Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα καρδερίνας με μία ή και περισσότερες κανάρες

Κατάσταση
Κλειστό.

Νικος92

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2019
Μηνύματα
12
Καλησπερα παιδιά πριν λιγο διαστημα εβαλα ενα απο τα καρδερίνια μου για ζευγάρωμα με κανάρα. χθες μου εδωσε το πρωτο αυγο και σήμερα το πρωί το δευτερο. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω τώρα γνωριζω πως στο δεύτερο αυγό απομακρήνω την καρδερίνα μου για την αποφυγή καποιου σπασίματος των αυγών απο αυτήν αν και η καρδερίνα έχει άψογη συμπεριφορά εως τώρα. Το ερωτημα μου ομως ειναι εαν αφερεσω την καρδερινα μπορω να την βαλω με αλλη καναρα ή θα χαλάσω το ζευγάρι και αν μπορώ πρέπει να ξανα κάνω όλη την διαδικασία απο την αρχή με την νέα καναρα; Παρακατω σας παραθετω μερικες φωτογραφιες απο καπια ζευγαρια μουrsz_20190328_155817.webp


rsz_20190328_155839.webp


rsz_20190328_155909.webp
Οι καρδερίνες εδώ είναι μεγαλωμένες στο χερι.


Και τέλος ενα απο τα αγαπημένα μου ζευγάρια καρδερινα γραβατα με μοζαΐκ καναρι
rsz_20190328_160250.webp

rsz_20190328_160302.webp
 
Δεν γνωριζω πως τα λετε εσεις παιδια αλλα εμεις στα δωδεκανησα το λεμε μπασταρδοσισαμο γι'αυτό δεν σας το έβγαλα φωτο
 
Εγώ θα εστιασω στα προβλήματα που βλέπω.
1. Το πρώτο κλουβί είναι για πέταμα! Πολύ βρώμικο και πολύ σκουριασμενο. Εάν δεν θες να πάθουν κάτι τα πουλιά το πετάς!
2. Να υποθέσω πως δεν έχεις κάνει κάποια διατροφικη προετοιμασία, σωστά;
3. Τι εννοείς όταν λες ότι οι καρδερίνες είναι μεγαλωμένες στο χέρι; Που τις βρήκες;
 
μπασταρδοσισαμο
Προσωπικά δεν γνωρίζω τι είναι αυτό που αναφέρεις. Αυτό το ξύλινο που βλέπουμε το χρησιμοποιείς σαν κλουβί; Έχει πουλάκι μέσα;
 
@Νικος92 , έχουν δακτυλίδι εκτροφής οι καρδερίνες σου; Εαν ναι, ανοικτού ή κλειστού τύπου;
Τι γράφει επάνω;

Σε περίπτωση που η καρδερίνες δεν είναι πουλιά εκτροφής αλλά αιχμαλωτισμένα πουλιά τότε σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του PetBirds, η συμμετοχή των κατόχων αιχμαλωτισμένων άγριων πουλιών στις συζητήσεις των Forum των Ιθαγενών Πουλιών δεν επιτρέπεται.

Η μόνη βοήθεια που μπορούμε να σου προσφέρουμε πλέον είναι οδηγίες για την προσωρινή, ασφαλή φιλοξενία τους, με σκοπό τη διασφάλιση της ζωής τους και με την άμεση προοπτική της απελευθέρωσής του σε κατάλληλο σημείο. Αν θέλεις, μπορείς να δείξεις ένα καινούργιο σχετικό θέμα για να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε σε αυτό.

Επίσης, σχετικές πληροφορίες θα βρεις:
Παράνομο Εμπόριο Άγριων πουλιών (Το καθεστώς)
Επανένταξη άγριων πουλιών στη φύση

Να γνωρίζεις ότι στα πουλιά που έχουν αρπαχτεί από τη φύση, υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας λόγω ασθενειών που προκαλούνται σε συνθήκες αιχμαλωσίας και χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα έως ότου αφεθούν και πάλι ελεύθερα το συντομότερο δυνατό.
 
