Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα πρωτάρας κανάρας

jimmidedos

PB New Member
Εγγραφή
28 Σεπ 2014
Μηνύματα
39
Πόλη
Πάτρα
Έχω ένα ζευγάρι Timbrado, όπου το θηλυκό μου δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ, είναι νέα.. Τα έχω χώρια ακόμα, σήμερα έβαλα τα κλουβιά τους δίπλα δίπλα.. Μόλις το αρσενικό άρχισε να κελαηδάει αυτή έκατσε κάτω κατευθείαν δείχνοντας ότι είναι έτοιμη να ζευγαρώσει..Ύστερα έκανα την απόπειρα να τα βάλω μαζί. Και τότε αυτή άρχισε να τον κυνηγάει από πίσω, δεν τον τσίμπησε αλλά φάνηκε να πηγαίνει κάπως επιθετικά.. Τι να κάνω να τα αφήσω ακόμα χώρια να πυρωθεί κι άλλο η θηλυκιά; Φοβάμαι μήπως κάνει κανένα αυγό και είναι άσπορο... Να προσθέσω ότι είχε αρχίσει να φτιάχνει και την φωλιά της.
 
τα είχα σχετικά κοντά το ένα με το άλλο ένα μέτρο σχεδόν και κάποιες φορές και πιο κοντά.. Απλά είδα ότι έφτιαχνε την φωλιά της και είπα να τα βάλω μαζί..
 
Τα έχεις χωρίσει τώρα η είναι μαζί.
Αν τα έχεις μαζί ακόμα τι αντιδράσεις υπάρχουν μεταξύ τους.
 
Αν δεν τσακώνονται, ίσως όλο αυτό να είναι μέσα στο ερωτικό παιχνίδι. Εγώ θα σου έλεγα να τα αφήσεις μαζί. Δώσε νήμα και φωλιά να στρώσει το κορίτσι!
 
Τα έχω κανένα μισάωρο μαζί και τα παρακολουθώ.. Το αρσενικό πιάνει κλωστές και μπαίνει στην φωλιά σαν πιο έμπειρο, ενώ το θηλυκό κάποιες φορές πάει επάνω του σαν να τον κυνηγά.. Αλλά παρατηρώ ότι όσο περνάει η ώρα συνηθίζουν και απλά κάθεται και τον χαζεύει!
 
Μιας και η κανάρα σου είναι πρωτάρα μπορείς να την βοηθήσεις με την φωλιά. Πέρα από την τσόχα (που την θεωρώ απαραίτητη) μπορείς να βάλεις και λίγο νήμα μέσα στη φωλιά ώστε να καταλάβει τι πρέπει να κάνει και να πάρει μπρος!
 
Αλίκη φοβάμαι μην την πιάσει καμιά κρίση όταν λείπω και τον τσιμπήσει άσχημα..Αν είμαι σπίτι και την δω θα προλάβω να τα χωρίσω.. (κάποιος μου είχε πει ότι η θηλυκιά είχε σκοτώσει το αρσενικό του)

Βασικά θέλω να δω τι θα κάνει αυτή όταν πάει το αρσενικό σε αυτή... Θα έχει την ίδια αντίδραση όπως όταν ήταν χώρια;
Εν τω μεταξύ το αρσενικό το παίζει δύσκολος και κάνει βόλτες γύρω γύρω...
 
Ας με διορθοσουν οι ποιο εμποιροι αλλα λιγο κηνιγιτο ειναι μεσα στο παιχνιδι. Αν ο αρσενικος κελαιδαγε πρως το μερος της πριν τα βαλεις μαζι και αυτη τον προκαλουσε και τωρα αυτος επιθεωρει τη φωλια. Ισως αποψε κοιλας να δεις και το πρωτο βατεμα.:)

Αν δεν τσακώνονται, ίσως όλο αυτό να είναι μέσα στο ερωτικό παιχνίδι. Εγώ θα σου έλεγα να τα αφήσεις μαζί. Δώσε νήμα και φωλιά να στρώσει το κορίτσι!
Αλικη τωρα ειδα το μνμα σου μαλων το δικο μου ειναι περιτο.
 
