Αναπαραγωγή Ζευγαρι γκλοστερ με ασπορα αβγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sakidis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sakidis

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
30
Πόλη
Θεσσαλονίκη
😕 γεια σε ολους. Εχω ενα μικρο προβληματακι και θα ηθελα τα φωτα οσον γνωριζουν. Ακουστε τι μου συμβαινει, εχω ενα ζευγαρι γκλοστερ που εδωσε στην πρωτη του γενα φετος 1 πουλακι +3 ασπορα αυγα. Ξαναζευγαροσαν τα πουλακια και δωσαν αλλες δυο γεννες απο 4 αυγα την φορα αλλα τιποτα. Οσο για τον αρσενικο στα καθηκοντα του ειναι ενταξει. Τι λετε να συμβαινει; Τι δεν κανω εγω καλα ισος; 😕 Αν γνωριζει καποιος... ευχαριστω εκ τον προτερον.
 
αν ειχες καποια αλλη ρατσα θα σε ρωτουσα μονο για το ποια ηταν η διατροφη και τα συμπληρωματα (φυσικα ή συνθετικα) που εδινες στα πουλακια γενικως και ειδικα στην προετοιμασια της αναπαραγωγης και ποσο αυτη διηρκησε.

τα γκλοστερ ομως εχουν την ιδιαιτεροτητα λογω του πλουσιου φτερωματος τους να χρειαζονται πριν την αναπαραγωγη κουρεμα στην περιοχη της αμαρας ωστε να μην παρεμποδιζεται το αρσενικο να εχει καλαη επαφη κατα το βατεμα.
 
Ναι μαλον αυτο θα πρεπει να ειναι το προβλημα. ΟΠΟΤΕ σημερα θα το παιξω κομοτης καναρινιον. Ευχαριστω για την βοηθεια:)
 
σιγουρα θελουν κουρεματακι τα παιδια. Εχει γινει και σε δικο μου ζευγαρι.
 
Ωχ ωχ... Αργησα να το διαβασω το αρθρο περι κομμωτικης και το θηλυκο ηδη εχει κανει το πρωτο του αυγο. Μαλλον θα περιμενω τα αποτελεσματα και αν χρειαστει θα κουρεψω τον αρσενικο πριν την δευτερη γεννα.
Γηρασκω αει διδασκομενος!
 
Αντε παιδια να ετοιμασουμε ψαλιδια χτενες πιστολακια και να ξεκιναμε:). και καλη μας επιτυχια
 
Και το αρσενικό θέλει κούρεμα αλλά και το θηλυκό.
Εάν το θηλυκό είναι κορώνα θέλει με προσοχή να κουρευτή και η κορώνα του.
Γιατί μένοντας μπροστά στην κορώνα υπολείμματα τροφών μπορεί να δημιουργηθούν μικρόβια.
 
το κουρεμα ειναι σημαντικο αλλα καλα ειναι να μας γραψεις και για τη διατροφη. Εκανες καλη προετοιμασια;
 
Ναι εκανα προετοιμασια 1.5 μηνα : μερα παρα μερα βραστο αυγο
τροφη με αυξημενο ποσοστο σε νιζελ και λιναρι. Τριμενο σε χοντρα κοματια σουπιοκοκαλο για ασβεστιο. Βιταμινες για συμπληρωμα στο νερο μερα παρα μερα, και 2 βδομαδες πριν το ζευγαρομα καθε μερα αυγοτροφη. Ειναι κατι λαθος σε αυτα που εκανα;
 
ειναι μια προετοιμασια που διατροφικα δεν δικαιολογει τοσα ασπορα. Πιστευω οτι μαλλον προβλημα με το κουρεμα υπαρχει αλλα αν θες (αφου ηδη δινεις πολυβιταμινες) παρε γυρη και ξηρους καρπους brazil nuts ( μπραζιλ νατς) κατα προτιμηση ωμους(απο ξηροκαρπαδικο) και τριψετα οσο πιο πολυ μπορεις με λιγη φρυγανια ή στεγνη αυγοτροφη στο multi και προσθεσε τα στην αυγοτροφη.η γυρη (βλεπε εδω melisokipos - Γύρη )περα απο τις πολλες βιταμινες που εχει βοηθαει στη γονιμοτητα επειδη περιεχει γοναδοτροπες ορμονες. Το brazil nut
( https://community.petbirds.gr/threads/brazil-nuts-στα-πουλιά.11040/ )
εχει μεγαλη ποσοτητα σεληνιου που βοηθαει στην απορροφηση της βιταμινης Ε ενω και το ιδιο βοηθαει στην υπαρξη δυνατου σπερματος.στον ανθρωπο τουλαχιστον ενισχυτικα της γονιμοτητας ειναι η αργινινη και καρνιτινη απο αμινοξεα, βιταμινες η Ε κυριως ενω η Β6 και Β12 ειναι για την καλη υγεια του εμβρυουκαι μεταλλικα στοιχεια το σεληνιο, ο ψευδαργυρος και ο σιδηρος
 
Back
Top