Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα ένα αρσενικό σε δυο κανάρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Ολα κιλουν ομαλα αλλα ηρθε η στιγμη να βαλω τον αρσενικο μου στο δεύτερο. Θυληκο του το οποιο έμεινε χωρίς. Ταιρι. Τι πρέπει. Να προσεξω; Πως πρέπει ν γινει η αλλαγη; Τι επιπτώσεις Θ έχω;
 
Να τα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά και να ενημερώσουμε πρώτα τους αναγνώστες σχετικά με την αναπαραγωγή με "επιβήτορα" που έχει πολλά προβλήματα και μόνο ένα καλό.
Το καλό είναι πως χρειάζεται ένα αρσενικό που έχει καλά χαρακτηριστικά και όχι πολλά αλλά θα πρέπει να ξέρουμε πως ακριβώς να το χρησιμοποιούμε...
Ο αρσενικός θα μπει όταν το θηλυκό βρίσκεται στο χτίσιμο της φωλιά και θα βγει από ζευγάρι μόλις γεννηθεί το 3-4 αυγό, για να τοποθετηθεί στο δικό του ατομικό κλουβί. Από κει θα βγει για να γονιμοποιήσει το επόμενο θηλυκό όταν αυτό με τη σειρά του θα αρχίσει τη φωλιά...
Έτσι όμως δε συμμετέχει στην ανατροφή των μικρών που μπορεί άνετα να υιοθετηθεί αυτή η στάση από κάποια αρσενικά και να απέχουν από το τάισμα μικρών... όταν με τη σειρά τους θα γίνουν γονείς.
Με το αρσενικό ως "επιβήτορα" επιφορτίζεται αποκλειστικά το θηλυκό στην ανατροφή των μικρών και εξ' αιτίας αυτού του φαινομένου κουράζεται διπλά αλλά καθυστερεί και την επόμενη ωοτοκία... Δηλαδή ενώ κανονικά θα άρχιζε νέα φωλιά στις 14-19 μέρες (Μ. Ο.) θα το κάνει περίπου στις 25-28... μια και γνωρίζει πως αν μπει στη φωλιά τα μικρά της θα πεινάσουν.
Παναγιώτη επιπρόσθετα θέλει πολύ προσοχή στο πιθανό δέσιμο του αρσενικού με κάποιο θηλυκό...
Αν δεθούν δεν θα έχει διάθεση ζευγαρώματος, δε θα είναι έτοιμος τη στιγμή που θα το χρειάζεσαι...
Αυτά για αρχή... Τα υπόλοιπα στην πορεία.
 
Απολύτα κατατοπιστικος ευχαριστώ.. Απλα το συγκεκριμένο ειναι αυτό. Που είπατε. Άψογος για εμένα.. Με την καναρα που ειναι ηδη αυτη βρίσκεται. Στο τρίτο. Αυγο.. Ειναι η καναρα 7 ετων.. Και θα κάνει μονο μια. Γεννα αν ειναι γόνιμη αλλιώς. Δεν πειράζει. Την ευχαριστώ για τις ομορφες στιγμές. Που μου χάρισε.. Λοιπον. Οποτε να αποσυρω τον κύριο. Σωστά. Και να αναμένω. Χτίσιμο. Φωλιας, Απο την αλλη; Οκ είμαι. Σε δίλημμα. Αλλα...
 
Απολύτα κατατοπιστικος ευχαριστώ.. Απλα το συγκεκριμένο ειναι αυτό. Που είπατε. Άψογος για εμένα.. Με την καναρα που ειναι ηδη αυτη βρίσκεται. Στο τρίτο. Αυγο.. Ειναι η καναρα 7 ετων.. Και θα κάνει μονο μια. Γεννα αν ειναι γόνιμη αλλιώς. Δεν πειράζει. Την ευχαριστώ για τις ομορφες στιγμές. Που μου χάρισε.. Λοιπον. Οποτε να αποσυρω τον κύριο. Σωστά. Και να αναμένω. Χτίσιμο. Φωλιας, Απο την αλλη; Οκ είμαι. Σε δίλημμα. Αλλα...
Καλή συνέχεια... όλα θα πάνε καλά...
Στην αγάπη τα πουλιά "απαντάνε" με αγάπη, ακόμη κι αν χρειαστεί κάποιος χρόνος.
 
Back
Top