Αναπαραγωγή Ζευγάρι lovebirds γέννησε 3 μικρά, τι πρέπει να κάνω τώρα;

Spirosmpant

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουλ 2019
Μηνύματα
17
Έχω ένα ζευγάρι Lovebirds το οποίο έχει γεννήσει 3 μικρά, το ένα απεβίωσε σήμερα. Τι πρέπει να κάνω σ αυτή την περίπτωση; Είναι λεπτό το ζήτημα γι αυτό παρακαλώ να απαντήσουν μόνο γνώστες του θέματος, ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους
 
Ποια ακριβως ειναι η ερωτηση Σπυρο;
Τι να κανεις με τα αλλα 2 μικρά;
Τι να κανεις με τους γονείς;

Ηταν ταισμενο το μικρο που εχασες;
Εχουν ξανακάνει γεννα και αν ναι μεγαλωσαν τα μικρα με επιτυχια;

Καλες γιορτες και σε εσενα
 
Στην πρώτη γέννα είχαν βγει πάλι τρία τα οποία ταιστηκαν αποκλειστικά απο μένα.
Αυτή είναι η δεύτερη γέννα. Τα πουλάκια είναι 7-5-3 ημερών αυτή τη στιγμή. Η ερώτηση μου αγαπητέ είναι αν πρέπει να πάρω απ τη φωλιά το νεκρό πουλάκι
 
αν πρέπει να πάρω απ τη φωλιά το νεκρό πουλάκι
Αυτό είναι αυτονόητο Σπύρο, θα έπρεπε είδη να το έχεις κάνει. Το μικρότερο ήταν;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην πρώτη γέννα είχαν βγει πάλι τρία τα οποία ταιστηκαν αποκλειστικά απο μένα.

Γιατι εγινε κατι τετοιο;


Η ερώτηση μου αγαπητέ είναι αν πρέπει να πάρω απ τη φωλιά το νεκρό πουλάκι

Η απαντηση σε μια τετοια ερωτηση ειναι αυτονοητη οπως αναφερει και ο Γιαννης.
 
Αυτονόητο μπορεί να είναι για σένα φίλε Γιάννη. Σε κάποια ήδη υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να παρατησουν τα μικρά οι γονείς αν βάλεις χέρι στη φωλιά. Οφείλω να ρωτήσω για μένα, όχι για σένα. Κ μ αυτη την απότομη απάντηση μάλλον δε μου εμπνέεις κ πολύ εμπιστοσύνη γι αυτό θα περιμένω ως το βράδυ
[automerge]1577202436[/automerge]
Έγινε γιατί το ήθελε ο Θεός παιδιά. Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική για να δώσετε πληροφορίες στον κόσμο πρέπει να περνάνε από τεστ
 
Σε κάποια ήδη υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να παρατησουν τα μικρά οι γονείς αν βάλεις χέρι στη φωλιά.

Σε κανενα ειδος στον πλανητη γη δεν επιτρεπεται να μεινει νεκρος νεοσσος οποιες και αν ειναι οι συνθηκες.
Μπορεις να περιμενεις και τον ερχομο του 2020 αν θελεις αλλα η απαντηση ειναι αυτη που πηρες ηδη.
 
Κι όμως φίλε μου σε καρδερινες μου έτυχε και ακολούθησε αυτό που προειπα
 
Όταν πεθαίνει ένα πουλί στην φωλιά το αφαιρούμε επιτόπου γιατί είναι πηγή μόλυνσης για όλα τα υπόλοιπα. Και εγώ έχω lovebirds και ξέρω τι σου απαντάω.
μ αυτη την απότομη απάντηση μάλλον δε μου εμπνέεις κ πολύ εμπιστοσύνη γι αυτό θα περιμένω ως το βράδυ
Δυστυχώς δημιουργείς προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Απάντησα όπως άρμοζε σε μια τέτοια ερώτηση. Μπορείς να περιμένεις μέχρι να σου πει κάποιος άλλος κάτι διαφορετικό όσο θέλεις. Δεν θα βρίσκονται τα δικά μου πουλιά εκτεθειμένα.
 
Κι όμως φίλε μου σε καρδερινες μου έτυχε και ακολούθησε αυτό που προειπα

Δυστυχως σε σεναρια επιστημονικης φαντασιας δεν μπορω να συμμετεχω φιλε μου, καλη χρονια να εχεις και σε περιπτωση που δεν βρισκεις τις απαντησεις που λαμβανεις σωστες μπορεις με το αναλογο κοστος να απευθυνθείς σε καποιο πτηνιατρο.
 
Το έχω βγάλει απ τη φωλιά αλλά θα μπορούσες να δώσεις μια πιο γενική απάντηση για να έχουμε μια γενική άποψη στο μυαλό μας κ όχι είναι αυτονόητο. Απ τη στιγμή που δεν ήξερα έπρεπε να ρωτήσω
[automerge]1577203322[/automerge]
Σε πτηνιατρο πήρα κ ήταν πολύ πιο ευγενική η απάντηση που πηρα, στο ίντερνετ κυκλοφορούν πιο άντρες, εννοείται πιο άντρες στη δική σου επιστημονική φαντασία. Παρ όλα αυτά μακάρι η σελίδα να βοηθάει τον κόσμο γιατί παρακολουθούν πολλοί κ λαμβάνουν γνώσεις σε πολλά θέματα, όπως επίσης μακάρι να κρατάμε ένα επίπεδο. Καλή χρονιά σε όλους
[automerge]1577203840[/automerge]
Θα μπορούσες να πεις είναι αυτονόητο διότι αποτελεί πηγή μόλυνσης. Μετά την απάντηση σου μίλησα με πτηνιατρο. Ευχαριστώ πάντως
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό είναι αυτονόητο Σπύρο, θα έπρεπε είδη να το έχεις κάνει.
Δεν είναι αυτονόητο Γιάννη. Από τη στιγμή που ρωτάει κάποιος, δεν υπάρχει αυτονόητο.

Σε πτηνιατρο πήρα κ ήταν πολύ πιο ευγενική η απάντηση που πηρα
Πού ακριβώς δεν σε κάλυψαν οι ευγενικές απαντήσεις της κτηνίατρου; Ρωτώ επειδή για να μπορέσει η σελίδα να βοηθήσει πρέπει πέρα από τις άσκοπες επί της ουσίας ευγένειες να ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ τι θέλεις να μάθεις.
Παρ όλα αυτά μακάρι η σελίδα να βοηθάει τον κόσμο γιατί παρακολουθούν πολλοί κ λαμβάνουν γνώσεις σε πολλά θέματα
Επειδή λοιπόν η σελίδα δεν είναι υποκατάστατο των ευγενικών κτηνιάτρων, θα πρέπει να γνωρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ ποια είναι η ερώτηση. Γράψε αν θέλεις σε παρακαλώ υπό μορφή λίστας (1, 2, 3), επειδή τι θέλεις να μάθεις;

Παρεμπιπτόντως, ποια ήταν η κτηνίατρος που δεν σε κάλυψε στα ερωτήματα σου;
 
Μίλησα με τον κτηνιατρο έπειτα από τις πρώτες απαντήσεις εδώ. Ακολούθησα τις οδηγίες του. Συνέχισα την κουβέντα γιατί δε θέλω να μένει τίποτα στον αέρα. Λύθηκε το πρόβλημα προς το παρόν. Καλή συνέχεια
 
Back
Top