Αναπαραγωγή Ζευγάρι κόκκινου με λευκό επιτρέπεται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 8520
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

8520

PB Member
Εγγραφή
25 Απρ 2008
Μηνύματα
673
Πόλη
Σέρρες
να ρωτησω ; Εγω έβαλα ένα ζευγαρι με λευκό και κοκκινο μηπως δεν πρέπει;
 
Τη ενοϊς όταν έβαλες ένα ζευγάρι,ένα λευκό και ένα κοκκινο;
Τι να εννοει βρε Larys ... Το απλο! Εβαλε ενα καναρινι κοκκινο και ενα λευκο να κανουν ροζ (😱) καναρινακια!
8520 στα καναρινια χρωματος δεν κανουμε πειραματα... Θελουμε ωραιο "καθαρο" και εντονο χρωμα...
 
Για μενα κακως που τα εβαλες τετοια εποχη με τοση ζεστη. Δε τα λυπασαι; Αμα θελεις να τα ζευγαρωσεις περιμενε να φυγει το καλοκαιρι.
 
Αγαπητέ 8520

να πάρουμε τα πράγματα βήμα - βήμα.

Το λευκό καναρίνι μπορεί να είναι κυρίαρχο ή υποτελές.

Κυρίαρχο: Εμφανίζει στα φτερά πτήσεις κίτρινο χρώμα (μπορεί και κόκκινο αν προέρχεται από κόκκινα καναρίνια).

Υποτελές: Δεν εμφανίζει καθόλου χρώμα, είναι ολόλευκο παντού.

1η περίπτωση: το άσπρο καναρίνι να είναι κυρίαρχο και να προέρχεται από κίτρινα καναρίνια.
Κουβαλάει ένα γονίδιο κίτρινο και ένα λευκό.
Οι απόγονοι θα είναι 50% λευκά με κόκκινα φτερά πτήσεις (θα κουβαλάν τον κόκκινο παράγοντα) και 50% κοκκινοκίτρινα (πορτοκαλί) που θα έχουν και κόκκινο παράγοντα και κίτρινο μαζί.
Σημ: τα πορτοκαλί πουλιά μετά από συνεχή ζευγαρώματα με κίτρινο ή κόκκινο αντίστοιχα μπορείς να τα ξανακάνεις σχεδόν "καθαρά" στο χρώμα, μετά από 5 χρόνια.

2η περίπτωση: το άσπρο καναρίνι να είναι κυρίαρχο που προέρχεται από κόκκινο.
Κουβαλάει ένα γονίδιο κόκκινο και ένα λευκό
Οι απόγονοι θα είναι 50% λευκά με κόκκινα φτερά πτήσης και 50% κόκκινα.
Σημ: μέχρι πρόσφατα τα λευκά με κόκκινα φτερά πτήσης, δεν ήταν αποδεκτά ως εκθεσιακά πουλιά στην COM. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Στη Γερμανία ήταν όμως αποδεκτά.

3η περίπτωση: το άσπρο καναρίνι να είναι υποτελές.

Όλοι οι απόγονοι θα είναι κόκκινοι, φορείς του λευκού.
Αυτά τα κόκκινα δεν είναι καλά εκθεσιακά.
Αν την επόμενη χρονιά ζευγαρώσεις κόκκινοΧφορέα θα πάρεις 50% κόκκινα και 50% φορείς.
 
Για μενα κακως που τα εβαλες τετοια εποχη με τοση ζεστη. Δε τα λυπασαι; Αμα θελεις να τα ζευγαρωσεις περιμενε να φυγει το καλοκαιρι.
αγαπητη κιμι το κοκκινο είναι το θυλικό και το ζευγάροσα με ένα πρασινο- κοκκινο σκουφάτο δυτυχώς γενννησε 2 φορες ασπορα αυγά και ειπα να προλάβω την τρίτη γένα (να μην γενηθουν πάλι ασπορα)και την έβαλα με τον ασπρο
 
Αγαπητέ 8520

να πάρουμε τα πράγματα βήμα - βήμα.

Το λευκό καναρίνι μπορεί να είναι κυρίαρχο ή υποτελές.

Κυρίαρχο: Εμφανίζει στα φτερά πτήσεις κίτρινο χρώμα (μπορεί και κόκκινο αν προέρχεται από κόκκινα καναρίνια).

Υποτελές: Δεν εμφανίζει καθόλου χρώμα, είναι ολόλευκο παντού.

1η περίπτωση: το άσπρο καναρίνι να είναι κυρίαρχο και να προέρχεται από κίτρινα καναρίνια.
Κουβαλάει ένα γονίδιο κίτρινο και ένα λευκό.
Οι απόγονοι θα είναι 50% λευκά με κόκκινα φτερά πτήσεις (θα κουβαλάν τον κόκκινο παράγοντα) και 50% κοκκινοκίτρινα (πορτοκαλί) που θα έχουν και κόκκινο παράγοντα και κίτρινο μαζί.
Σημ: τα πορτοκαλί πουλιά μετά από συνεχή ζευγαρώματα με κίτρινο ή κόκκινο αντίστοιχα μπορείς να τα ξανακάνεις σχεδόν "καθαρά" στο χρώμα, μετά από 5 χρόνια.

2η περίπτωση: το άσπρο καναρίνι να είναι κυρίαρχο που προέρχεται από κόκκινο.
Κουβαλάει ένα γονίδιο κόκκινο και ένα λευκό
Οι απόγονοι θα είναι 50% λευκά με κόκκινα φτερά πτήσης και 50% κόκκινα.
Σημ: μέχρι πρόσφατα τα λευκά με κόκκινα φτερά πτήσης, δεν ήταν αποδεκτά ως εκθεσιακά πουλιά στην COM. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Στη Γερμανία ήταν όμως αποδεκτά.

3η περίπτωση: το άσπρο καναρίνι να είναι υποτελές.

Όλοι οι απόγονοι θα είναι κόκκινοι, φορείς του λευκού.
Αυτά τα κόκκινα δεν είναι καλά εκθεσιακά.
Αν την επόμενη χρονιά ζευγαρώσεις κόκκινοΧφορέα θα πάρεις 50% κόκκινα και 50% φορείς.
σακι. το περίεργο είναι ότι τα 2 λευκά καναρίνια που έχω. τα έχω αποκτήση απο μια πρασινη καναρα και κιτρινο ασρενικό. Το αρσενικό γενήθηκε το 2007. όταν ξαναέβαλα την πράσινη καναρα με άλλο κιτρινο αρσενικο (2008) μου έκανε και ένα θυλικό ασπρο.
να φανταστητε ότι σκοπός του ζευγαρόματος ήταν να βγάλω ποιό έντονα κίτρινα καναρίνια
 
Back
Top