Έχω ένα ζευγάρι Timbrado, όπου το θηλυκό μου δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ, είναι νέα.. Τα έχω χώρια ακόμα, σήμερα έβαλα τα κλουβιά τους δίπλα δίπλα.. Μόλις το αρσενικό άρχισε να κελαηδάει αυτή έκατσε κάτω κατευθείαν δείχνοντας ότι είναι έτοιμη να ζευγαρώσει..Ύστερα έκανα την απόπειρα να τα βάλω μαζί. Και τότε αυτή άρχισε να τον κυνηγάει από πίσω, δεν τον τσίμπησε αλλά φάνηκε να πηγαίνει κάπως επιθετικά.. Τι να κάνω να τα αφήσω ακόμα χώρια να πυρωθεί κι άλλο η θηλυκιά; Φοβάμαι μήπως κάνει κανένα αυγό και είναι άσπορο... Να προσθέσω ότι είχε αρχίσει να φτιάχνει και την φωλιά της.
Να τα αφήσεις μαζί... Δεν υπάρχουν ενδείξεις που να μας προτρέπουν για το αντίθετο.
Αν δεν τσακώνονται, ίσως όλο αυτό να είναι μέσα στο ερωτικό παιχνίδι. Εγώ θα σου έλεγα να τα αφήσεις μαζί. Δώσε νήμα και φωλιά να στρώσει το κορίτσι!
Ας με διορθοσουν οι ποιο εμποιροι αλλα λιγο κηνιγιτο ειναι μεσα στο παιχνιδι. Αν ο αρσενικος κελαιδαγε πρως το μερος της πριν τα βαλεις μαζι και αυτη τον προκαλουσε και τωρα αυτος επιθεωρει τη φωλια. Ισως αποψε κοιλας να δεις και το πρωτο βατεμα.
Ακριβώς... όλα στο παιχνίδι.
Αλίκη φοβάμαι μην την πιάσει καμιά κρίση όταν λείπω και τον τσιμπήσει άσχημα..Αν είμαι σπίτι και την δω θα προλάβω να τα χωρίσω.. (κάποιος μου είχε πει ότι η θηλυκιά είχε σκοτώσει το αρσενικό του)
Βασικά θέλω να δω τι θα κάνει αυτή όταν πάει το αρσενικό σε αυτή... Θα έχει την ίδια αντίδραση όπως όταν ήταν χώρια;
Εν τω μεταξύ το αρσενικό το παίζει δύσκολος και κάνει βόλτες γύρω γύρω...
Τίποτε από αυτά δεν θα συμβούν...
Να βάλεις νήμα έξω. Για να το βάλει αυτή στη φωλιά...
Το ένστικτο θα την οδηγήσει σε αυτά που πρέπει να κάνει.
Μη βάλεις καθόλου νήμα μέσα... Δεν χρειάζεται και επιπρόσθετα η δική μας "άκομψη" προσπάθεια, χαλάει όλο τον υποστηρικτικό - συνδετικό μηχανισμό του υλικού με τη φωλιά.
 
Επιτέλους σήμερα μετά την χθεσινή αποτυχημένη προσπάθεια έγιναν ζευγάρι κανονικότατα... φωλιά δεν βλέπω ακόμα να φτιάχνει..
Ελπίζω αύριο μόλις γυρίσω από την δουλειά να έχει κάνει κάτι...
 
Επιτέλους σήμερα μετά την χθεσινή αποτυχημένη προσπάθεια έγιναν ζευγάρι κανονικότατα... φωλιά δεν βλέπω ακόμα να φτιάχνει..
Ελπίζω αύριο μόλις γυρίσω από την δουλειά να έχει κάνει κάτι...
Καταρχήν, μην βιάζεσαι!
Όταν θα είναι έτοιμη θα την φτιάξει την φωλιά.
Εσύ βάλε φωλιά και πρόσφερε νήμα.
 
Να σημειώσω ότι σε δικό μου ζευγάρι με πρωτάρα κανάρα που της ειχα εξωτερική φωλιά δεν έκανε τίποτα για πολλές μέρες. Έπαιζε απλά με το νήμα.

Όταν έβαλα στην ζευγαρώστρα και μια εσωτερική φωλιά την επομένη άρχισε να φτιάχνει την φωλιά. Την τελείωσε και τώρα έχω τα πρώτα της καναρινακια.
 
Να σημειώσω ότι σε δικό μου ζευγάρι με πρωτάρα κανάρα που της ειχα εξωτερική φωλιά δεν έκανε τίποτα για πολλές μέρες. Έπαιζε απλά με το νήμα.

Όταν έβαλα στην ζευγαρώστρα και μια εσωτερική φωλιά την επομένη άρχισε να φτιάχνει την φωλιά. Την τελείωσε και τώρα έχω τα πρώτα της καναρινακια.
Σίγουρα υπάρχουν και προτιμήσεις... αλλά όταν έρθει η ώρα του αυγού... Θα την ετοιμάσει όπου κι αν βρίσκεται...
 
Σήμερα το πρωί έκανε το πρώτο αυγό παιδιά και πήγα να αγοράσω ψεύτικα ώστε να τα αλλάξω, ώσπου κάνει και τα υπόλοιπα και να τα βάλω όλα μαζί.
Γυρνώντας την βρήκα να κάθεται στην φωλιά!
Τι να κάνω τώρα να την σηκώσω και να το αλλάξω ή να περιμένω να βγει και να τα αλλάξω
Τι προτείνετε;
 
Σήμερα το πρωί έκανε το πρώτο αυγό παιδιά και πήγα να αγοράσω ψεύτικα ώστε να τα αλλάξω, ώσπου κάνει και τα υπόλοιπα και να τα βάλω όλα μαζί.
Γυρνώντας την βρήκα να κάθεται στην φωλιά!
Τι να κάνω τώρα να την σηκώσω και να το αλλάξω ή να περιμένω να βγει και να τα αλλάξω
Τι προτείνετε;
Να τη σηκώσεις... ήδη άργησες να το κάνεις...
Έπρεπε να το βγάλεις το πρωί... κι ας έμενε χωρίς αυγό η φωλιά.
 
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!
Πρωί (εννοώ δεν έχει ώρα που είναι στην φωλιά της)!
 
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!
Πρωί (εννοώ δεν έχει ώρα που είναι στην φωλιά της)!
Δεν πειράζει... Να το βγάλεις
Και κάθε μέρα... μέχρι τις 08:00 -08:30 να βγάζεις και τα υπόλοιπα μέχρι το τέταρτο αυγό.
Να τα φυλάξεις σε καθαρό και ασφαλές μέρος.
 
Back
Top