Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα καναρινιών 2015

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tassos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tassos

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2008
Μηνύματα
215
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα σας. Σας παραθέτω κι εγώ με τη σειρά μου ένα βίντεο από το ένα και μοναδικό ζευγάρι καναρινιών που έβαλα φέτος για αναπαραγωγή. Αφού φτιάχτηκε η φωλιά, βγήκε το χώρισμα και τα πουλάκια πιάσανε αμέσως δουλειά!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα σας. Σας παραθέτω κι εγώ με τη σειρά μου ένα βίντεο από το ένα και μοναδικό ζευγάρι καναρινιών που έβαλα φέτος για αναπαραγωγή. Αφού φτιάχτηκε η φωλιά, βγήκε το χώρισμα και τα πουλάκια πιάσανε αμέσως δουλειά!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Με το καλό... με το καλό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: tassos
Χεχεχε δουλευταραααδες! Να τα χαιρεσαι και καλα αποτελεσματα :Ρ
 
  • Like
Αντιδράσεις: tassos
Και τις δικές μου καλύτερες ευχές για δυνατούς και υγιείς νεοσσούς!
Μια φιλική παρατήρηση, άλλαξε αυτές τις πατήθρες με στρογγυλές, καλύτερα ξύλινες αλλά έστω και πλαστικές στρογγυλές και να πιάνουν όλο το πλάτος του κλουβιού.
Παρατήρησε πως κινείται η πατήθρα στο πέταγμα του πουλιού και είναι ακατάλληλες και για τα πέλματά τους αυτές.
 
Αυτές οι κρυφές κατασκοπιών των μικρών μας πόσο μ αρέσουν! Με το καλό! Εύστοχος ο μάγκας!

*Μια ακόμα παρατήρηση για τις πατήθρες... Πέρα από αυτό που λέει η Μαρία που συμφωνώ.. Όχι τόσες πολλές πατήθρες Τάσο... 3 το πολύ σε ζευγαρώστρα, να πετάνε και λίγο! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: tassos
Αλίκη κοίτα... Υπολογιζω τα 3 πρώτα στις 12 Μαρτίου γιατί καθησε κανονικά στη φωλιά στις 27 Φεβρουαρίου αφού γέννησε και το 3 αυγό και μετά 13 και 14 Μαρτίου τα 2 επόμενα(είμαι σήμερα στα 5 αυγά, δεν ξέρω αν κάνει και έκτο αύριο το πρωί). Επειδή όπως κατάλαβες δεν αντικαθιστω τα αυγά με πλαστικά γιατί φοβάμαι να το κάνω, αγχωνομαι μήπως τα μεγαλύτερα πουλάκια πλακωσουν τα μικρά τα οποία δε θα μπορούν να φάνε και τα χάσω. Τι να κάνω σε αυτήν τη περίπτωση; Να μπω στη διαδικασία να ταιζω κι εγώ; 👎
 
Αλίκη κοίτα... Υπολογιζω τα 3 πρώτα στις 12 Μαρτίου γιατί καθησε κανονικά στη φωλιά στις 27 Φεβρουαρίου αφού γέννησε και το 3 αυγό και μετά 13 και 14 Μαρτίου τα 2 επόμενα(είμαι σήμερα στα 5 αυγά, δεν ξέρω αν κάνει και έκτο αύριο το πρωί). Επειδή όπως κατάλαβες δεν αντικαθιστω τα αυγά με πλαστικά γιατί φοβάμαι να το κάνω, αγχωνομαι μήπως τα μεγαλύτερα πουλάκια πλακωσουν τα μικρά τα οποία δε θα μπορούν να φάνε και τα χάσω. Τι να κάνω σε αυτήν τη περίπτωση; Να μπω στη διαδικασία να ταιζω κι εγώ; 👎
Σωστά νομίζω υπολογίζεις! Άντε με το καλό να βγουν! 😉 Ούτε εγώ τα αντικαθιστώ για τον ίδιο λόγο.. Στην περίπτωση αυτή πολύ στενή αλλά διακριτική παρακολούθηση μόλις βγουν οι νεοσσοί! Το αν θα μπεις στη διαδικασία ζευγαρώματος εξαρτάται από πολλά... Αν ας πούμε κάνει 5 και ο μπαμπάς δεν ταίζει τότε ναι πρέπει να βοηθήσεις! Αν από την άλλη βγουν μόνο 3 και ταίζουν και οι δύο γόνεις τότε δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα! Απλά για καλό και για κακό ψυχολογικά να είσαι έτοιμος να βοηθήσεις έστω και λίγο! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: tassos
Σήμερα, πρώτη μέρα του Μαρτίου η δεύτερη μωσαικούλα ξεκίνησε το χτίσιμο της φωλίτσας της. Ζήλεψε από την ανυπόμονη αδελφή της που αν και... Κάτοικος εξωτερικού χώρου διανύει την 5η μέρα επώασης(μάλλον άσπορα θα είναι) και αποφάσισε να ξεκινήσει και αυτή. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι ότι μέχρι σήμερα η φωλιά και το νήμα χρησιμοποιούνταν ως... χαβούζα και υπόστρωμα κλουβιού αντίστοιχα, ενώ μετά τον εβδομαδιαίο καθαρισμό και με το που προσφέρθηκε καθαρή φωλιά και νήμα ξεκίνησε το χτίσιμο. Δεν έμεινε στην νηματοθήκη ούτε μια κλωστή! Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι αρσενικός της. Θα σταθεί αντάξιος των περιστάσεων ή θα αρχίσει τα ίδια με τον... Μπατζανάκη του; Δεν θα αντέξω και δεύτερο αυγοκτόνο...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

υ. Γ. Αφιερωμένο σε όλους τους... Εξωτερικούς!
 
Εμείς μείναμε στα 5 αυγά. Οπότε η αντίστροφη μέτρηση ξεκίνησε!
 
Back
Top