Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrusos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrusos

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
16
Πόλη
Κοζάνη
Καλημέρα.
Θα ήθελα την βοήθεια σας αν μπορείτε σε ένα θέμα που δεν είμαι σχετικός.
Είχα 1 καναρινί και είπα να το ζευγαρώσω επειδή δεν ήξερα
σίγουρα τι είναι πήγα σένα pet shop και του είπα τον σκοπό μου
και μου είπε ότι είναι θηλυκό και αγόρασα αρσενικό.
Τα είχα σε διαφορετικό κλουβί 1 εβδομάδα τα έβαλα μετά
μαζί και το αρσενικό ενώ πήγαινε από καμία φορά κοντά η θηλυκιά το
ορμούσε και άλλες φορές κυνηγούσε το ένα το άλλο και τσιμπιόταν.
Εγώ φοβήθηκα μην έχουμε κανένα ατύχημα και τα χώρισα.
Είναι φυσιολογικό αυτό που γίνετε έτσι μήπως ζευγαρώνουν;
Πως θα καταλάβω;

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα..


ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.
 
δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ετοιμα για ζευγαρωμα για αυτο τσακωνοντουσαν πρεπει να τους κανεις καποια διατροφη και κυριως να περιμενεις μεχρι την ανοιξη που ειναι η καταλληλη εποχη για ζευγαρωμα και καλως ηλθες εδω
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Ξέρεις μην είσαι και 100% σίγουρος ότι ο μαγαζάτορας ξέρει σχετικά με το φύλο του πουλιού. Ισως να είναι και τα δύο αρσενικά! Μου έχει συμβεί και μένα, να έχω δύο αρσενικά στο ίδιο κλουβί πιστευοντας οτι είναι ζευγάρι και να συμπεριφερονται σαν τετοιο ταίζοντας το ένα το άλλο! Στη περίπτωση αυτή είσαι τυχερός γιατί εχεις 2 αρσενικά!

Αλήθεια, το πρώτο σου καναρίνι κελαηδούσε όσο ήταν μόνο του;
Οταν αγόρασες το δεύτερο, τα έβαλες αμέσως μαζί χωρίς να τα κρατήσεις για λίγο σε καραντίνα σε περίπτωση που το νεο πουλί έχει κάποιου έιδους ασθένεια;
 
Καλώς σας βρήκα.
Το πρώτο καναρινί έκανε κάτι ήχους σύντομους
Αυτό που αγόρασα το ακούω να κελαηδάει αρκετά και όχι όπως το πρώτο
Όταν το αγόρασα τα είχα σε διαφορετικό κλουβί κοντά όμως για μια εβδομάδα μετά τα έβαλα μαζί ώσπου τα χώρισα δεν το σκέφτηκα καν για ασθένεια και γενικά δεν γνώριζα τόσα πράγματα που βρίσκω μέσα σ’αυτο το site.
 
Αν τα τιτιβίσματά του ήταν σύντομα μάλλον είναι θηλυκό.:)

Είναι λίγο νωρίς για να τα βάλεις μαζί! Στο κάτω κάτω γιατί να μην απολαύσεις για λίγο τα μελωδικό κελάηδημα του αρσενικού σου;

Ασε που θα έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου να μελετήσεις και να πράξεις τα δέοντα την κατάλληλη εποχή! 🙂
 
Back
Top