Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα θηλυκού γκλόστερ με αρσενικό απλό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanarini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanarini

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2008
Μηνύματα
65
Πόλη
Πειραιάς
εχω εναν αρσενικο σταχτη καναρο και πηγα σημερα και αγορασα μια θυλικια κλοστερινα, απο εκει που την πειρα μου ειπε οτι δεν εχει προβλημα που ο αρσενικοσ δεν ειναι κλοστερ... Εσεις τι λετε;θα υπαρχει προβλημα;
 
Φιλε μου γινεται, ειχαμε παλια κι εμεις ενα τετοιο ζευγαρι... Βεβαια ομολογω πως δεν ειχαμε σκεφτει αυτο διαβασα απο τα παιδια εδω να μην μπερδευεις τις φυλες.. αυτα που εχεις διαφορετικες φυλες δεν ειναι; 😕
ας δουμε τι λενε και οι αλλοι...
 
ναι, το θυλικο ειναι κλοστερ(κιτρινο) και το αρσενικο ειναι απλο καναρι(σταχτη)...
 
δηλαδη να μην μπερδευω ρατσες; Περιμενω και αλλες προτασεις και συμβουλες...eyxaristv!
 
δηλαδη να μην μπερδευω ρατσες; Περιμενω και αλλες προτασεις και συμβουλες...eyxaristv!

Αν μπορείς πάρε ένα αρσενικό gloster να το ζευγαρώσεις με το θηλυκό που πήρες. Αυτό θα ήταν το καλύτερο.

Αν δε θέλεις να πάρεις άλλο καναρίνι ή έχεις χώρο για άλλο τότε ζευγάρωσε αυτά που έχεις.

Σε ότι κάνεις πάντως καλή επιτυχία
 
Φιλε μου δεν υπαρχει προβλημα. Και πουλακια θα βγουνε και υγιεστατα θα ειναι και θα κελαηδανε. Απλα δεν διατηρεις τις φυλες των γονιων καθαρες. Αν το κανεις για σενα εννοω να κρατησεις τα πουλακια για τον εαυτο σου δεν τρεχει τιποτα.
 
Tα πουλάκια μπορούν να ζευγαρώσουν αν ταιριάξουν,όμως όπως λέει και ο Φοίβος αυτό σημαίνει οτι θα τα κρατήσεις για σένα.
 
Φυσικά και μπορείς να τα ζευγαρώσεις χωρίς κανένα πρόβλημακαι τα πουλιά θα κελαιδανε και θα είναι μια χαρά.
Το θέμα είναι ότι είναι κρίμα να χαλάμε και να εκφυλίζουμε τις διαφθορές ράτσες ζευγαρώνοντας τες μετάξι τους.
Το ποιο εύλογο είναι να έχεις ένα ζευγαράκι Gloster και να το ζευγαρώσεις, δεν ξέρεις τι χαρά θα πάρεις προσπαθώντας να μάθεις για αυτήν την ράτσα καναρινιού και το πόσες χαρές θα σου δώσουν

Δεν μας είπες και κάτι άλλο το θηλυκό που πήρες είναι Gloster σίγουρα,? (δεν βγάζεις μια Φώτο)
Έχει σκουφί; |(και εάν έχει θα σου δώσω εγώ αρσενικό.)
 
αν ηξερα θα κατεβαζα φωτο... Οχι δεν εχει σκουφι και ειναι κιτρινο... Και παλια που ειχα κλοστερ πιστευω οτι και αυτο ειναι...
 
Δεν ειναι απαραιτητο το γκλοστερ να εχει κορονα υπαρχουν και χωρις κορονα. Οπως σου ειπαν και τα παιδια λογικα δεν θα εχεις προβλημα αναπαραγωγης αλλα καλο θα ηταν να μην εκφυλιζουμε τις ρατσες. Η αποφαση ειναι δικη σου!
 
και καλα εμεις που εχουμε τα πουλια ακι τα προσεχουμε η τα εχουμε μονο για εμας μπορει να (χαλασουμε ) τις ρατσες αλλα σε μεγαλα πετ σοπ που υπαρχουν τετοια πουλια και τα πουλανε για καθαρα κλωστερ και οταν ρωτησα αν ειναι οντως κλωστερ η ζευγαρωμενα με κοινα μονο που δεν με εδιωξε με κλωτσιες
 
και καλα εμεις που εχουμε τα πουλια ακι τα προσεχουμε η τα εχουμε μονο για εμας μπορει να (χαλασουμε ) τις ρατσες αλλα σε μεγαλα πετ σοπ που υπαρχουν τετοια πουλια και τα πουλανε για καθαρα κλωστερ και οταν ρωτησα αν ειναι οντως κλωστερ η ζευγαρωμενα με κοινα μονο που δεν με εδιωξε με κλωτσιες
εδω αλλος που τον ρωτησα τι ρατσα ειναι ενα καθαρα μπασταρδεμενο στρογγυλοτατο σαν μπαλακι κλωστεροειδες μου απανταει αταραχα
αυτο κυριε ειναι Γιορκσαιρ

ακομα τρεχω
 
Παλι καλα που δεν σου ειπε κοκκινο μωσαικο! Οι ποιο πολλοι απο αυτους δεν ξερουν καν τις ρατσες ε του συγκεκριμενου αυτη θυμοτανε αυτη ειπε!
 
εγω θα σου ελεγα να ζευγαρωσεις...gloster corona με gloster consort.
εδω υπαρχουν και αρκετες πληροφοριες για να καταλαβεις αν το καναρινι σου εινα gloster.😛

kanarini.net
 
Back
Top