Αναπαραγωγή Ζευγάρωμα lovebird από ηλικία 5 μηνών

Soniakarakitsou

PB New Member
Εγγραφή
24 Δεκ 2019
Μηνύματα
77
Καλησπερα, εχω ενα παπαγαλακι lovebird 5 μηνων το οποιο οταν βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι προσπαθει να με ταισει... Δηλαδη βγαζει φαι και μου το δινει στο δαχτυλο μου, δεν εχω ιδεα αν ειναι αρσενικο ή θηλυκό.. Ήρα την φωναζω. Νομιζω πως με την αντιδραση αυτη σημαινει οτι ειναι θηλυκο. Μπορώ να την ζευγαρώσω απο τωρα; Ή ειναι μικρη ακομα;
 
Καλησπερα, εχω ενα παπαγαλακι lovebird 5 μηνων το οποιο οταν βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι προσπαθει να με ταισει... Δηλαδη βγαζει φαι και μου το δινει στο δαχτυλο μου, δεν εχω ιδεα αν ειναι αρσενικο ή θηλυκό.. Ήρα την φωναζω. Νομιζω πως με την αντιδραση αυτη σημαινει οτι ειναι θηλυκο. Μπορώ να την ζευγαρώσω απο τωρα; Ή ειναι μικρη ακομα;
Δεν λεω οτι θελω να την ζευγαρωσω απλα η αντιδραση της μου φανηκε περγιεργη
 
Το πουλάκι είναι πολύ μικρό για ζευγαρώματα. Μετά τον ένα χρόνο θα είναι ώριμο αναπαραγωγικά χωρίς να κινδυνεύει. Επίδης το τάισμα δεν δείχνει θέληση για αναπαραγωγή ούτε υποδεικνύει το φύλο, ταΐζονται ακόμη κι αδέρφια μεταξύ τους ακόμη απο όταν είναι μέσα στη φωλιά. Μπορείς να ξεκινήσεις με ένα τεεστ DNA για να μάθεις αρχικά το φύλο του δικού. Επίσης να μην ενθαρρύνεις τα ταίσματα στο χέρι σου διότι μπορούν να του δημιουργήσουν πρόβλημα στον πρόλοβο. Και τα χάδια καλό θα ήταν να τα περιορίσεις μόνο στο κεφάαλι και το λαιμό διότι όλο το υπόλοιπο σώμα αποτελείται απο ερωτογενείς ζώνες και το του στέλνεις μπερδεμένα μηνύματα χαϊδεύοντας το.
 
Back
Top