Αναπαραγωγή Ζευγάρι με 2 θηλυκά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
Σκέφτομαι να βάλω σε ένα κλουβί ένα αρσενικό και 2 θηλυκά.. Μπορώ να το κάνω αυτό; Και αν ναι θα έχει επιπτώσεις;και ποιες θα είναι;
 
Σκέφτομαι να βάλω σε ένα κλουβί ένα αρσενικό και 2 θηλυκά.. Μπορώ να το κάνω αυτό;
Μπορείς υπό προϋποθέσεις, αλλά γιατί να το κάνεις;
Και αν ναι θα έχει επιπτώσεις;και ποιες θα είναι;
Απρόβλεπτες και όλες οι εκφάνσεις πιθανές.
Χρειάζεται εμπειρία από τον εκτροφέα και πολύ χρόνο αυτού του είδους η αναπαραγωγή.
Τη θεωρώ ως "κακή" περίπτωση αναπαραγωγής και τη δικαιολογώ (ελαφρώς) μόνο γα συγκεκριμένους σοβαρούς λόγους.
 
Σκέφτομαι να το κάνω αυτό γτ έχω μόνο ένα αρσενικό και τα δύο μου τα θηλυκά είναι πυρωμενα και βλέπω ότι και τα δύο θέλουν να ζευγαρώσογν. Για αυτό δεν ξέρω πιο από τα δύο να διαλέξω για ζευγάρωμα και εκτός από αυτό δεν θέλω να κάνω μια γέννα με το ένα και άλλη γέννα με το άλλο!
 
Το να επιλέξεις μόνο τη μία από τις δύο κανάρες για αναπαραγωγή ώστε να μεγαλώσουν τα μικρά όπως πρέπει την έχεις σκεφτεί;
Σκέψου το... αν δεν το έχεις κάνει...
 
Επειδή είναι και οι δύο πυρωμενες από την μία δεν ξέρω ποια να διαλέξω και από την άλλη άμα διαλέξω μια θα είναι κρίμα να μινει η άλλη μόνη της χωρίς να την ζευγαρώσω
 
θα είναι κρίμα να μινει η άλλη μόνη της χωρίς να την ζευγαρώσω
Δε θα είναι πιο κρίμα αν κάτι στραβώσει... Να βλέπεις να πεθαίνουν τα μικρά τους χωρίς να μπορείς να τα βοηθήσεις;
 
Γιατί να πεθάνουν τα μικρά τους;
Μια από τις πιθανές εξελίξεις αυτής αναπαραγωγής.
Αν δεν υπάρχει αρμονία στα πουλιά και έλλειψη του μεταξύ τους φόβου... Δεν θα ταΐζουν.
Θαρρώ πως δεν θα καταφέρω να σε μεταπείσω.
Αν το δοκιμάσεις να μας πεις για να μπορούμε να βοηθήσουμε αν παραστεί ανάγκη, εφ' όσον φυσικά χρειάζεσαι τη βοήθεια μας.
 
Δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω τελικά! Σε ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου!
 
Πολύ δύσκολο εγχείρημα που απαιτεί πολλές γνώσεις, πολλά χρόνια εμπειρίας και ενέχει πολύ μεγάλο ρίσκο κυρίως για την υγεία των μικρών... Καλύτερα χρησιμοποίησε την μία για παραμάνα!
 
Back
Top