Γενικά Ζευγάρι καναρίνια ή ζεμπράκια

Babis124

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2023
Μηνύματα
12
Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο forum.Τισ τελευταίες μέρες σκεφτόμουν να πάρω ένα ζευγάρι πτηνών και μετά απο ψάξιμο ανακάλυψα πως θα μου ταίριαζε ενα ζευγαρί ζεμπρακια η καναρίνια,και τα δυο πουλια είναι πολύ ωραία και τώρα είμαι σε δίλλημα,επίσης είχα και στο παρελθόν ζευγαρί καναρίνια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα ζεμπράκια είναι πολύ όμορφα και κινητικά πουλάκια. Αλλά "θα ψηφίσω" καναρίνια. Το αρσενικό θα σου τραγουδάει μάλιστα αν το έχεις χώρια από το θηλυκό (και καλό θα ήταν να μη βλέπονται για να τραγουδά περισσότερο, δεν είναι άλλωστε κοινωνικά πουλιά όπως τα ζεμπράκια). Και αυτό είναι και το μειονέκτημα...ότι δλδ δεν θα τα έχεις στο ίδιο κλουβί κι επομένως θα καθαρίζεις δύο κλουβιά (διαφορετικά πέρα της μειωμένης μουσικής απόδοσης του αρσενικού, μπορεί να έχεις και προβλήματα ωοτοκιών σε εποχές που δεν κατάλληλες με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται ακόμα και για την υγεία του θηλυκού). Παρόλα αυτά, ο λόγος για τον οποίο θα προτιμούσα τα καναρίνια είναι γιατί έχουν σαφέστατα μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής από τα ζεμπράκια.
Όταν αποφασίσεις και πριν προβείς σε αγορά πουλιών, να συζητήσουμε σχετικά με κατάλληλα κλουβιά και εποχή αγοράς.
 
@ianos σε ευχαριστω πολλη φιλε για το χρόνο σου έχω είδη κλουβιά για καναρινια 3 40αρες ζευγαρωστρες και 2 76αρες και πολλα αλλα κλουβια, είναι απο τα καναρίνια που είχα παλιά,αλλά επειδή ηταν σε εξωτερικό χωρο το βραδυ τα φαγαν ποντικια και απο 50 πουλια εμειναν 10
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
αλλά επειδή ηταν σε εξωτερικό χωρο το βραδυ τα φαγαν ποντικια και απο 50 πουλια εμειναν 10
και τώρα αυτά τα 10 είναι προστατευμένα από τα ποντίκια και άλλα αρπακτικά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
και τα δυο πουλια είναι πολύ ωραία
Οντως.

Τα κλουβιά που έχεις κάνουν και για τα δύο είδη. Στο ποια πουλιά θα καταλήξεις είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα προσωπικά θα μου άρεσε να κελαηδούν τα πουλιά που θα είχα υπό τη φροντίδα μου οπότε θα επέλεγα καναρίνια. Βέβαια αν μπορείς να αντέξεις τη φωνή των ζέμπρα που στα δικά μου αφτιά είναι σαν βραχνιασμένη κόρνα, τότε είναι μία χαρά πουλάκια και αυτά και σχετικά εύκολα στη φροντίδα τους.
 
Back
Top