Ασθένειες Ζευγάρι Lovebird έντονη πτεροροια στο πρόσωπο του θηλυκού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gmkgmk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gmkgmk

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2018
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε όλα τα μέλη,

Πρόσφατα (3 εβδομαδες) αγόρασα από ιδιώτη ένα ζευγάρι lovebird.
Το θηλυκό το ξεχώριζα από μια μικρή αραίωση στο πρόσωπο το οποίο τις τελευταιες μερες είναι πιο έντονη.
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποια φωτό με την ελπίδα ότι θα μπορούσατε να με συμβουλεψετε αν είναι κάποια ασθένεια.
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
ΓιωργοςIMG_4992.webp
 
Καλησπερα! Περναει πτερορροια το πουλακι; μου φαινεται πολυ αραιωμενο το πτερωμα παντως! Τι σου ειπε ο ανθρωπος που στο εδωσε; δε ρωτησες γιατι ειναι ετσι το πουλακι;
 
Η αλήθεια είναι ότι όταν τα πήρα ήταν ελαφρώς αραιωμένο σαν ελαφρώς τραβηγμένο. Μετα από 2 εβδομάδες έφτασε σε αυτό το σημείο.Βεβαια και το αρσενικό το πειραζει συνέχεια αλλά παρά είναι έντονη η αραίωση του. Σκεφτομαι να το πάω σε κάποιο pet shop αλλά φοβάμαι ότι και εκείνοι έχουν σαν προτεραιότητα να πουλήσουν παρά να δώσουν κάποια συμβουλή. Η επικοινωνία με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη δεν ξέρω αν θα μπορέσει να βοηθήσει.
 
Σκεφτομαι να το πάω σε κάποιο pet shop αλλά φοβάμαι ότι και εκείνοι έχουν σαν προτεραιότητα να πουλήσουν παρά να δώσουν κάποια συμβουλή
Κάπως έτσι είναι, αν και νομίζω ότι στη συντριπτική πλειοψηφία τους δεν γνωρίζουν το θέμα, παρά κρύβουν λόγια. Σε αυτού του είδους τα θέματα ο κατάλληλος για να βοηθήσει είναι ο γιατρός, σε πολλές περιπτώσεις τουλάχιστον.

Η αίσθηση που έχω για το πρόβλημα του πουλιού είναι ότι δεν πρόκειται για φυσιολογική απώλεια του πτερώματος. Έχεις παρατηρήσει κάτι σαν πιτυρίδα στην επιφάνεια του γυμνού δέρματος; Αν ναι, το πρόβλημα ίσως οφείλεται σε μύκητα αλλά και πάλι, στο σημείο που βρίσκεται δεν ξέρω πώς θα μπορούσες να εφαρμόσεις κάποια θεραπεία με αλοιφές κ.λπ.

Για να γίνει σωστή διάγνωση πρέπει να γίνουν εξετάσεις και να δοθεί θεραπεία από κατάλληλο γιατρό.
 
Θα συμφωνησω με το Σταυρο! Οχι σε πετ αλλα δε γιατρο! Γιατι λες οτι η επικοινωνια με το προηγουμενο ιδιοκτητη δε θα βοηθησει; Σε ρωταω γιατι ισα ισα αυτος θα πρεπει να γνωριζει τα πουλια του και αν υπαρχει καποιο θεμα!
Ενημερωτικα οταν βλεπουμε οτι ενα πουλακι δεν ειναι σε καλη κατασταση πρεπει να αποφευγουμε να το παιρνουμε!
 
Σαφώς και δεν είναι φυσιολογική απώλεια φτερών ούτε πτερόροια αυτή η κατάσταση. Ξεκινάς όπως σου είπαν με την εύρεση γιατρού και εγώ έχω την υποψία για παράσιτα αρχικά.
 
Εδώ είναι ένα θέμα με πτηνιάτρους σε διάφορες περιοχές https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Σε αυτήν τη σελίδα https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/, θα βρεις παρουσιάσεις για κάποιους πτηνιάτρους και ενδεχομένως και σχετικές αξιολογήσεις από μέλη μας
Εύχομαι όλα να πάνε καλά με το πουλάκι!
 
Back
Top