Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα ενώ κλωσούσε

scooby2gr

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2014
Μηνύματα
94
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα είδα κάτι που με ξάφνιασε. Το αρσενικό ζευγάρωσε με την σύντροφο του ενώ εκείνη εκκόλαπτε 4 γόνιμα αυγά. Δεν μου έχει ξανατύχει. Χμμμμ περίεργο. Το περίεργο είναι ότι τα αυγά από αύριο σύμφωνα με το ημερολόγιο κανονικά πρέπει να αρχίσουν να σκάνε
 
δεν ειναι περιεργο, φυσιολογικο ειναι, ζευγαρωνουν οποτε θελουν αυτα και κατα τη διαρκεια της επωασης, ειδικα οταν πλησιαζει η εκκολαψη το χω δει να συμβαινει συχνα και πολλες φορες μεσα στη μερα. Και τα μικρα θα βγουν και ολα θα κυλισουν κανονικα
 
Καλημέρα

Ο φίλος μου τους δίνει αυγοτροφη με μέλι, την κανονική τροφή, και βραστό αυγό κάθε μέρα.

Δεν είναι δικά μου τα πουλιά. Απλά τον συμβουλεύω όταν περναω από το μαγαζί του μέρα παρά μέρα. Του έφτιαξα μια ανάμικτη τροφή με βραστό αυγό, τριμμένη φρυγανιά, βρόμη, καρότο τριμμένο όλα στο multi και με χυμό πορτοκάλι αλλά δεν το κοιταν καν. Φυσιολογικά πράγματα. Λαχανικά και φρούτα ούτε που θέλει να το συζητήσει. Δεν τον πιέζω. Εξάλλου, δεν είναι δικά μου πουλιά, και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τον συμβουλεύω όταν βλέπω λάθη.
 
Καλημέρα

Ο φίλος μου τους δίνει αυγοτροφη με μέλι, την κανονική τροφή, και βραστό αυγό κάθε μέρα.

Ολα καλά, αυτα που τους δίνει! Απλά, τωρα που η κανάρα κλωσάει πρέπει να διακόψει το αυγό και την αυγοτροφή. Οταν εμφανιστούν οι νεοσσοί να ξαναρχίσει. Μάλιστα το μήλο μετά την πρώτη εβδομάδα της ζωής τους είναι σχεδόν απαραίτητο.
 
Mε πρόλαβε ο κος Μάκης. Μόνο σπόρους όσο κλωσάει για να πέσουν οι ρυθμοί (και του αρσενικού)
 
Back
Top