Αναπαραγωγή Ζευγαρι γκλοστερ, υπαρχει περιπτωση να βγει το 4ο πουλακι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dim74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dim74

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2008
Μηνύματα
77
Πόλη
Αίγιο
εχω ενα ζευγαρι γκλοστερ.η θηλυκια εκανε 4 αυγα... Την δευτερα 11 Μαιου βγηκε το πρωτο πουλακι... Την τριτη το δευτερο και την τεταρτη το τριτο. Μεχρι σημερα το αλλο αυγο δεν εχει βγει! Υπαρχει περιπτωση να βγει. Ακομα σημερα ειδα πως απο τα τρια πουλακια το ενα πρεπει να ναι νεκρο και αυτο πρεπει να εγινε, μολις σχεδον βγηκε απο το αυγο καθως ισα που φαινεται στο κατω μερος, απο τα αλλα δυο πουλακια(τα αλλα δυο εχουν μεγαλωσει κανονικα εως τωρα). Πρεπει να κανω κατι εγω η να τα αφησω οπως ειναι;
 
Καλησπερα. Πρωτα κανε μια ωοσκοπηση στο αυγο να εισαι σιγουρος αν ειναι ασπορο η υπαρχει εμβρυο που πιθανον ειναι νεκρο. Κανε ενα ελεγχο στην φωλια για τους νεοσσους και αν οντως υπαρχουν νεκροι πρεπει να τους απομακρυνεις το ταχυτερο δυνατον.
 
Απομάκρυνε το αυγό δεν υπάρχει περίπτωση να βγεί.

Όσο για το ( νεκρο) νεοσσό θα σου πρότεινα να σιγουρευτείς οτι είναι έτσι και μετά να τον αποκρύνεις και αυτών πρίν γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

Εγώ θα έβαζα άλλη φωλιά και άλλα νήματα...
 
ηταν πραγματι νεκρος, δυστυχως. Τον απομακρυνα πριν λιγο. Τα αλλα δυο δειχνουν μια χαρα.
 
αν τονεκρο πουλακι δεν εχει καμμια μαυρη τελιτσα στην κοιλια και δεν ηταν σε αποσυνθεση ακομα δεν υπαρχει προβλημα πιστευω.σε διαφορετικη περιπτωση μας το αναφερεις και ισως πρεπει νακανεις οτι ειπε ο προηγουμενος φιλος
 
εαν ο νεοσσος ειναι νεκρος απομακρυνετον, το αυγο αστο ακομα εξαλου το χρειαζονται τα αλλα για να στηριζονται
 
Back
Top