Αναπαραγωγή Ζευγάρι ζεμπράκια έχουν νεοσσούς και ζευγαρώνουν

Annoula2610

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2015
Μηνύματα
30
Πόλη
Ρέθυμνο
Καλησπέρα, έχω ένα ζευγάρι ζεμπράκια, και έχουν 5 νεοσσούς 20 ημερών τα δυο μεγαλύτερα. Σήμερα είδα ότι οι γονείς ζευγαρώσαν μεταξύ τους, αυτό επηρεάζει το τάισμα των νεοσσών; Υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν να τα ταίζουν; Επίσης να ρωτήσω κάτι ξεχωριστό, παρατηρώ ότι "ξύνονται" επιτρέπεται να ψεκάσω τους νεοσσούς με το αντιφθειρικό σπρέι για πουλάκια που έχω;
 
αυτό επηρεάζει το τάισμα των νεοσσών; Υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν να τα ταίζουν;
Δεν νομίζω... απλά ετοιμάζονται για την επόμενη γέννα και τα μικρά ετοιμάζονται σε λίγο να απογαλακτιστούν. Λογικά θα συνεχίζουν να ταίζουν. Αν όχι πρέπει να κάνεις κάτι άμεσα.. Σ αυτό θα σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί, @YannisK @Wind-sa . Βάζε στο κλουβί βραστό αυγό και μαλακές τροφές να αρχίσουν να τσιμπάνε τα μικρά.. Πόσες γέννες έχουν κάνει οι γονείς;

Επίσης να ρωτήσω κάτι ξεχωριστό, παρατηρώ ότι "ξύνονται" επιτρέπεται να ψεκάσω τους νεοσσούς με το αντιφθειρικό σπρέι για πουλάκια που έχω;
Αρχικά βαλε το βράδυ μια χαρτοπετσέτα στα κάγκελα του κλουβιού και αν την ημέρα δεις κόκκινα ή μαύρα σημάδια πάνω στην χαρτοπετσέτα, τότε δυστυχώς έχεις ψείρα. Τώρα λόγω μικρών ψέκασε και προληπτικά το κλουβί και τα μικρά με Pinex Powder που είναι πιο αθώο..
 
Πόσες γέννες έχουν κάνει οι γονείς;

Ειναι η δευτερη γεννα τους, αλλα τα πανε πολυ καλυτερα απο τη πρωτη, στη πρωτη ψοφησαν και οι τρεις νεοσσοι. Επιτρεπεται να αγορασω καινουργια φωλια και να ψεκασω το καλαθακι και να βαλω απο πανω νημα να αντικαταστησω αυτη που εχουν γιατι ειναι γεματη κουτσουλιες; Αυτο θα εχει αποτελεσμα καθολου;
 
Ειναι η δευτερη γεννα τους, αλλα τα πανε πολυ καλυτερα απο τη πρωτη, στη πρωτη ψοφησαν και οι τρεις νεοσσοι.
Θα προχωρήσεις και σε 3η γέννα; Τα ζεμπράκια είναι μηχανές νεοσσών και δεν σταματάνε να γεννάνε απαξ και αρχίσουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτός που τα έχει πρέπει να τα αφήσεις έτσι. Γνώμη μου μην προχωρήσεις σε άλλη γέννα γιατί θα εξαντληθούν οι γονείς.

Επιτρεπεται να αγορασω καινουργια φωλια και να ψεκασω το καλαθακι και να βαλω απο πανω νημα να αντικαταστησω αυτη που εχουν γιατι ειναι γεματη κουτσουλιες; Αυτο θα εχει αποτελεσμα καθολου;
Τι είδους φωλιά έχεις τώρα; Αυτή που βάζουμε στα καναρίνια; Αν ναι τ΄τοε δεν κάνει για ζεμπράκια. Δες αυτό: https://community.petbirds.gr/tags/nests-material/
 
