Αναπαραγωγή Ζευγάρι budgies 1,5 χρόνο δεν έχουν κάνει αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης birdgirl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

birdgirl

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2014
Μηνύματα
73
Πόλη
Αθήνα
Για σας εχω ενα πανεμορφο ζευγαρι budgie 2 χ.ρονια ποτε θα ζευγαρωσουν. Εχει σχεση οτι ταιζονται και ξινει το ενα το αλλο εδω και 1,5 χρονο;
 
Κειτα.η αναπαραγωγη δεν ειναι βαζω φωλια σημερα αυριο εχω πουλια ετοιμα. Εχω κανει αναπαραγωγη με ενα ζευγαρι μπατζυ και θα σπυ πω τις εμπειριες μου. Τα πουλια ηταν 1.5 χρονο καο 12 μηνων. Εβαλα φωλια με φουλ διατροφη και μια βδομαδα ferti vit. Μετα απο 1 μηνα κανανε αυγα.5 στα 6 ενσπορα και αλλα καλοταισμενα και ολλα οκ. Πισο απο ολλα αυτα κατι κρυβεται. Τα πουλια τα ειχα σε εσωτερικο χωρο με θερμοκρασια 20 με 21 βαθμους και ημερισιο τεχνικο φ ς 12 ωρες. Πολυ τροφη και παρα πολλα φρουτα. Οπως καταλαβαινεις οι συνθηκες αυτες συμπιπτουν με τις συνθηκες της ανοιξης. Τωρα μην πηγενεται τσαμπα στον γιατρο. Βαλε πρωτα μια φωτο και μετα. Δεν θα παιθανουν απο την μια μερα στην αλλη
 
Είναι σίγουρα ζευγάρι; Το ότι ταίζονται και περιποιούνται το ένα το άλλο δεν αποδεικνύει ζευγάρι. Βάλε αν θέλεις φωτογραφίες των πουλιών καθαρές να σου πούμε. Επίσης να μας πεις την διατροφή τους και που τα έχεις να ζουν, μέσα ή έξω, και σε τι κλουβί διαμένουν.
 
Κειτα το οτι ταιζονται, περιποιουνται καθαριζονται δειχνει απο οσο ξερω οτι τα πανε καλα και συμφωνουν και σαν χαρακτηρες αρα ζευγαρι. Τωρα υπαρχει και περιπτωση να τα πανα καλα αλλα να μην ειναι ζευγαρι. Βεβαια δεν κανουν τετοια απλα δεν τσακονονται. Τα δικα σου εαν ειναι διαφορετικου φυλλου τοτε ειναι. Μαρια δεν καταλαβαινω απο που το βλεπεις. Απο το βατεμα. Ε ενα γεννησανε 5 και βατεμα δεν ειδα. Το βετεμα κραταει 1 λεπτα και πολυ δυσκολα το πετυχαινεις
α
 
Τα budgies (τα περισσότερα τουλάχιστον) είναι διμορφικά και φαίνεται και από τον χαλινό το φύλο τους, γι αυτό της είπα να βάλει φωτογραφία. Μπορεί να μην δεις το βάτεμα αλλά στο ζευγάρι διαπιστώνεις την όλη προσπάθεια του αρσενικού να ανέβει.
 
Κειτα σιγουρα αυτο. Προσοπικη μου εμπειρια δειχνει οτι το κανει ο αρσενικος αλλα και ολα τα αλλα διχνουν οτι ειναι σε καλο δρομο
 
Ειναι σιγουρα το ενα εχει μπλε μυτη και το αλλο ροζ
 
Δύο χρονών πουλί για να έχει ροζ; (μωβ ανοικτό φαντάζομαι) χαλινό ίσως είναι κάποια μετάλλαξη που δεν φαίνεται καφέ ο χαλινός. Βάλε φωτογραφίες αν θέλεις βοήθεια.
 
Δεν με αφηνει ουτε ο υπολογιστηε ουτε το κινητο ουτε και το tablet.nα ανεβασω φωτογραφιες
 
Πρέπει να κάνεις resize τις φωτογραφίες, διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
Back
Top