Γενικά Ζευγαρακι παραδεισιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Phantomas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Eυχαριστω πολυ ^_^ . Επρεπε να ριξω την ποιοτητα για να ανεβουν οι φωτογραφιες :/
 
Πολύ όμορφα! Έχουν γεννήσει ποτέ? Μου φαίνονται αρσενικά. 😵
 
Οχι δεν εχουν γεννησει. Το αρσενικο ειναι αυτο που ειναι κατω ενω το θηλυκο ειναι πανω στο κλαρι και τα μαγουλακια του ειναι καφε και οχι πορτοκαλι. Το αρσενικο ειναι πρπ 4-5 χρονων ενω το θηλυκο 1 χρονου.Αμα ηταν και τα 2 αρσενικα θα εκαναν πιτσι πιτσι οπως εχθες; 😛
 
Οχι δεν εχουν γεννησει. Το αρσενικο ειναι αυτο που ειναι κατω ενω το θηλυκο ειναι πανω στο κλαρι και τα μαγουλακια του ειναι καφε και οχι πορτοκαλι. Το αρσενικο ειναι πρπ 4-5 χρονων ενω το θηλυκο 1 χρονου.Αμα ηταν και τα 2 αρσενικα θα εκαναν πιτσι πιτσι οπως εχθες; 😛

Το πάνω στην 2η φωτό μου μοιάζει με αρσενικό, μετάλλαξη chestnut flanked white zebra finch. Οταν λες πιτσι πιτσι εννοείς βάτεμα ή φιλάκια;
 
Πολύ όμορφα είναι να σου ζήσουν!
Το αρσενικό που λες είναι λίγο μεγαλούτσικο νομίζω για να μπει στην αναπαραγωγή. Δεν είμαι σίγουρη, θα σου πει καλύτερα ο @YannisK .
 
Xθες με το που το εβαλα στο κλουβι πηγε αυτο που λεω εγω αρσενικο και την καβαλικεψε. Οχι για πολυ βεβαια. Τι αλλο θελετε να σας πω για να βεβαιωθουμε οτι ειναι θυληκο;
 
Αυτό το βάτεμα δεν πιστοποιεί ότι είναι ζευγάρι. Τα αρσενικά εξωτικά πολύ συχνά έχουν αυτή την συμπεριφορά μεταξύ τους.
 
Το κελαηδημα παιζει ρολο;Νομιζω οτι τα θυληκα δεν κανουν τραγουδι.σωστα;

Πως μπορω να βεβαιωθω οτι ειναι ζευγαρι; Οταν το πηρα χθες μου ειπε αυτος οτι ειναι θηλυκο.Φανηκε σχετικος γιατι μου ειπε οτι κανει αυτος εκτροφη και δεν τα προμηθευεται.
 
Το κελαηδημα παιζει ρολο;Νομιζω οτι τα θυληκα δεν κανουν τραγουδι.σωστα;

Πως μπορω να βεβαιωθω οτι ειναι ζευγαρι;...

Σωστά. Αλλά αν το πήρες πριν λίγες μέρες μην περιμένεις να κελαηδήσει. Μόλις εξοικειωθεί θα αρχίσει. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός αρσενικού δηλαδή χρωματιστά μάγουλα και τα μαύρο σημάδι στο στήθος (με τις χαρακτηριστικές γραμμές-> ζέμπρα). Τα θηλυκά δεν έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Βέβαια σε πολλές μεταλλάξεις ο διαχωρισμός δεν είναι απλός. Στην φωτογραφία παρακάτω αρσενικό αριστερά και θηλυκό δεξιά (αρχέγονα).

upload_2015-5-6_14-42-46.webp
 
Γνωριζω οτι τα αρσενικα εχουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ πορτοκαλι μαγουλακια. Το ''θηλυκο'' μου δεν εχει πορτοκαλι μαγουλα. Ειναι ανοιχτο καφε.
 
Γνωριζω οτι τα αρσενικα εχουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ πορτοκαλι μαγουλακια. Το ''θηλυκο'' μου δεν εχει πορτοκαλι μαγουλα. Ειναι ανοιχτο καφε.

Έχει ανοιχτό καφέ επειδή είναι μετάλλαξη και όχι αρχέγονο (ίσως chestnut flanked white zebra).
 
Οι φωτογραφίες στο πρώτο μήνυμα αντικαταστάθηκαν. Γιάννη να τα χαίρεσαι.
 
H αλλαγη εγινε. Κρατησα τον παλιο μου φιλο, αποχωριστηκα τον παραλιγο φιλο και εφερα μια μαμα ετοιμογεννη. 😛 θα κανω Post στην καταλληλη καρτελα να παρω συμβουλες
 
Αν δεν υπηρχε εγκυμοσυνη ασυζητητα θα το εβαζα σε καραντινα αλλα τωρα;
 
Back
Top