Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα με πουλιά που ακολουθούν αγωγή για ποδάγρα

ΚΑΡΑΠΙΑΛΗΣ

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Εχω ένα ζευγάρι που έχει ποδάγρα. Είναι στην δεύτερη εβδομάδα αγωγής και είδα ότι ήρθαν σε επαφή και η θηλυκιά προσπαθεί να φτιάξει φωλιά. Να αφήσω την διαδικασία να εξελιχθεί ή να την διακόψω; Το φάρμακο που χρησιμοποιώ είναι το PODAGRINE.
 
H αγωγη που δεινεις δεν περναει στο αιμα για να εχεις προβλημα με τους νεοσσουςπριν την εκολαψη. Δεν ξερω ομως ποσο προχωρημενη ειναι γιατι οταν η θηλυκια θα κλωσαει πρεπει να εχει γινει καλα. Γιατι οταν θα κλωσαει δεν θα αναπνεουν τα ποδια και θα εχει επαφη με τα μικρα οποτε το μικροβιο θα το μεταδωσει στα μικρα. Εαν δεν εχει θεραπευθει γνωμη μου ειναι να μην κανεις αναπαραγωγη ακομα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tweety
Σ' ευχαριστω για την απαντηση πιστευω οτι μεχρι να κανει τα υγα και να προχωρησει στην εκκολαψη δεν θα εχει προβλημα.
 
Μπορεις να μου περιγραψεις σε παρακαλω ποια ειναι τα συμπτωματα της ποδαγρας γιατι και τα δικα μου καναρινακια εχουν ενα προβλημα με τα ποδια τους και στο πετ σοπ μου εδωσαν αυτο το φαρμακο για τα ποδια.
Πρεπει πρωτα να θεραπευτουν για να αρχισω την αναπαραγωγη;Υπαρχει περιπτωση να κολλησουν και τα μικρα;
 
Εχω ένα ζευγάρι που έχει ποδάγρα. Είναι στην δεύτερη εβδομάδα αγωγής και είδα ότι ήρθαν σε επαφή και η θηλυκιά προσπαθεί να φτιάξει φωλιά. Να αφήσω την διαδικασία να εξελιχθεί ή να την διακόψω; Το φάρμακο που χρησιμοποιώ είναι το PODAGRINE.
Αυτό που πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου είναι οτι απο την στιγμή που η κανάρα θα μπεί σ' αυτήν την διαδικασία θα πρέπει να μην την ενοχλείς καθόλου. Δεν θα μπορείς να την πιάνεις και να βάζεις φάρμακο κάθε λίγο και λιγάκι. 😉
 
tabernil

Μπορεις να μου περιγραψεις σε παρακαλω ποια ειναι τα συμπτωματα της ποδαγρας γιατι και τα δικα μου καναρινακια εχουν ενα προβλημα με τα ποδια τους και στο πετ σοπ μου εδωσαν αυτο το φαρμακο για τα ποδια.
Πρεπει πρωτα να θεραπευτουν για να αρχισω την αναπαραγωγη;Υπαρχει περιπτωση να κολλησουν και τα μικρα;

https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνι-έχει-στα-πόδια-του-κάτι-σαν-σπυράκι.8435/

Επάλειψη επάνω στις αλλοιώσεις.

Ειναι μια αλοιφη με την οποια θα δεις γρηγορα αποτελεσματα.
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ! Νομιζα πως δεν υπηρχε λυση. Η παραπομπη σου ηταν κατατοπιστικη.
 
Back
Top