Φροντίδα Ζευγάρι παπαγάλων που θα ζουν μόνιμα σε εξωτερική κλούβα

AlexParrots

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2022
Μηνύματα
11
Πόλη
Ήπειρος
Καλημερα και απο εμενα στο φορουμ.
Ειμαι ο Αλεξανδρος απο Ηπειρο.
Ειχα στην κατοχη μου πριν αρκετα χρονια αρκετα πουλια.
Ζακο, Αλεξανδρινο, καναρινια, γκουλντιαν, ζεμπρακια, καρδερινες.
Πειρα εχω αρκετη και θελω να βαλω μπρος το επομενο πλανο μου.
Ζευγαρι παπαγαλων που θα ζουνε μονιμα σε εξωτερικη μεγαλουτσικη κλουβα προστατευμενη με καταφυγιο (μπορω να τοποθετησω και λυχνια για ζεστη ακομα)
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ανοιξη, καλοκαιρι και φθινοπωρο θα μπορω να περναω μαζι τους αρκετες ωρες, ενω τον χειμωνα οχι και τοσο πολυ λογω καιρικων συνθηκων.
Γιαυτο θελω και ζευγαρι.

Επιλογες...
Αποκλειω μπατζι, κοκατιλ, lovebirds.
Mε την σειρα επιθυμιας μου...Σενεγαλης (σχεδον ιδανικο πουλι), Black Headed Caique (ξερω οχι τοσο ευκολο), Meyers, Rosella.
Θα θελατε να το συζητησουμε;
 
Θα θελατε να το συζητησουμε;
Μα και φυσικά, για αυτό είμαστε εδώ.
Καταρχήν, Καλώς Ήρθες!
Ποιες είναι οι καιρικές συνθήκες στην περιοχή που μένεις;
Πόσο ακραίο μπορεί να γίνει το κρύο; Η ζέστη; Η έκθεση σε ανέμους;
Όταν αναφέρεσαι σε καταφύγιο, τι ακριβώς εννοείς; Σκέπαστρο, η κλούβα να είναι καλυμμένη από πόσες πλευρές; Με τι υλικό κάλυψης; Η προστασία από αρπακτικά πουλιά και ζώα (σε εύλογη απόσταση από τα σύρματα της κλούβας) συμπεριλαμβάνεται στην κατασκευή που σκέφτεσαι να φτιάξεις ή που έχεις;
Παπαγάλος Σενεγάλης: https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλος-Σενεγάλης-poicephalus-senegalus.2604/
Κατά την απάντηση που σου παραθέτω https://animal-world.com/encyclo/birds/poicephalus/senegal.php,
  • Parrot species originate from places with warm, tropical climates. For most parrots the comfort range is between 65º to 80º Fahrenheit, with an average ambient (room or outside) temperature of 72º being good for most. They can withstand a much broader range, however, of 40-90º Fahrenheit, but for this they need time to adjust. Any quick drop in temperature can be devastating to both their comfort and health and more extreme temperatures may not inspire breeding. Also make sure they are in a draft free area.

    A newly-hatched baby needs a temperature of at least 95-98º Fahrenheit (in hand rearing situations this usually provided by some sort of artificial heat). As they grow to the pinfeather stage (at around 4 weeks of age) they can be kept at room temperature of about 72º Fahrenheit.
Οι βέλτιστες θερμοκρασίες διαβίωσής τους κυμαίνονται μεταξύ των 18 - 27 βαθμών C, και είναι πολύ ευάλωτοι σε απότομες αλλαγές θερμοκρασίας, το εύρος δε κυμαίνεται μεταξύ 4,5 - 32.
Μήπως να εξέταζες τη συμβίωσή σας εντός σπιτιού τουλάχιστον τον χειμώνα;
 
Θα πρεπει να ειναι μονιμα εξω.
Δυστυχως και το χειμωνα.
Σκέφτομαι κάτι σαν την φωτογραφία παρακάτω.
Το καταφύγιο με πάνελ μονωμένο και αν χρειαστεί και λυχνία όπως είπα.
Με κάποιες υπό συζήτηση αλλαγές το αρχιτεκτονικο σχέδιο.
[automerge]1641803255[/automerge]
Ειμαι σε περοχη με ηπιο σχετικα χειμωνα.
Ζεστη και αερας δεν ειναι προβλημα.
 

Συνημμένα

  • 4362d179-dd13-47a3-94ce-e58b42d92f40.webp
    4362d179-dd13-47a3-94ce-e58b42d92f40.webp
    33,7 KB · Προβολές: 37
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ όμορφο φαίνεται...Αν και από τεχνικές γνώσεις είμαι υπό το μηδέν, θα σου έλεγα, ότι κάτω, στο πάτωμα θα πρέπει να υπάρχει κάτι φοβερά σταθερό, που να πλένεται (το τσιμέντο μου ήρθε στο νου, αλλά φαντάζομαι μπορεί να υπάρχουν και καλύτερες λύσεις) και το οποίο οπωσδήποτε δεν θα πρέπει να παραβιάζεται από κανένα ζώο που σκάβει, ούτε να είναι διαπερατό από ποντίκια (τα ποντίκια είναι ελαστικά και περνούν ακόμα και από μικρούς βρόγχους)
 
Δείχνει όμορφο όντως, αλλά ξυλο και παπαγάλοι δεν πηγαίνουν μαζί, ακ'ομα και μικρά σε μεγεθος παπαγαλάκια θα μασήσουν τα ξυλα και θα το σκάσουν (και θα γίνουν τροφή για τα γεράκια). Τι υλικά και μονωση σκοπευετε να χρησιμοποιήσετε? (είμαι μηχανικός...)
 