@Γιαννης17 Γιάννη μου εχεις απολυτο δικιο οσο αφορα το κλουβι αλλα δυστηχως δεν εχω την δυνατοτητα να παρω κλουβη αλλο οχι θεμα οικονομηκο αλλα ειμαι σε δυσμενη περιοχη και πρεπει να παω σε αλλο νιση ωστε να αγορασω και ειναι καπως δυσκολο φυσικα και εγω θα προτιμουσα να ηταν καινουργιο αλλα δεν...
Οσο για την διατροφη τους η διατροφη τους ηταν αψογη με τις απαραίτητες βηταμηνες πρωτεΐνες και τα σχετικα οχι μονο κατα την διαρκεια ζευγαρωματος αλλα ολο τον χρονο.
οταν εννοω στο χερι εννοω απο ζευγαρι καρδερινας αλλα για καπιο λογο η καρδερινα μ ενω τα γεννησε τα μεγαλωσε εβλεπα πως δεν αναπτύσσονταν σωστα και ετσι τα μεγαλωσα εγω
 
@GreekMan72 τα πουλάκια είναι γεννημένα σε κλουβί ο λογος που δεν εχουν δαχτυλιδι ειναι οτι δεν το επιχηρεισα ποτε να δαχτυλιδωσω και δεν το θελω να τους βαλω δεν βρισκω καπου χρισιμο απο την στιγμη που γνωριζω τα παντα για τα καρδερινια μου
 
@Σταμάτης τα δίνω σε έναν φιλο ο οποίος ασχολείται με κανάρες και τα εχει ως παραμανες

rsz_20190328_171357.webp
Ειναι λιγο πιο παλλια η φωτο αλλα δεν πειραζει φαινεται εξισου νομιζω καλα
[automerge]1553786345[/automerge]
@GreekMan72 ναι οντως κραχτοκλουβι ειναι για την μεταφορα μου δινω καρδερινοκαναρα θυλικα σε φιλο και μου δινει θυλικα καναρια και μεσα εχω ενα μπασταρδοσισαμο το οπιο θα το παρω σημερα για να παρω θυλικια καναρα
 
Ευχαριστω πολυ @Σταμάτης οπως ανεφερα ειναι λιγο παλια η φωτο αλλα φαίνεται εξισου καλα
 
Τελευταία επεξεργασία:
μπασταρδοσισαμο
Άρα είναι ονομασία πουλιού αυτό που αναφέρεις;
Δεν μας το βγάζεις μια φωτογραφία; Προσωπικά δεν γνωρίζω τι είναι και στην αναζήτηση στο Google δεν βγάζει κάτι. Που το βρήκες;
 
@ζιζι δυστηχως το εχω δώσει μολις για καναρα αλλα θα πω στο παιδι να μου το βγαλει μια φωτο να σας το στειλω
 
@ζιζι δυστηχως το εχω δώσει μολις για καναρα αλλα θα πω στο παιδι να μου το βγαλει μια φωτο να σας το στειλω
Άρα είναι είδος πτηνού 😊
Εσύ από πού το πήρες αυτό;
 
Ναι ναι @ζιζι μου το χαρησε φιλος που μου εδωσε τις πρωτες μου καρδερινες για ζευγαρωμα τωρα το ζευγαρωσε το επιασε απο φυση δεν ξερω οτι και να σας πω σε αυτο το θεμα ειναι ψεμματα
[automerge]1553787062[/automerge]
Δεν μου απαντήσατε όμως ρε παιδιά στο ερώτημα μου..
 
@Σταμάτης μου ειλικρινά δεν εχω ιδέα πως το λένε και εγω δεν ασχολούμαι με αυτα οποτε καταλαβαινετε
[automerge]1553787686[/automerge]
Το ερωτημα μου ομως ειναι εαν αφερεσω την καρδερινα μπορω να την βαλω με αλλη καναρα ή θα χαλάσω το ζευγάρι και αν μπορώ πρέπει να ξανα κάνω όλη την διαδικασία απο την αρχή με την νέα καναρα; Κάποιος που να γνωρίζει παιδιά
 
Τελευταία επεξεργασία:
@GreekMan72 τα πουλάκια είναι γεννημένα σε κλουβί ο λογος που δεν εχουν δαχτυλιδι ειναι οτι δεν το επιχηρεισα ποτε να δαχτυλιδωσω και δεν το θελω να τους βαλω δεν βρισκω καπου χρισιμο απο την στιγμη που γνωριζω τα παντα για τα καρδερινια μου
Δυστυχώς από την άλλη για εμάς είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να συνεχίσουμε να σου δίνουμε τη βοήθειά μας, όπως άλλωστε σου ανακοίνωσε και ο @GreekMan72. Σε συνδυασμό με το ευτυχές γεγονός ότι ξέρεις τα πάντα για τα καρδερίνια σου, ο δικός μας ρόλος τελειώνει εδώ και το θέμα κλείνει.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top