Αναπαραγωγή Ζευγαρι αχατες τοπαζιο δεν χτίζει δεύτερη φωλιά

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
εχω ενα ζευγαρι τοπαζιο γενησε το πρωτο αυγο στις 8 του απριλη τα επερνα απο την φωλια ενα ενα εκανε 4 και τα εβαλα ολα μαζι στις 24 του μηνος τα εσπασα ηταν ολα αγονα τους εβαλα καινουργια φωλια τους εβαλα τριχα να φτιαξει φωλια αλλα τιποτα ουτε τα βλεπω να ερωτροπουν να την βαλω με αλλο καναρο;
 
Η κανάρα έχει πρόβλημα να γεννήσει αυγά τον κάναρο θα αλλάξεις;
Αν ο αρσενικός δείχνει εύρωστος και δυνατός, με ερωτική διάθεση να τον αφήσεις... Δε θα κερδίσεις τίποτε, ίσως μάλιστα να χάσεις τις όποιες ελπίδες έχεις...
Αν τώρα είναι εντελώς αδρανής... Τότε κάνε μια δοκιμή και άλλαξέ τον.
Όλα όμως έχουν το κόστος τους.
Όλα όσα περιγράφεις για την κανάρα δείχνουν πουλί που έχει οργανικά θέματα.
Ίσως δεις δύσκολα άλλο αυγό φέτος και εύχομαι να είναι βελτιωμένη η παρουσία της την άλλη εκτροφική χρονιά. Όπως βελτιωμένη να είναι και η εικόνα του αρσενικού.
Πολλές φορές (γενικά μιλάω κι όχι απαραίτητα για σένα) οι άσκοπες "προληπτικές" αγωγές με ισχυρά αντιβιοτικά φάρμακα, η αλόγιστη χρήση σκευασμάτων και βοηθημάτων και ένα σωρό εκτροφικά λάθη, οδηγούν πουλιά κατά τα άλλα τέλεια... σε οργανική αδράνεια.
Η κανάρα (μακάρι να κάνω λάθος) μου θυμίζει όλα τα παραπάνω.
Εύχομαι όλα όσα έγραψα, να είναι λάθος μου... και θα χαρώ πολύ η "κοπελιά" να με διαψεύσει.
 
δηλαδη αν δεν πανε καλα θα δουμε του χρονου αν δω πως δεν γινετε τιποτα πρεπει να τα χωρισω;

απο φαρμακα δεν τους εδωσα εκτος πο βιταμινη Ε και προλιπτικα τους εδωσα αστρικυκλινης για πνευμονια καταροης διαριας και wormmiddel
 
δηλαδη αν δεν πανε καλα θα δουμε του χρονου αν δω πως δεν γινετε τιποτα πρεπει να τα χωρισω;
Δώσε λίγο χρόνο ακόμη στα πουλιά και κρίνοντας από την κατάσταση αποφασίζεις...
Αν θες φυσικά το συζητάμε ως αλληλέγγυα παρέα.
απο φαρμακα δεν τους εδωσα εκτος πο βιταμινη Ε και προλιπτικα τους εδωσα αστρικυκλινης για πνευμονια καταροης διαριας και wormmiddel
Είμαι ο τελευταίος που θα σου πει αν έκανες σωστά ή όχι...
Είμαι ενάντια σε κάθε "προληπτική" χορήγηση φαρμάκου.
 
εχετε περισοτερες γνωσεις απο μενα και να εισαι σιγουρος σεβομε και εκτιμω αυτα που μου λες και ειδη εχω μαθει αρκετα απο το φορουμ και σας ευχαριστω και καθε συμβουλη που μου δινετε ειναι πολυτιμη για μενα
 
@δημητρις113 τι ηλικία έχουν τα πουλιά αυτά;
Πότε ήρθαν στην κατοχή σου;
Ποιο το αναπαραγωγικό ιστορικό τους;
Ποια η γενική εικόνα τους; (πχ. κελαηδά, κινούνται έντονα, νωχελικά κλπ).
εχετε περισοτερες γνωσεις απο μενα και να εισαι σιγουρος σεβομε και εκτιμω αυτα που μου λες και ειδη εχω μαθει αρκετα απο το φορουμ και σας ευχαριστω και καθε συμβουλη που μου δινετε ειναι πολυτιμη για μενα
Αν μιλάς για μένα σ ευχαριστώ πολύ
Ξέρω όσα χρειαζόμουν μέχρι χτες, μαθαίνω όσα χρειάζομαι σήμερα, θα ψάξω να μάθω όσα χρειάζομαι αύριο ακόμη και από το μικρότερο και νεότερο μέλος της παρέας μας.
Ευτυχώς ... γκουρού των εκτροφικών γνώσεων δεν είναι έγινα και δεν θα γίνω ποτέ ...
 
ναι για σενα το λεω και για ολα τα μελη που εχουν γνωσεις εχω μαθει αρκετα ετσι ειναι καθε μερα μαθαινουμε ολοι μας και καποια στιγμη θα ηθελα οταν εχεις χρονο να μου πεις για τα καναρινια χρωματος γιατι εχω σκοπο να παρω ενα ζευγαρι
 
ναι για σενα το λεω και για ολα τα μελη που εχουν γνωσεις εχω μαθει αρκετα ετσι ειναι καθε μερα μαθαινουμε ολοι μας και καποια στιγμη θα ηθελα οταν εχεις χρονο να μου πεις για τα καναρινια χρωματος γιατι εχω σκοπο να παρω ενα ζευγαρι
Νέο θέμα... και θα βρεις πολύ περισσότερες απαντήσεις από τα μέλη της παρέας μας.
 
γενησε το πρωτο αυγο στις 8 του απριλη τα επερνα απο την φωλια ενα ενα εκανε 4 και τα εβαλα ολα μαζι στις 24 του μηνος
Βρε Δημήτρη μου εγώ ένα δεν κατάλαβα... Τελείωσε η ωοτοκία στις 11 Απριλίου, αλλά γιατί τα έβαλες στη φωλιά στις 24 Απριλίου; Γιατί μετά από 13 μέρες; Αν το έκανες αυτό είναι λογικό τα αυγά να καταστράφηκαν και ας ήταν ενσπορα...
 
δεν καταλαβες στην φωλια τα εβαλα 11 ολα μαζι τα αυγα στις 25 τα εσπασα και ηταν τσουφια

δεν ειναι ενος χρονου πουλια του 2015 ειναι δεν κελαιδανε καθολου απλα ενα τσιου τσιου κανουν αλλα εχουν ζωντανια πολυκαι τσακωνωντε πολυ τωρα και 4 μερες εχουν αφησει τα τσακωματα
 
Back
Top