Γενικά Ζευγάρωμα ετεροθαλών αδερφών καναρινιών

THODORIS1982

PB Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2007
Μηνύματα
759
Πόλη
Λάρισα
Επιτρεπε το ζευγαρωμα μεταξυ καναρινιων που ειναι αδελφια που εχουν εναν απο τους δυο γονεις κοινο. Δηλαδη αν εχω ενα καναρινι με γονεις Α και Β και ενα αλλο με γονεις Α και Γ ή Δ και Β μπορω να τα ζευγαρωσω μεταξυ τους ή ειναι και αυτο αιμομιξία;

και ενα αλλο πιο πολυπλοκο. Εχω ενα πουλι απο ενα ζευγαρι. Το ζευγαρωνω την επομενη χρονια με ενα αλλο και εχω παλι απογονο. Μπορω την αλλη χρονια να ζευγαρωσω το νεοσσο με εναν απο τους δυο αρχικους γονεις;
 
θοδωρη συμφωνα με τη γενετικη τα αδερφια στατιστικα εχουν σοβαρη πιθανοτητα να εχουν προβληματα.στην περιπτωση που εχουν ενα κοινο γονιο απλα η πιθανοτητα μειωνεται(μαλλον στο μισο) αλλα υπαρχει.στη δευτερη περιπτωση που λες εχουμε πχ παππου και εγγονη. Οι πιθανοτητες μειωνονται και αλλο αλλα ειναι και παλι αιμομιξια. Ο alexandros απο οτι εχω παρατηρησει απο αντιστοιχα ποστ σιγουρα ξερει να σου απαντησει πιο συγκεκριμενα με αριθμους!
 
ρωταω γιατι επειτα απο πολλες κακουχιες φετος τα μαλινουα που μου μειναν. Ειναι 2 αρσενικα και 2 θυληκα. Το ενα αρσενικο ομως εχει μαμα μια απο τις καναρες. Και ψαχνω το πιο σωστο συνδιασμο. Θα μου πειτε οτι ειναι πολυ απλο.Απλα το προβλημα ειναι οτι ο μικρος αργισε να γεννηθει και δεν θα ειναι αναπαραγωγικα ωριμος την ανοιξη. Προσπαθω να κανω τους καταλληλους συνδιασμους για την μεθεπομενη χρονια.
 
Back
Top