Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα μαλινουα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης malinoua
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

malinoua

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
27
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας, λοιπον εχω δυο ζευγαρια χωρια και μολις ειδα οτι η θυληκια κραταει τριχα εριξα μεσα τον αρσενικο στον οποιο απαντουσε στο κελαιδισμα του. Το πρωι ολα μελι γαλα αλλα τωρα μαλωνουν συνεχεια καμια ιδεα κανεις ευχαριστω εκ των προτερων
 
Γεια σας, λοιπον εχω δυο ζευγαρια χωρια και μολις ειδα οτι η θυληκια κραταει τριχα εριξα μεσα τον αρσενικο στον οποιο απαντουσε στο κελαιδισμα του. Το πρωι ολα μελι γαλα αλλα τωρα μαλωνουν συνεχεια καμια ιδεα κανεις ευχαριστω εκ των προτερων
Να ανησυχείς όταν υπάρχει ηρεμία στην ζευγαρώστρα.Αυτός ο τσακωμός
είναι ένα σύνηθες φαινόμενο στα πρώτα 1-2 24ωρα.
Αν είναι ζευγαρώστρα, πέρνα το χώρισμα μέχρις ότου αρχίζει η κανάρα σου να κτίζει φωλιά. Αν πρόκειται για απλό κλουβί να έχεις τον νού σου, μήπως τα πράγματα δεν ομαλοποιηθούν τα επόμενα 24 ώρα, οπότε πρέπει να επέμβεις.
Σε κάθε περίπτωση γράψε τις παρατηρήσεις σου και θα έχεις απαντήσεις. 🙂
 
Φιλε μου χιλια ευχαριστω το εβαλα το χωρισμα. Τα εβαλα και αβγο, μαρουλι, μηλο υπομονη τωρα, και παλι χιλια ευχαριστω
 
Παρακολούθησε την συμπεριφορά τους και να δείς που θα οδηγήσει
σε σωστές αποφάσεις 😉.Αυτή εξ ' άλλου είναι η "γλύκα" αυτής της περιόδου.
Καλή συνέχεια.
 
Την ειδα να παιζει με την τριχα και δοκιμαστικα εβγαλα το χωρισμα, και ειδα οτι δεν μαλωνουν μαλιστα σε καποια φαση ο αρσενικος πηρε τριχα στο στομα του και ανεβηκε πανω στην θυληκια η οποια εφυγε γρηγορα χωρις ομως να μαλωσουν. Τι συμβουλη μου δινετε να το ξαναβαλω το χωρισμα. (να σημειωθει οτι τα πουλια ειναι μεσα στο σπιτι). Δοκιμαζει πολλες φορες να ανεβει επανω της και δεν μαλωνουν ισα ισα βλεπω οτι η θυληκια περνει και σταση για ζευγαρωμα
 
Νομίζω ότι ο κος Μάκης εχθές σου είπε ξεκάθαρα τί είναι σωστό να κάνεις.
Το ότι έπαιξε λίγο με τις κλωστές δεν είναι ακριβώς ίδιο με το να αρχίσει να χτίζει τη φωλιά της. Δώσε λίγο χρόνο στην κανάρα να αισθανθεί έτοιμη. Ο αρσενικός όσο πιο πολύ περιμένει τόσο πιο πολύ φουντώνει :)
Χρειάζεται υπομονή αυτή η περίοδος από όλους μας.
 
Back
Top