν είναι με σκούρα κόκκινα μάτια όταν είναι νεοσσος όπως στο τοπαζιο?
Παρεμπιπτόντως βλέπω τις διαφορές στο ζευγάρι ( όπως τις ανέφερες) και αν είχα βάλει μια καλή φωτογραφία θα μού το έλεγες ......Next time !!!!!
 
Οπότε ο φορέας στα σατινε δεν είναι με σκούρα κόκκινα μάτια όταν είναι νεοσσος όπως στο τοπαζιο?
Μόνο απο κοντά και σε σύγκριση με άλλα "δείγματα" μπορείς να έχεις μια σαφή εικόνα της διαφοράς στις αποχρώσεις των ματιών ανάμεσα σε ΝΟΡΜΑΛ - ΦΟΡΕΙΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ
 

Συνημμένα

  • 93d5a5_e00eaa719f1642c2ac31b96a22db7aef_mv2.webp
    93d5a5_e00eaa719f1642c2ac31b96a22db7aef_mv2.webp
    51,3 KB · Προβολές: 41
@ianos ευχαριστώ πολύ! Το σατινε υιοθετήθηκε ήδη από την κόρη μου και επειδή δεν σκοπεύω να το ζευγαρώσω ελπίζω ότι θα περάσει μια ήσυχη ζωή....) Το άλλο (και αυτό θηλυκό αν κρίνω σωστά) είναι το πρώτο καναρίνι που βγήκε σπίτι μας άρα μένει και αυτό ...χαχα.
 
Τα μικρά είναι σήμερα στην 25η ημέρα και το θηλυκό στο 3ο αυγό αλλά....
20230415_082807.webp
Από κοντά δείχνει σαν βάψιμο περισσότερο από ράγισμα....Πιάνοντας το με την λαβίδα φαίνεται σταθερό και ακουμπώντας το δεν βρίσκεις εγκοπή.
Δεν θέλω να το επιστρέψω στην φωλιά (αύριο) αλλά το λυπάμαι να το πετάξω....Καμμια ιδέα?
 
Αν με τη ψηλάφιση δεν νιώθεις εγκοπή κι εφόσον δεν θέλεις να το πετάξεις, επέστρεψέ το στη φωλιά όταν είναι ο καιρός τους.
Κάποιος - κάποτε σε αυτό το φόρουμ (ναι, ξέρω, είναι τόσο ασαφές όσο ακούγεται, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα περισσότερο, ούτε και την κατάληξη του συμβάντος) είχε σκεφτεί ένα ελαφρύ ραγισματάκι (τσακισματάκι ήταν συγκεκριμένα) να το περάσει με μανό για τα νύχια. Ούτε ξέρω, τι απέγινε με το αυγό εκείνο, αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα αυγά είναι πορώδη και μέσα από τους πόρους μπορούν να περάσουν πτητικά μόρια που μπορεί να βλάψουν το έμβρυο.
κοίταξε όμως ένα άλλο θέμα που είχε αίσια κατάληξη.... https://community.petbirds.gr/threads/Ραγισμένο-αυγό-12-ημερών.42226/
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ianos το πίεσα και με τα δάχτυλα (έσφιξα απαλα)) τίποτα!¡! Το ραγισμενο αυγό λίγο να το ακουμπήσεις σπάει...
Αν όμως σπάσει στη φωλιά θα χαλάσει και τα άλλα. Επικίνδυνο.....
 
@ianos Γιάννη μήπως θυμάσαι αυτό;
Κ σε εμένα το μανό ή η κόλλα μου φαίνονται τελείως ακατάλληλα μην κ περάσουν στο έμβρυο.
Στο τελευταίο σου ποστ αναφέρεις μήπως να μπορεί να κολλήσει με μη τοξική κόλλα που χρησιμοποιούν οδοντίατροι! Πολύ καλή ιδέα.

@ΖΑΧΑΡΊΑΣ λες να έχει περάσει το ράγισμα στην μεμβράνη;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top