Ασθένειες Ζευγάρι cockatiels με κακή κατάσταση υγείας

gianniskid

PB New Member
Εγγραφή
11 Οκτ 2014
Μηνύματα
369
Πόλη
Αθήνα
Λοιπον ανοιγω αυτο το θεμα γιατι εδω και 2 εβδομαδες μου χαρισαν ενα ζευγαρι τοοποιο οπως μου ειπαν εδω και 2 μηνες δεν εχουν καθολου ορεξη, ουτε ερωτικη, ουτε καλαιδανε ουτετιποτα. Εγω το επιασα το θεμα αποτην αρχη. Τα παρακολουθησα μια εβδομαδα καιπραγμτι ολο κοιμουνται. ΜΙΛΙΣΑ με εναν κτινιατρο και μου ειπε οτι 2 μηνες τετοια συμπεριφορα θα πεθαιναν. Το θηλυκο ακουμπαει την κοιλιτσα του στην ταιστρα και εχει μια περιεργει σταση εδω και δυοεβδομαδες ομως. Ο αρσενικο σαν να ειναι βουλομενα τα ρουθουνια του και να τρεχειη μυτη του. Επισης τουςπεφτουν πολλα φτερα, μαλλον πτεροροια. Του χοριγισα εδω και δυο μερεςmulti vit . Τι μπορω να κανω
 
Οι κουτσουλιές πως είναι; Εγώ θα έκανα εξέταση στις κουτσουλιές γιατί προφανώς ασθενούν τα πουλάκια.
 
Στο αρσενικό πάντως που τρέχει η μύτη του, πρέπει να του κάνεις πλύσεις με φυσιολογικό ορό και να τον καθαρίζεις, να ξεβουλώνουν τα ρουθούνια.
 
Μέχρι να δεις βελτίωση θέλει συνέχεια.
Κανονικά χρειάζεσαι γιατρό. Πως να βγάλουμε συμπέρασμα τι έχουν τα πουλάκια; Εύχομαι να είναι απλά κρυωμένα. Τους έδωσες κάποιο τσάι βοτάνων;
 
θα βρασω δηλαδη ριγαρι, βασιλικο και μεντα κανει ; στο μπρικι.η ριγανη απο το σουπερ
 
Βράζεις το νερό και αφού κατεβάσεις από την φωτιά ρίχνεις τα βότανα, ανακατεύεις, σκεπάζεις και αφήνεις να βγάλουν τις ουσίες τους για 15 λεπτά περίπου.
 
Back
Top