Γενικά Ζευγαρι τιμπραντο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adambik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλή αρχή!
Θα πρότεινα για αυτό το διάστημα να αφαιρέσεις την πιο ψηλή πατήθρα στο κέντρο του κλουβιού.
Το αυγό πόση ώρα το βράζεις;
 
Η ψηλη πατηθρα ειναι για να φτανουν στο αυγο, αυγοτροφη.
Για τεχνικά ζητήματα, γονιμοποίησης, κατεβάζουμε λίγο το ύψος των πατήθρων κατα το ζευγάρωμα.
Με το αυγό μια χαρά!
 
Πανέμορφα πουλιά...
Προφανώς θα κελαηδάει το αρσενικό το ίδιο όμορφα.. Να τα χαίρεσαι.
Αυγό να βάζεις πολύ λιγότερο. Το 1/4 του αυγού αρκεί... και το βράδυ να το πετάς.
 
Ευχαριατω πολυ και για την συμβουλη το αυγο εννοείται το πεταω.
 
Καλά αποτελέσματα να έχεις και να τα χαίρεσαι τα πουλάκια!
Κατά τα άλλα ότι σου είπαν ήδη...
Λιγότερο αυγό, και οι πατήθρες οι δύο στις άκρες (ΔΕ&ΑΡ) ψηλά και 7cm+ από τα κάγκελα ενώ στο κέντρο φτάνει και μία χαμηλά...
Επίσης τον γύψο (καρδούλα) νομίζω πως δεν τον χρειάζονται, έχεις σουπιοκόκκαλο...

Από τον φίλο @Dimitris.P:
https://community.petbirds.gr/threads/Στήσιμο-κλουβιού-60εκ-ανά-περίπτωση.28822/
 
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια οταν γυρισω σπιτι θα φροντισω για τις πατηθρες
 
Όμορφα περιποιημένα και έτοιμα για όλα! Εύχομαι και εγώ με την σειρά μου καλή επιτυχία!

*Επειδή βλέπω το κλουβί δίπλα στο παράθυρο προσοχή στα ρεύματα αέρα και προσοχή στις ώρες που ξυπνάνε και κοιμούνται!
 
Ευχαριστώ πολυ alicedro. Τα μεταφέρω μονο για υπνο με την δυση του ηλιου στο διπλα δωματιο που δεν τα ενοχλεί ηχος και φαααρια

ΤΖΑΝNSPY η καρδουλα ειναι βαση για λαχανικα και φρουτα
 
Ευχαριστώ πολυ alicedro. Τα μεταφέρω μονο για υπνο με την δυση του ηλιου στο διπλα δωματιο που δεν τα ενοχλεί ηχος και φαααρια
Αν μετακινείς κάθε βράδυ το κλουβί από ένα μέρος στο άλλο μην περιμένεις να πυρώσουν και να ζευγαρώσουν. Πρέπει να τα έχεις σε ένα σημείο σταθερό και εκεί να ξυπνάνε και να κοιμούνται. Αλλιώς θα στρεσάρονται και θα γίνουν λάθη ( θα βρεθεί το θηλυκό εκτός φωλιάς, δε θα γεννήσει αυγό, δε θα ζευγαρώσουν και άλλα πολλά)
 
Εχεις δικιο αλλα ειναι δυσκολο να μεινουν στο ιδιο σημειο απο το απογευμα και μετα λογω κίνησης στο δωματιο.
 
Εχεις δικιο αλλα ειναι δυσκολο να μεινουν στο ιδιο σημειο απο το απογευμα και μετα λογω κίνησης στο δωματιο.
Άρα βρες άλλο χώρο για αναπαραγωγή. Ένας χώρος με φασαρία κίνηση και πολυκοσμία δεν ενδείκνυται για χώρος που τα καναρίνια σου θα ζευγαρώσουν. Έξω δεν έχεις κάποιο χώρο; Να μένουν εκεί μόνιμα;
 
Εχεις δικιο θα κοιταξω τι μπορω να κανω ευχαριστω για την βοηθεια
 
... και οι πατήθρες οι δύο στις άκρες (ΔΕ&ΑΡ) ψηλά και 7cm+ από τα κάγκελα ενώ στο κέντρο φτάνει και μία χαμηλά...
- Αυτό για αργότερα. Μετά την αναπαραγωγική περίοδο. Τώρα μόνο ΔΥΟ και ΧΑΜΗΛΑ ;)
 
Σου εύχομαι καλή αναπαραγωγική προσπάθεια να έχεις.
Ακολούθα τις συμβουλές που σου είπαν πολύ σωστά τα υπόλοιπα μέλη και όλα καλά θα πάνε.
Μια συμβουλή και από εμένα. Επειδή το αυγό φαίνεται όχι καλά βρασμένο, εγώ το αφήνω 15 λεπτά
από την στιγμή που βράζει(κοχλάζει) το νερό. Καλημέρα.
 
Back
Top