Αναπαραγωγή Ζευγάρι cockatiel ζευγαρώνουν αλλά δεν μπαίνουν στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Angel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Angel

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Χρυσούπολη
Έχω ένα ζευγάρι cockatiel και εχθές τα είδα να ζευγαρώνουν. Βέβαια δεν περιμένω να γεννήσουν με το πρώτο ζευγάρωμα αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχουν μπεί ούτε μία μέρα στην φωλιά που τους έχω βάλει. Η φωλιά είναι ξύλινη και κλειστή. Το μόνο που κάνουν είναι να την ροκανίζουν.
 
Οταν ειναι ετοιμα πιστευω πως θα μπουνε. :) Φροντισε για την καλη διατροφη τους αφου σκοπευεις στην αναπαραγωγη.
 
Έχω ένα ζευγάρι cockatiel και εχθές τα είδα να ζευγαρώνουν. Βέβαια δεν περιμένω να γεννήσουν με το πρώτο ζευγάρωμα αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχουν μπεί ούτε μία μέρα στην φωλιά που τους έχω βάλει. Η φωλιά είναι ξύλινη και κλειστή. Το μόνο που κάνουν είναι να την ροκανίζουν.

Το ροκάνισμα αν γίνεται στην είσοδο της φωλιάς πάει να πεί οτι το ζευγάρι ανοίγει την δίοδο προς την φωλιά στα μέτρα του, οπότε είσαι σε καλό δρόμο 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tania
Και τα δικά μου έτσι έκαναν στην αρχή και επειδή νόμιζα πως απλα ο Ιβάν έπαιζε την έβγαλα... Τώρα με την βοηθεια των παιδιών εδώ την έβαλα ξανα, μαζί με πριονίδι.
 
Έχω βάλει υλικό για φωλιά μέσα και μπορώ να πω ότι τώρα τελευταία ο αρσενικός δείχνει ενδιαφέρον να δει τι υπάρχει μέσα. Κάθεται και κοιτάει όλο απορία από την είσοδο, αλλά ακόμα δεν έχει μπει μέσα. Μάλλον θέλουν τον χρόνο τους. Το υλικό που έβαλα δεν είναι πριονίδι αλλά πιστεύω ότι δεν έχουν πρόβλημα γιατί τα άλλα μου πουλιά το δέχτηκαν μια χαρά. Είναι ένα μείγμα από τριχούλες και βαμβάκι το οποίο το πήρα έτοιμο. Λέτε να βάλω πριονίδι;
 
Ναι αλλα τα αλλα σου πουλια δεν ειναι κοκατιλ! 😉 Το υλικο της φωλιας δεν ειναι το ιδιο για ολα τα πουλια, καποια οπως τα Budgies δεν θελουν τιποτα! Απλα εαν μπουνε και δεν το "εγκρινουν" θα το πεταξουν εξω. 😉
 
Δεν το έχουν πετάξει έξω, αντιθέτως κάθονται και οι δύο μέσα. Σήμερα μάλιστα...ζευγάρωσαν!
 
Λετε να εχω και εγω γεννητουρια;Ζευγαρωσαν σημερα, μπαινουν και τα 2 μεσα αλλα ξαναβγαινουν μετα απο λιγο...
 
αφου ζευγαρωσαν λογικα θα εχεις αυγα... Τα υπολιπα τα ξερει η θηλυκια(αν θα τα κλωσαει)
 
Τα εχω δει αλλη μια φορα να ζευγαρωνουν αλλα τοτε δεν ειχαν φωλια κ ουτε εκαναν αυγα. Ελπιζω αυτη τη φορα να ειμαστε τυχεροι!
 
Μακάρι αυτή τη φορά να είσαι τυχερή Ιωάννα μου και να αποκτήσεις μωράκια 😛
 
:D Φαντάζεσαι να γίνουν γονεις τα μωράκια μου!
Θα τρελαθώ απο την χαρά μου αν γίνει κάτι τέτοιο!
 
εγω σκεφτομε απο τωρα τα μικρα και δεν εχω παρει ακομα θηλυκια... Που να παρω κιολας:D
 
δεν ξερω αν ειμαι υπερβολικος αλλα εγω σκεφτομαο να κοψω μικρες φλουδες ευκαλιπτου🙄 μηπως ειναι πολυ σκληρο😕
 
Έβαλα στην φωλιά ροκανίδι και είχε αποτέλεσμα. Τα κοκατίλ μου μπαίνουν μέσα συνέχεια και πο΄λλές φορές μένουν μέσα για πολλή ώρα. Επίσης έχουν αρχίζει να ταίζονται στο στόμα και ζευγαρώνουν σχεδόν κάθε μέρα. Σύντομα θα έχω μωράκια
 
Back
Top