Αναπαραγωγή Ζευγάρι gouldian έκανε 2 αυγά και σταμάτησε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Έχω ένα ζευγάρι gouldian (μπλε θηλυκό και αρσενικό Σπλιτ μπλε), το οποίο έφτιαξε κανονικά φωλιά, έκανε 3 αυγά και σταμάτησε. Λέω Εντάξει, είναι η πρώτη γέννα. Τώρα έκανε 2 αυγά και πάλι το ίδιο.
Τι μπορεί να συμβαίνει?
 
Η ηλικία τους Αριάδνη;
Είναι η πρώτη χρονιά που μπαίνουν σε αναπαραγωγή;
Η διατροφή τους επίσης ίσως να επηρεάζει, οπότε αν μπορείς γράψε στοιχεία για αυτήν όσο πιο αναλυτικά.
Σε εξωτερικό χώρο είναι η διαμονή τους, έτσι δεν είναι;
Εκκολάφθηκαν όλα τα αυγά της πρώτης γέννας;
 
Η ηλικία τους Αριάδνη;
Είναι η πρώτη χρονιά που μπαίνουν σε αναπαραγωγή;
Η διατροφή τους επίσης ίσως να επηρεάζει, οπότε αν μπορείς γράψε στοιχεία για αυτήν όσο πιο αναλυτικά.
Σε εξωτερικό χώρο είναι η διαμονή τους, έτσι δεν είναι;
Εκκολάφθηκαν όλα τα αυγά της πρώτης γέννας;
Είναι η πρώτη τους χρόνια.
Όχι δεν βγήκαν αφού δεν κάθισε ποτέ.
Είναι σε εξωτερικό χώρο.
Έχω κι άλλα ζευγάρια gouldian και αυτά πάνε μέχρι στιγμής τέλεια.

Δίνω αυγό, αυγοτροφη, μιλλετ, τροφή, σκαρνιολα, μαρούλι, ρίγανη.. Εμμ δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα 😁
 
Προφανώς είτε το ζευγάρι δεν έχει επαρκές δέσιμο είτε δεν έγινε σωστή προετοιμασία. Η απειρία είναι επίσης ένας καθοριστικός παράγοντας. Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μία φωτογραφία του θηλυκού για να δούμε σε τι αναπαραγωγική κατάσταση βρίσκεται.
 
Το θηλυκό σου είναι πυρωμένο!τα αυγά τα αφήνεις ή βάζεις ψεύτικα;
Δεν αλλάζω τα αυγά στα gouldians επειδή συνήθως κάθονται στο τελευταίο ή προτελευταίο αυγό. Είναι και πουλιά που θέλουν ησυχία οπότε προτιμώ να μην ενοχλω.
Για τα gouldians δεν έχω πολλές γνωσεις. Από όσο έχω διαβάσει από το ράμφος μπορείς να καταλάβεις αν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή. Γιαυτό έστειλα φωτογραφία να φαίνεται το ράμφος.
Ίσως το ζευγάρι να μη κατάφερε να δεθεί ακόμη και αυτό να είναι το πρόβλημα για τα αυγά. Είναι το μόνο που δεν τα βλέπω και τα δύο στη φωλιά,ειτε το ένα είναι μέσα είτε το άλλο. Αλλα δεν είμαι όλη την μέρα εκεί, οπότε δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά.
 
Φαίνεται αρκετά έτοιμο. Βέβαια στις blue και silver γραμμές τα θηλυκά συνηθίζουν να διατηρούν ένα ασημί χρωματισμό στο ράμφος. Χρειάζεται επομένως λίγη εμπειρία και παρατήρηση από τον φροντιστή για σαφή αποτελέσματα. Το θηλυκό μπορεί να παρουσιάζει γενετική προδιάθεση όμως αυτό δεν συνεπάγει και την ίδια προδιάθεση από το αρσενικό. Εάν δεν είναι αρκετά πυρωμένο και διεκδικητικό δυστυχώς δεν θα δούμε αποτελέσματα. Προτείνω είτε αλλαγή παρτενέρ είτε καλύτερη προετοιμασία και ξανά προσπάθεια. Μερικές φορές όμως κάποια ζευγάρια δεν δένουν όσο και αν προσπαθούμε. Καλή συνέχεια στο εγχείρημα.
 
Back
Top