Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα ενός αρσενικού με παραπάνω θηλυκές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Καλημέρα σας! Εχω αυτή τη στιγμή σε ένα κλουβί τις θηλυκές μου και από αυτές οι 2 είναι από μόνες τους σε μια φωλιά και άλλες 3 κάθονται σε μια όλη μέρα!
Τα αυγά τους είναι άσπορα και κάθε μέρα πετανε και ένα έξω από τη φωλιά.
Από ότι διάβασα σε αλλά άρθρα, υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις έναν αρσενικό με 2 θηλυκά.
Η ερώτηση μου ειναι , αν και μάλλον δε γίνεται , αν βάλω σε μια 90αρα τον αρσενικό μ αυτά τα θηλυκά, γιατί λυπάμαι να αφήσω κάποια ακληρα (!), από τη στιγμή που τα θηλυκά μεταξυ τους ταιζονται, θα μπορουν να μεγαλώσουν τα μικρά;
Αν υπάρχει στο φόρουμ κάπου άρθρο, βάλτε το μου να το διαβάσω, γιατί με την αναζήτηση δεν τα βρίσκω!
Ευχαριστώ!
 
αν βάλω σε μια 90αρα τον αρσενικό μ αυτά τα θηλυκά, γιατί λυπάμαι να αφήσω κάποια ακληρα (!)
Μπορείς να βάλεις το αρσενικό να ζευγαρώσει με μια κανάρα και όταν δεις τα πρώτα αυγά να τον βγάλεις και να τον μεταφέρεις στην δεύτερη κανάρα για ζευγάρωμα.
Η πρώτη κανάρα θα μεγαλώσει μόνη της τα μικρά ενώ η 2η θα έχει την βοήθεια του αρσενικού.
Το κλουβί της 1ης κανάρας δεν πρέπει να έχει οπτική επαφή με το κλουβί της 2ης.
Να θυμάσαι ότι όλα τα μικρά θα είναι αδέρφια που απαγορεύεται μελλοντικά να ζευγαρώσουν μεταξύ τους (αιμομιξία).
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ άρα μόνο μέχρι 2 θηλυκά μπορώ να βάλω. Δε μπορω να τον βάλω και με τις 5. Θεωρουσα ότι αφου ταιζονται μεταξυ τους και δεν τσακώνονται θα μπορουν να μεγαλώσουν και μόνες τους τα μικρά.
 
Δε μπορω να τον βάλω και με τις 5.
Κατά αρχάς να σου πω ότι δεν είναι υποχρεωτικό να ζευγαρώσουν όλα τα θηλυκά καναρίνια.
Τον κάναρο μπορείς να τον βάλεις με όλες και αν ταιριάξει θα τις ζευγαρώσει και αυτές θα μεγαλώσουν τα μικρά μόνες τους.
Είναι βασικό να γνωρίζεις από την αρχή πόσα πουλιά θέλεις και πόσα μπορείς να υποστηρίξεις, (κλουβιά, τροφές, καθαριότητα, χώρος, χρόνος, προστασία)
Προσωπικά αναπαράγω συνήθως μόνο ένα ζευγάρι κάθε χρόνο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ εχω υπολογίσει να φτιάξω άλλο ένα μεγάλο κλουβί αν εχω πουλακια. Και ίσως φέτος δώσω και κάποια.
Αλλα τα λυπάμαι τα κακομοίρα που είναι μέσα στη φωλιά τόσες μέρες να μη δουν έστω και ένα πουλακι. Σκέφτηκα κιόλας να βάλω μόνο τις 2 να ζευγαρώσουν και όταν κάνω ωοσκοπηση να βάλω σε όλες από ένα γονιμοποιημενο για να χαρουν όλες!
Για τις αιμομιξίας ξέρω, γι αυτό παρ όλο που έχω αρσενικό, επειδή είναι αδερφια και γιος, αγόρασα καινουριο φέτος!
Θα περιμενω να περάσουν οι μέρες που κλωσσανε και σε τι κατάσταση θα είναι, να διαβάσω καλά και τα αλλά άρθρα και θα δω τι θα κάνω! Σας ευχαριστω!
 
Σε αυτό το θέμα διαβάζουμε για την κλασσική περίπτωση λάθους διαχείρισης των θηλυκών καναρινιών,το οποίο επιχειρείται να "διορθωθει" με ένα άλλο λάθος.
Τις καναρες δεν τις απασχολεί γιατί δεν βγαίνουν νεοσσοί από το αυγο.
 
Back
Top