Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα καναρινιών τον χειμώνα

RafaelK2017

PB New Member
Εγγραφή
2 Οκτ 2017
Μηνύματα
14
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας παιδιά για αλλη μια φορα. Εδώ και λιγες μέρες παρατηρώ σημαδια για αναπαραγωγή αναμεσα στα 2 μου καναρίνια:
  1. Έχουν ζευγαρώσει αρκετές φορες μαζί ( 5 γέννες) καλοκαίρι.
  2. Τώρα είναι σε χωριστά κλουβιά αλλά βλεπονται.
Τι παρατηρω στην καναρα μου:
  1. Σκίζει σε καθημερινή βαση κομάτια χαρτιού από τον πάτο του κλουβιου και τα τοποθετεί σε ενα συγκεκριμένο μέρος ( ταιστρες / αυγό θήκες).
  2. Προσπαθει να κελαηδισει ( ψευτοκελαηδιμα) αρκετές φορες στην μέρα.
  3. Ή αμαρα της είναι κάπως πρησμενη ( πυρωμενη )
Τι παρατηρώ στον αρσενικό μου:
  1. Κελαηδαει δυνατά και σε διαρκεια προς την καναρα παρα πολλές φορες στην διαρκεια της ημερας.
  2. Έχει κατευασμενα κάπως τα φτερά του όταν κελαηδαει.
Τώρα να προχωρισω σε αναπαραγωγη;
  1. Να τα βάλω σε ζευγαρωστρα.
  2. Να ξεκινησω προετημασιες κτλπ?
Οι καιρικές συνθήκες καθώς και ή εποχή δεν το επιτρέπουν αλλά δεν είμαι σίγουρος
Τι να κάνω;

Ευχαριστώ :)
 
1) Έχουν ζευγαρώσει αρκετές φορες μαζί ( 5 γέννες) καλοκαίρι.
Μπορείς να μας πεις αριθμό νεοσσών που μεγάλωσαν, πόσα ζουν τώρα και την ημερομηνία που είχαν την τελευταία φωλιά;
Όμως πριν γράψω την πρότασή μου για την περίπτωσή σας θα ήθελα να θυμίσω μερικές βασικές και άκρως απαραίτητες "λεπτομέρειες σχετικές με τον κύκλο ζωής των πουλιών...
Το καλοκαίρι για μεγάλο χρονικό διάστημα που μπορεί να ξεπερνά και τους δύο μήνες τα πουλιά βρίσκονται στο επίπονο και εξαιρετικά απαιτητικό από τον οργανισμό των πουλιών στάδιο της πτερόρροιας...
Ακολουθεί το φθινόπωρο όπου τα πουλιά ηρεμούν κάπως. τρέφονται όσο το δυνατό καλύτερα για να μπορέσουν να χτίσουν τον οργανισμό τους σωστά για να μπορεί να ανταποκριθεί στις μεγάλες απαιτήσεις που θα έρθουν με τα κρύα.
Ο χειμώνας είναι εξαιρετικά απαιτητικός από όλα τα όντα πολύ δε περισσότερο από τα πουλιά που ως μικρά και με απίθανους καρδιακούς παλμούς (μπορεί σε ώρες στρες να φτάσουν τους 1000 το λεπτό) καλούνται να βρουν τα "αποθέματα" ενέργειας για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του.
Όσο πιο δυνατά βγουν απ' το χειμώνα τόσο πιο δυνατά θα παρουσιαστούν στο επόμενο στάδιο της ζωής τους που θα έρθει την Άνοιξη.
Κι όσο πιο δυνατά είναι τότε... Τόσο πιο λίγα θύματα στους νεοσσούς θα έχουμε.
Τώρα να προχωρισω σε αναπαραγωγη;
Σε καμία περίπτωση δε θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις αναπαραγωγική διαδικασία από τα τέλη Νοέμβρη. Στα τέλη δηλαδή του φθινοπώρου χωρίς να περάσει ο χειμώνας.. έστω και σύντομος
Εκτός από αναποτελεσματικό είναι και ανεύθυνο να καταστρέφουμε τον κύκλο ζωής των πουλιών μας.

Τι θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνεις;
1) Σκίζει σε καθημερινή βαση κομάτια χαρτιού από τον πάτο του κλουβιου και τα τοποθετεί σε ενα συγκεκριμένο μέρος ( ταιστρες / αυγό θήκες).
Θα βάλεις το θηλυκό σε άλλο κλουβί με περισσότερο σκοτεινό και κρύο περιβάλλον. έστω κι αν αυτό είναι κάπου προσωρινά και "μη αποδεκτό" ως μόνιμη κατοικία... (πχ. κλιμακοστάσιο, αποθήκη κλπ)
2) Προσπαθει να κελαηδισει ( ψευτοκελαηδιμα) αρκετές φορες στην μέρα.
3) Ή αμαρα της είναι κάπως πρησμενη ( πυρωμενη )
Ένα μπάνιο με νεράκι δροσερό σε κάθε περίπτωση εκτός από τα πιθανά ανασταλτικά αναπαραγωγικά αποτελέσματα, θα κάνει καλό στη γενική εικόνα και υγεία του.
1) Κελαηδαει δυνατά και σε διαρκεια προς την καναρα παρα πολλές φορες στην διαρκεια της ημερας.
Να μείνει μόνος του και καλά θα κάνει να συνεχίσει το όμορφο τραγούδι του.
2) Έχει κατευασμενα κάπως τα φτερά του όταν κελαηδαει.
Θα σταματήσει να το κάνει απουσία του θηλυκού.
2) Τώρα είναι σε χωριστά κλουβιά αλλά βλεπονται.
Αυτό να ξέρεις είναι το λάθος σου...
Αυτό δηλαδή που ευθύνεται για το χάσιμο των εποχών και το μπέρδεμα του βιολογικού ρολογιού των πουλιών.
Να το σταματήσεις άμεσα και να το αποφύγεις στο μέλλον.
Αυτό από μόνο του για μένα είναι "απαίσιο" και θα σε παρακαλούσα να ανασκευάσεις τις απόψεις σου για τον αριθμό φωλιών που θα επιτρέπεις στα πουλιά σου.
 