Δείχνει όμορφο όντως, αλλά ξυλο και παπαγάλοι δεν πηγαίνουν μαζί, ακ'ομα και μικρά σε μεγεθος παπαγαλάκια θα μασήσουν τα ξυλα και θα το σκάσουν (και θα γίνουν τροφή για τα γεράκια). Τι υλικά και μονωση σκοπευετε να χρησιμοποιήσετε? (είμαι μηχανικός...)
Εσύ Ναυσικά έχεις κάποια πρόταση σχετικά με τα υλικά; Π.χ. το αλουμίνιο (μου φαίνεται ότι δεν σκουριάζει) θα ήταν μια καλή ιδέα ή είναι πολύ ακριβό;
 
@ianos όχι δεν σκουριάζει. Αν υπάρχουν τα χρήματα βάζεις και δίπλα τζάμια έξω απτό πλέγμα αποφεύγεις ζεστή κρύο κτλπ. Κάτω και εγώ τσιμέντο θα έβαζα απλά το καθάρισμα όπως είπες θα είναι δύσκολο. ίσως αν υπήρχε πλακάκι; έχουμε ανέβει σε λεφτά κατά πολύ όμως.
 
Η φωτογραφια ειναι ενα προσχεδιο που εχω στο μυαλο μου.
Ομορφο το ξυλο αλλα σκεφτομαι σιδεροκατασκευη.
Κοιλοδοκος 3χιλ. για σκελετο.
Το καταφυγιο απο πανελ ισιο μονωμενο.
Για προσοψη το πιο ευκολο ειναι κουνελοσυρμα, αλλα σε βαθος χρονου σκουριαζει.
Σκεφτηκα και να παραγγειλω custom προσοψη σε εταιρεια (π.χ. κλουβοτεχνικη) αλλα δεν ξερω το κοστος.
Οι συνολικεες διαστασεις θα ειναι περιπου 2.5(μηκος) Χ 2(υψος) Χ 1 (βαθος).
Εδαφος λειο τσιμεντο ή πλακακι.
Αυτο που θελω να δω πως θα γινει, ειναι να μπορω να καθαριζω το πατωμα (π.χ. και πλυσιμο με λαστιχο) αλλα και να εχω προστασια απο τρωκτικα.
 
Για πρόσοψη μπορει να χρησιμοποιηθεί γαλβανισμένο πλεγμα και στο πάτωμα εγω ισως να έστρωνα πλακακι (υπάρχουν οικονομικά σχετικά β διαλογης) το οποίο καθαρίζει ευκολα.
 
Το αλουμίνιο θα ανεβάσει εξαιρετικά πολύ το κόστος μιας τέτοιας κατασκευής, εναλλακτικά μπορεί να μπει κορύφωμα PVC.

Στο πάτωμα πλακάκι,όχι τσιμέντο.

*Μην μπλέξεις με κλουβοτεχνικη.
 
Για το έδαφος πλακάκι λογικά θα βάλω.

Τοny τι εννοείς με το κούφωμα PVC;
Γιατί λες να μην μπλέξω με την κλουβοτεχνική;

Αυτό που δεν ξέρω πως να το κάνω είναι το τελείωμα του πλέγματος κάτω στο πλακάκι.
Θέλω να μπορώ να πλένω κάτω το πάτωμα π.χ. με λάστιχο, αλλά να μην έχει κενό για τα ποντίκια.
Καμια ιδέα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@AlexParrots

Αντι για ξυλο μπορεις να βαλεις οπως δειχνει η εικονα που εχεις βαλει πιο πανω,μπορεις να βαλεις PVC.
Οσο αναφορα την κλουβοτεχνικη,δεν κανουν ποιοτικη δουλεια και για οποιοδηποτε προβλημα προκυπτει θα αναγκαζεσαι να στελνεις το προιον στην Αθηνα καθε φορα.

Κατω πρεπει να πεσει σεναζι ως ενα υψος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Το σκεφτηκα και το σεναζι...
Αλλα αν κανω σεναζι κατω πως θα πλενω ή σκουπιζω το πατωμα;
 
Θα δωσεις ελαφρια κλίση και θα εχεις σιφωνι καπου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εχω σχεδον ολοκληρωσει τον σχεδιασμο της κλουβας.
Μια ερωτηση εχω μονο ακομα.
Το "καταφυγιο" που θελω να κανω, ο κλειστος χωρος δηλαδη οπως φαινεται στην φωτογραφια,
μηπως λειτουργει στο μυαλο των παπαγαλων ως μονιμη φωλια;
 
Το "καταφυγιο" που θελω να κανω, ο κλειστος χωρος δηλαδη οπως φαινεται στην φωτογραφια,
μηπως λειτουργει στο μυαλο των παπαγαλων ως μονιμη φωλια;

Δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει πρόβλημα με τις χαμηλότερες θερμοκρασίες του χειμώνα και τις μικρότερες σε διάρκεια ημέρες. Αυτό το σχέδιο το έχουν αρκετά εκτροφεία σε βόρειες χώρες χωρίς πρόβλημα.
 
Back
Top