Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα ξανά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bill
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bill

PB New Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
44
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας και παλι!
και χρονια πολλα στους εορταζομενους.
σημερα χωρισα τα 4 μικρα παπαγαλακια, που ειχαν γεννηθει πριν ενα μηνα περιπου, και εβγαλα την φωλια απο το ζευγαρι,(το οποιο ηταν στο ιδιο κλουβι αλλα ειχα χωρισμενο τον αρσενικο με το διαχωριστικο καγκελο.) διοτι χτυπουσε τα μικρα.
τωρα λοιπον που εμεινε παλι το ζευγαρι μαζι, ειδα οτι παλι αρχισαν να ζευγαρωνουν. εγω νομιζα οτι αν βγαλω την φωλια δεν θα ζευγαρωνουν.
τι γινεται τωρα;
λετε να κανουν παλι αβγα;
και που θα τα γεννησει;
δεν θελω να γεννησουν παλι. ειναι η τριτη συνεχομενη γεννα και φοβαμαι μην εξαντληθει η θηλυκια.
μηπως πρεπει να χωρισω το ζευγαρι;
και κατι ακομα. Θα ηθελα να σας στειλω φωτογραφιες αλλα δεν ξερω τον τροπο για να τις στειλω.
 
To pio sigura, an den seleis ala mikra, einai to xorisma arseniko kai thiliko. Alios tha zefgaronoune kai i thiliki sou kanei ayga, kapou sto kloubi, kai xoris folia.
 
για ποσο διαστημα να τα εχω χωριστα;
μεχρι την ανοιξη που θα θελω να ξαναζευγαρωσουν;
με ποιο τροπο να τα χωρισω; να τα βαλω με αλλα πουλια; η μονα τους;
δεν θα νοιωσουν μοναξια;
εχω ακουσει οτι τα παπαγαλακια ειναι μονογαμικα και ζουν ολη τους τη ζωη με το ταιρι τους. Δεν αληθευει;
 
Boris na baleis dio klobes dipla dipla, etsi den exoune problima, giati exoune parea.

Tous kratas xorista mexri seleis pali na zefgaronoun.

Oxi den einai monogamika an tous finis mazi, bebaios tha menoune mazi, den BOROUNE alios. An baleis omos ton arseniko se ali thiliki, amesos zefgaronoune.
 
οντως σημερα το πρωι βρηκα ενα αβγο μεσα στο κλουβι.
αναγκαστηκα τελικα να χωρισω το ζευγαρι γιατι <δεν κρατιουνται με τιποτα>
 
Back
Top