Ευχαριστω για τις συμβουλες
Όσο για τις 5 γέννες που ανεφερα η καναρα στις 2 πρωτες ηταν μονη χωρίς αρσενικό ( μακρια του κατα πολύ ) απλα δεν μπορούσε να κρατηθεί και καθώς είχε πυρώσει της έβαλα μια φωλιά και έκανε 2 ασπορες γεννες... Οι αλλες τρεις ηταν κανονικές με αρσενικό. Δεν το θεωρώ ουτε εγώ σωστο να βγάλει μια καναρα 5 γέννες συνεχόμενα απλα τις 2 πρωτες δεν ήξερα όπως να τις αντιμετώπισω και έτσι έβαλα απλα φωλιά για να μην την
κουρασω πιο πολύ.
Πουλιά συνολικά από τις 3 γέννες = 15 αρα 5 από την καθεμία
Πουλιά που ζούνε = 12 αρα πεθανε ενα απο κάθε μια γέννα δυστυχώς
Ημερομηνία τελευταίας φωλιάς /γέννας = 20/7/17
Θα τα βάλω με διπλό χώρισμα ( να μην βλ έπονται) σε μια ζευγαρωστρα ' ξεκινώντας διατροφική προετοιμασία κτλπ. Και απο Μάρτιο για αναπαραγωγή βλέπουμε :)
 
δεν ήξερα όπως να τις αντιμετώπισω
Για την επόμενη φορά... ρωτάς την παρέα μας
Ημερομηνία τελευταίας φωλιάς /γέννας = 20/7/17
Εξαιρετικά καθυστερημένη για καναρίνια...
Να υποθέσω μέχρι 20 Αυγούστου υπήρχαν νεοσσοί στο κλουβί ή κάνω λάθος;
Θα τα βάλω με διπλό χώρισμα ( να μην βλ έπονται) σε μια ζευγαρωστρα
Για την περίπτωσή σου αυτό δεν αρκεί.
Και αν δε θες να χάσεις με άσπορα αυγά τις πρώτες γέννες του θηλυκού... ακολούθησε τις αρχικές οδηγίες για το που θα πρέπει να βάλεις και τι θα πρέπει να κάνεις με το θηλυκό.
Και απο Μάρτιο για αναπαραγωγή βλέπουμε
Υπέροχη σκέψη...
Νωρίτερα αν θες ξεκινάμε παρέα όλοι μαζί σου την τελική προετοιμασία για αναπαραγωγή.
Είμαι σίγουρος πως θα είναι καλύτερη για πολλούς λόγους...
 
Θα τα βάλω με διπλό χώρισμα ( να μην βλ έπονται) σε μια ζευγαρωστρα ' ξεκινώντας
Πρέπει να καταλαβεις ότι έτσι δεν προκειται να αποφύγεις την 6η γέννα της χρονιάς, και οτι ενδεχομένως, διατηρώντας την καναρα στις ίδιες συνθήκες, να μειώνεις ακόμα και τη διάρκεια της ζωής της.
Ακόλουθα όσα σου είπε ο Γιαννης, περί φωτισμού, θερμοκρασίας κλπ, μηπως και ξεπυρώσει το πουλακι, και μην αφήνεις πουλιά σε μισή ζευγαρωστρα, διότι ο χώρος ειναι πολυ μικρός.
 
Ωραία παιδιά προς παρόν περιμενω ακολουθώ τις συμβούλες σας
Θα ενημερωσω όταν πλησιάσει ο καιρός :)
 
Ωραία παιδιά προς παρόν περιμενω ακολουθώ τις συμβούλες σας
Θα ενημερωσω όταν πλησιάσει ο καιρός :)
Δηλαδή, Ραφαήλ, σε τι σημείο την τοποθέτησες; Ποια η θερμοκρασία και ποια η φωτεινότητα και η διάρκεια φωτισμού του χώρου;
Ελπίζω να μην την τοποθέτησες κάπου που να έχει ρεύματα αέρα. Γιατί είναι ευάλωτα σε αυτές τις συνθήκες τα καναρίνια.
Όσον αφορά στο όταν πλησιάσει ο καιρός, λάβε υπόψη σου ότι ξεκινάς διατροφική προετοιμασία περίπου την αρχή Μαρτίου ή έστω στα μέσα Φεβρουαρίου.
Και κάτι που μου δημιούργησε απορία: Το συγκεκριμένο πουλάκι, πότε έκανε πτερόρροια; Επί πόσο καιρό ήταν σε αυτήν τη φάση;
 
Τα πουλιά είναι σε εξωτερικο χώρο
Ασφαλή απο αρπακτικά και απο ρεύματα αέρα
Ή καναρα πέρασε πτερορροια Αύγουστο με τέλη Σεπτεμβρίου όπως και ο αρσενικός.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ραφαήλ, συμπληρώνοντας αυτά που σου είπαν ήδη τα παιδιά, σου προτείνω να διαβάσεις με προσοχή το πληρέστατο άρθρο μας για την αναπαραγωγή και συγκεκριμένα την παράγραφο που αναφέρεται στο πότε είναι η κατάλληλη εποχή για αναπαραγωγή των καναρινιών.
 
Back
Top