Θα συμφωνησω με την Αλικη πως δεν ειναι η καταλληλη ωρα για 3η γεννα. Το θυληκο πρεπει να ξεκουραστει. Καλο θα ηταν να χωρισει λιγο το ζευγαρι. Η μη ξεκουραση του θυληκου μπορει να οδηγησει σε προωρο θανατο απο την εξαντληση. Οσον αφορα τις φωλιες αυτο που εχω διαπιστωσει εγω ειναι οτι τα ζεμπρακια παντου μπορουν να κανουν αβγα. Η καλυτερη επιλογη θα ηταν μια κλειστου τυπου φωλια ασφαλως. Εγω προσωπικα εχω καλαθακι ανοιχτο ωστε να βλεπω και τι γινεται εκει μεσα αλλα ολο το 24ωρο εχω μια κουβερτα πανω απο το σημειο της φωλιας ωστε να ειναι σκιερο το σημειο, γιατι τα ζεμπρακια θελουν σκιερο μερος για να γεννησουν.
Πόσες γέννες έχουν κάνει οι γονείς;

Επιτρεπεται να αγορασω καινουργια φωλια και να ψεκασω το καλαθακι και να βαλω απο πανω νημα να αντικαταστησω αυτη που εχουν γιατι ειναι γεματη κουτσουλιες;
Εαν οι νεοσσοι βγαινουν εκτος φωλιας τοτε ναι. Μπορεις να αντικαταστησεις την φωλια.
 
Δεν νομίζω... απλά ετοιμάζονται για την επόμενη γέννα
Κανονικα νομιζω δεν πρεπει να γινει αυτο εκτος κι αν τα μικρα σιτιζονται μονα τους.Αν κρινω απο τα δικα μου δεν εκαναν τιποτα μεχρι να μεγαλωσουν οι νεοσσοι και να φτασουν σε θεση να σιτιζονται μονοι τους. Το να προχωρησουν σε κατι νεο δεν συνεπαγεται οτι με το παλιο ''εκλεισαν'';
 
Το να προχωρησουν σε κατι νεο δεν συνεπαγεται οτι με το παλιο ''εκλεισαν'';
Δυστυχώς για τα ζεμπράκια δε ξέρω τόσες λεπτομέρειες. Δεν είχα ποτέ... αλλά στα καναρίνια ας πούμε, η μαμά κάνει 2η φωλιά ενώ ταίζει τα μικρά τα οποία μόλις γίνουν 17-20 ημερών αναλαμβάνει εξολοκλήρου ο μπαμπάς. Αν το ίδιο ισχύει και στα ζεμπράκια δεν το ξέρω.. @YannisK , @Wind-sa τα φώτα σας!
 
Δεν ξερω πως να απαντησω σε καθε ερωτηση ξεχωριστα οποτε θα τα γραψω ολα μαζι..
Τα μικρα ενω πετανε και μπορουν να βγουν εξω, καθονται κυριως μεσα στη φωλια. Ο αρσενικος ταιζει κυριως, δεν εχω παρατηρησει αν ειναι εξ ολοκληρου. Ζευγαρωνουν αλλα σημερα π.χ. ειδα οτι τα ταισε οποτε δεν τα εχουν εγκαταλειψει τελειως.Αλλα λειπω πολλες ωρες τη μερα οποτε δεν ξερω τι κανουν ολη μερα.
Δεν ενδιαφερομαι για τριτη γεννα αλλα επειδη βλεπω οτι τα μικρα καθονται μεσα, δεν θελω να ειναι στις κουτσουλιες πανω. Γιαυτο ρωτησα για αντικατασταση.
Η φωλια που χρησιμοποιω ειναι καλαθακι καναρινιων, μεσα σε μια πλαστικη εξωτερικη φωλια με καγκελα. Οταν τα ζεμπρακια εφτιαχναν τη φωλια την εκαναν σαν σπηλιτσα κ εγω κολλησα χαρτοταινια μπεζ εξωτερικα απο τα καγκελα για να σταθεροποιησω τ νημα και για να αισθανονται τη φωλια πιο κλειστη.
Ειχα προσπαθησει να βαλω καλαθακι αλλα δεν τ πλησιασαν ποτε ενω μολις εβαλα καναρινιων πηγαν κατευθειαν.

Συγνωμη για τ μεγαλο μυνημα.
 
Back
Top