Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα άγριων πουλιών με κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alekan13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alekan13

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2008
Μηνύματα
28
Πόλη
Νίκαια
Καλησπερα, καταρχας θα ηθελα να ζητησω συγνωμη για δυο λουγους, πρωτων γιατι ισως να ρωτησω πραγματα που για εσας φαινοντε απλακαι δευτερον γιατι δεν γνωριζω αν και εψαξα και δεν βρηκα, αν υπαρχει παρομοιο τοπικ στο φορουμ.
θα ηθελα λοιπον κανω καποιες ερωτησεις για την διαδικασια ζευγαρωματος, ενος αρσενικου πουλιου οπως το λουγαρο ο φλωρος η καρδερινα το φανετο η το σκαρθι, με μια θηληκη καναρα.
παραθετω λοιπον της ερωτησεις μου και θα ηθελα οποιο παιδι μου απαντησει να το κανει με σωστο τροπο γιατι αυτες τισ οδηγιες θα ακολουθησω οταν επιχειρησω να ζευγαρωσω τα πουλακια μου, καθως μια φορα προσπαθησα μονο πριν πολλα χρονια και δεν τα καταφερα.
1)ποτε ειναι η καταλληλη εποχη για να ζευγαρωσουν τα πουλακιακαι ποσο καιρο πριν θα πρεπει να τα εχουμε στιν ζευγαρωστρα με χωρισμα;
2)αυγο απο ποτε αρχιζουμε να βαζουμε και με ποια συχνοτητα;
3)για να εχουμε ενα αποτελεσμα ομορφο απο αποψη χρωματος,τι χρωμα θα πρεπει να ειναι η καναρα οταν θελουμε να την ζευγαρωσουμε με λουγαρο και καρδερινα;
4)ισχυει οτι τα πιο μη αποδοτικα υβριδια στο κελαιδιμα ειναι τα λουγαροκαναρα;
5)ας πουμε οτι τα μικρα βγαινουν απο το αυγο,υπαρχουν ειδικες τροφεσ που βαζουμε μετα και που οι γονεις δεινουν στα μικρα;ι οι σποροι ειναι αρκετοι;
υγ : συνχωρεστε με για την ασχετοσυνη μου αλλα σε οτι αφορα το ζευγαρωμα τωρα προσπαθω να μαθω και να ασχοληθω.
 
Κανενας να απαντησει σε εναν αρχαριο σε οτι αφορα το ζευγαρωμα;
 
εχεις θεσει τοσα πολλα ερωτηματα που δειχνει οτι δεν εχεις ασχοληθει καθολου με αναπαραγωγη,θα προσπαθησω να απαντησω σε οσα μπορω περρισοτερα ξεκιναω
1}καταλληλη εποχη για ζευγαρωμα ειναι απο μαρτιο και μετα κα ιβεβαια να εχουν πυρωσει κα ιτα 2 πουλια που θες να ζευγαρωσεις{αρσενικο και θηλυκο}, μαζι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 2 μηνες με χωρισμα για να μαθει το ενα το αλλο {αυτο ισχυει σε περιπτωση που θα ζευγαρωσεις αγρια με καναρινι}
2}αυγο δινεις 2 μηνες πριν την αναπαραγωγη μια φορα την εβδομαδα κα ικαθως περναει ο καιρος ανα εβδομαδα προσθετεις μια μερα π.χ. 1η εβδομαδα δευτερα το αυγο,2η εβδομδα δευτερα πεμπτη το αυγο,3η εβδομδα δευτερα τεταρτη παρασκευη το αυγο,ωσοτου θα αρχισεις να δινεις καθε μερα,
3}η ερωτηση αυτη εινα ικαθαρα υποκειμενικη γιατι το δικο μου ωραιο μπορει εσενα να σου φαινεται ασχημο, παντως τα κανονικα ζευγαρωματα με αγριο γινονται με καναρες self, που σημαινει πρασινες στο αρχεγονο χρωμα του καναρινιου
4}οσοι εχουν πολαλ πουλια για να προσεχουν δινουν αυγοτροφη εμποριου, εσυ μπορεις να κανεις δικη σου αν εχεις λιγα πουλακια ακολουθοντας εδω τις οδηγιες Φτιάξτε τη δική σας αβγοτροφή για καναρίνια
Υ. Γ. αρχισες απο τα δυσκολα
 
Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ που απαντησες στα ερωτηματα μου, εχω σκοπο την επομενη ανοιξη να ασχοληθω με την αναπαραγωγη και επειδη ειμαι της αποψης γενικοτερα στη ζωη μου αν κανεις κατι κανε το σωστα προσπαθω να μαθω απο τωρα σε θεωρητικο επιπεδο τη πρεπει να κανω ετσι ωστε η προσπαθεια μου να ειναι σωστη.
υγ . μου αρεσουν τα δυσκολα :)
 
τα δυσκολα μερικες φορες μας απογοητευουν κα ιμετα δεν θελουμε ουτε τα ευκολα, προσοχη λοιπον κα ικαλ τυχη
 
Back
Top