Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα εκτος κλουβιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kiriaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kiriaki

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Τήνος
καλησπερα σε ολους. η απορια μου ειναι η εξης: μπορουν τα καναρινια μου να κανουν φωλιτσα απο τη στιγμη που τα εχω ελευθερα μεσα στο σπιτι, η' πρεπει να τα περιορισω το καθενα σε δικο του κλουβι; Μεχρι στιγμης εχουν μαδησει εφημεριδες, τραβουν τα κροσσια απο τα χαλια και κουβαλανε τις ειδικες κλωστιτσες δεξια και αριστερα, αλλα ουτε μια μεσα στη φωλια. τι μου προτεινετε να κανω; Ευχαριστω
 
δε θα το ελεγα. μαλλον τα σκορπιζουν γυρω στο σπιτι. μου δινουν την εντυπωση πως κατι θελουν να κανουν αλλα δεν ξερουν πως
 
Και στο κλουβί το ίδιο κάνουν. Στην αρχή παίζουν με το υλικό και μετά αρχίζουν και φτιάχνουν φωλιά. Τα καναρίνια μπορούν να το κάνουν αλλά εσύ το... Αντέχεις; Τα πουλιά θα γεμίσουν τον τόπο με υλικό φωλιάς, μπορεί να διαλέξουν οποιοδήποτε μέρος για φώλιασμα και όταν θα βγουν οι νεοσσοί θα έχεις ακόμη περισσότερο σκουπίδι από τις τροφές. Επίσης θα πρέπει να είναι μόνιμα εκτός κλουβιού κάτι που δεν είναι και ότι καλύτερο (υπάρχουν διάφορες παγίδες μέσα στο σπίτι που μπορεί να πάει ένα καναρίνι όταν δεν είμαστε σπίτι).

Τώρα τα έχεις μόνιμα έξω ή σε κλουβί και απλά τους ανοίγεις την πόρτα όταν είσαι εκεί;
 
Συμφωνω με τον Βασιλη.
Εγω (με τα παραδεισια μου) δεν τα καταφερα:
Ειδα πολλες φορες αυγα αλλα ποτε πουλακια. Ο τροπος ζωης μας μεσα στο σπιτι τα επηρεαζε στο κλωσσημα. Επισης τα μερη που επελεγαν δεν ηταν παντα καταλληλα και πολλες φορες τα αυγα κυλουσαν κατω και εσπαγαν

Υπαρχουν ομως κ περιπτωσεις που τα καταφεραν, πχ δες εδω: https://community.petbirds.gr/threads/fotos-από-εναλλακτικό-τρόπο-φροντίδας-zebra-finch.3381/
 
καταρχην το σπιτι ειναι απολυτα ασφαλες για τα πουλια, το εχω καρατσεκαρει. υπαρχει ενα περβαζι με παραθυρο πανω απο την πορτα, οπου εχω τοποθετησει κλαδακια (και απο κατω εφημεριδες) και ειναι σχεδον ολη τη μερα εκει. Οι κουτσουλιες περιοριζονται σε καποια σημεια, οπως και τα σπορακια και τα καθαριζω καθημερινα. το θεμα ειναι πως φαινονται τοσο ξετρελαμενα που μπαινοβγαινουν οτι ωρα θελουν, που δε μου παει καρδια να τα κλεισω μεσα. Πες τωρα πως θελω να τοποθετησω τη φωλια εκει που τους εχω τα κλαδακια (προστατευοντας την κατασταση για να μην πεσουν κατω τα αυγα) και τα καταφερνουν τελικα να κανουν αυγουλακια. Θα μπορω να μεταφερω μεσα στο κλουβι την φωλια, πριν η' αφ'οτου βγουν τα πουλακια;
 
Το σπίτι δεν θα είναι ΠΟΤΕ, ΑΠΟΛΥΤΑ ασφαλές για τα πουλάκια σου.
Η αλήθεια είναι, οτι όσο το συνηθίζουν, τόσο θα μειώνονται οι πιθανότητες κάποιου
ατυχήματος. Εκείνο που πρέπει απαραίτητα να συμβαίνει είναι ο βραδυνός ύπνος τους να γίνεται στο κλουβάκι τους.
Εκεί πρέπει να υπάρχει η φωλιά και οι κλωστές. Πρέπει μάλιστα
αποκλειστικά εκεί, να υπάρχει η μόνη πηγή νερού αλλά και τροφής. Οταν θα καταγραφεί στην αντίληψή τους οτι εκεί
είναι ο τόπος που τους εξασφαλίζει τα απαραίτητα, θα δημιουργηθεί και η διάθεση να κτίσουν ΕΚΕΙ την φωλιά τους, που είναι και το καλύτερο
σημείο απο απόψεως ασφάλειας αλλά και δυνατότητος παρατήρησης.
Εκ των υστέρων μεταφορά της ήδη φτιαγμένης φωλιάς σε άλλο σημείο θα σημάνει
την αρχή προβλημάτων αν όχι την πλήρη εγκατάλειψη.
 
θα μπορω να μεταφερω μεσα στο κλουβι την φωλια, πριν η' αφ'οτου βγουν τα πουλακια;

Αν τα μετακινησεις, πιστευω πως μπορει να παρατησουν το κλωσσημα ή να παψουν να ταιζουν τα μωρα
 
ετσι και αλλοιως φαγητο και νερο υπαρχει μονο στα κλουβια. μπαινουν για να φανε και οταν ειναι ωρα για υπνο. το οτι εκει ειναι το ασφαλες καταφυγιο το ξερουν. Παντως απ'οτι καταλαβα θεωρειτε πιο ασφαλες να κανουν φωλιτσα μεσα στο κλουβι, οποτε λεω να την αφησω εκει που ειναι και βλεπουμε. σας ευχαριστω πολυ ολους
 
Το σπίτι δεν θα είναι ΠΟΤΕ, ΑΠΟΛΥΤΑ ασφαλές για τα πουλάκια σου.
Η αλήθεια είναι, οτι όσο το συνηθίζουν, τόσο θα μειώνονται οι πιθανότητες κάποιου
ατυχήματος.
Τα ενήλικα πουλιά που έχεις τώρα το έχουν συνηθίσει το σπίτι. Με τα μικρά (όταν με το καλό βγουν) θέλει πολύ παραπάνω προσοχή. Όταν μαθαίνουν να πετάνε είναι σχεδόν ανεξέλεγκτα και αν υπάρχει μέρος να σφηνώσουν θα το ανακαλύψουν σίγουρα. Με τη φωλιά μέσα στο κλουβί τα πρώτα βήματα θα τα κάνουν εκεί (και τα πρώτα φτερουγίσματα) οπότε θα είναι πιο εύκολα για αυτά όταν βγουν από το κλουβί. Φωλιά σε ψηλό σημείο εκτός κλουβιού σημαίνει μεγάλη πτώση για ένα μικρό που βιάζεται να πετάξει και αδυναμία να επιστρέψει στη φωλιά του. Όταν τα είχα σε κλούβα 2-3 φορές τη μέρα έπρεπε να τα βάλω πίσω στη φωλιά γιατί προσπαθούσαν να πηδήξουν στο απέναντι κλαδί και έπεφταν χωρίς να μπορούν ακόμη να πετάξουν. Στο σπίτι θα τα ψάχνεις πίσω από σύνθετα.
 
Back
Top