Αναπαραγωγή Ζευγάρι Lovebirds δεν έχουν κάνει ακόμα αυγά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GIOAHLA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GIOAHLA

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα! Έχω ένα ζευγάρι Lovebirds εδώ και ένα χρόνο, τα οποία όμως δεν μου έχουν δώσει αυγουλάκια ακόμη! Πιστεύω οτι είναι ζευγάρι παρόλο που τσακώνονται! Παρόλαυατα τώρα τελευταία βλέπω οτι κόβουν χαρτιά απο αυτά που τους έχω στο κλουβί, τα φτιάχνουν μακρόστενα αλλά δεν τα βάζουν στην φωλιά..
 
Τι φωλια τους εχεις; Ποια η διατροφη τους; Τα εχεις δει να ζευγαρωνουν ποτε;
 
H φωλιά τους είναι μια τετράγωνη από πλαστικό. Δεν είναι και τεράστια όπως είδα φωτό από αλλά μέλη του φόρουμ. Όχι δεν τα δει να ζευγαρώνουν.Αυτές τις μέρες βλέπω μονάχα το υποτιθέμενο θηλυκό να <ικανοποιείται> εντόνως με τα ξυλάκια και το υποτιθέμενο αρσενικό να κάθεται να κοιτάει. Τα έχω δει επίσης στην φωλιά μέσα εκατέρωθεν να προσπαθούν να ανέβει το ένα στο άλλο. Τελικά πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι ζευγάρι!Η τροφή η κλασική που βάζουν όλοι και λίγη φρυγανιά τριμένη για την οποία τρελένονται. Αν έβαζα στο κλουβί ένα ακόμη Lovebird θα είναι πρόβλημα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
δοσετους καιρο
και εγω το ιδιο προβλημα εχω
δεν κανουν αυγα
ροτισσα κτηνιατρο εχθες μου ειπε δοσε κιαλλο χρονο
δεν γινουντε ολα οποτε τα θελουμε εμεις
αλλα οταν ειναι ετοιμα τα πουλια
.
 
Και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα αλλά τα έχω 2,5 χρονιά μέχρι πριν από μια εβδομάδα τα πήγα σε ένα petshopλόγω του ότι από εκεί που τα αγόρασα έκλεισε. και μου είπε ότι είναι και τα 2 αρσενικά και έτσι αγόρασα και 2 θυλικά.έκανα καλά... Το υποτιθέμενο ζευγάρι 2,5 χρονιά τώρα δεν το είδα να ζευγαρώνει, μέσα στην φωλιά έμπαιναν μονό τις νύχτες και την μέρα κάθονται και τα 2 απέξω από την φωλιά. (τα έχω και τα 4 μαζί τώρα. Τα έχω σε ένα μεγάλο κλουβί σχεδόν σαν δωμάτιο)
 
παιδια μηπως γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει μια ενδοσκοπικη εξεταση για να δω τι ειναι τα Lovebirds μ;
 
παιδια μηπως γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει μια ενδοσκοπικη εξεταση για να δω τι ειναι τα Lovebirds μ;

Οταν ειχα ρωτησει μου χαν πει 20 ευρω ανα πουλι. Υπολογισε και τα μεταφορικα που δεν ειναι και πολλα...
 
παιδια μηπως γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει μια ενδοσκοπικη εξεταση για να δω τι ειναι τα Lovebirds μ;

Το θέμα δεν είναι πόσο κάνει, αλλά ποιός θα στην κάνει. Είναι ελάχιστοι οι γιατροί που έχουν τον εξοπλισμό και τα μέσα να κάνουν μια ενδοσκόπιση. Μπορείς όμως να κάνεις DNA
https://community.petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/

Οταν ειχα ρωτησει μου χαν πει 20 ευρω ανα πουλι. Υπολογισε και τα μεταφορικα που δεν ειναι και πολλα...

Φώτη υπάρχουν 2 ειδών εξετάσεις αναγνώρισης φύλου, το DNA και η ενδοσκόπιση, που οι γιατρός κοιτάζει (εσωτερικά) τα όργανα αναπαραγωγής του πτηνού.
 
επειδη μπερδευτικα τωρα αλλο το DNA αι αλλο η ενδοσκοπικη.η ενδοσκοπικη γινετε σε κτηνιατρο και το DNA στην χωρα που αναφερατε;
 
επειδη μπερδευτικα τωρα αλλο το DNA αι αλλο η ενδοσκοπικη.η ενδοσκοπικη γινετε σε κτηνιατρο και το DNA στην χωρα που αναφερατε;

Είναι ακριβώς διαφορετικές εξετάσεις και γίνονται με διαφορετικό τρόπο. To DNA test γίνεται ή με συλογή φτερών ή αίματος που αποστέλονται σε ειδικά εργαστήρια, με σκοπό την εξακρίβωση του φύλλου. Η ενδοσκοπική εξέταση είναι εξέταση που την κάνει γιατρός με ειδικά ''εργαλεία'' με σκοπό να δεί τα αναπαραγωγικά όργανα του πτηνού. Στην χώρα μας δεν υπάρχει κάποιο κέντρο ανάλυσης DNA για πουλιά, οπότε αποστέλονται τα δείγματα (αίμα ή φτερά στο εξωτερικό). Δεν αποκλείεται όμως να υπάρχει κάποιος πτηνίατρος που να μπορεί να κάνει ενδοσκόπιση.
 
Back
Top