Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα καναρινιων διαφορετικου χρωματος

nasos55

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Πάτρα
Εχω ενα καναρινι πρασινο με λιγο ασπρο και ειναι και σκουφατο και εχτες ο θειος μου μου εφερε μια καναρα κιτρινη απλη για να το ζευγαροσο πιραζι που ειναι διαφορετικο χρωμα;
 
Το χρωμα δεν πειραζει αλλα αν ο αρσενικος ειναι καθαρος σκουφατος ειναι κριμα να το ζευγαρωσεις με κοινο καναρινι. Θελει μια κονσορτ για να παρεις καθαρα πουλια γκλοστερ. Μεχρι του χρονου θα μπορεσεις να παρεις γιατι τωρα τελειωσε η αναπαραγωγικη περιοδο.
 
Δεν ξερο αν ειναι καθαρος σκουβατος εσυ ξερεις αν σου βαλο μια φοτο να τον ξεχορισις; Και κατι αλο διλαδι τωρα αν τα βαλο δεν θα ζευγαροσουν;
 
Η επιλογή αυτης της εποχής για να αρχισεις αναπαραγωγή είναι λάθος.

Αφενος δεν τηρησες την καραντίνα στο νέο πουλι, αφετέρου δεν έκανες καμια διατροφική προετοιμασία. Επιπλέον η κοινή λογική ορίζει οτι έιναι λάθος να κλωσσάνε και να ταιζουν τα πουλιά νεοσσους με τετοιες θερμοκρασίες. Οχι μόνο θα έχεις αποτυχιες, αλλα θα βαλεις σε κινδυνο την ζωη των νεοσσων και του ζευγαριου σου.

Αν θελεις, πράξε ως εξης: Κράτα χωριστά τα δυο πουλιά. Ετσι και το κελάηδημα του αρσενικου θα απολαμβάνεις μέχρι την πτερόροια και θα τηρησεις τυπικά μια καραντινα στο νεο πουλι. Μεχρι την επόμενη Ανοιξη που θα ξεκινησεις την αναπαραγωγη μελέτησε προσεχτικα τα αρθρα της αρχικης σελίδας για την αναπαραγωγή, την διατροφή, και την φροντίδα των πουλιών σου και για οποιες απορίες, εδω είμαστε!
 
Δεν ξερο αν ειναι καθαρος σκουβατος εσυ ξερεις αν σου βαλο μια φοτο να τον ξεχορισις; Και κατι αλο διλαδι τωρα αν τα βαλο δεν θα ζευγαροσουν;
Για να ζευγαρώσουν τα καναρίνια χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία που πρέπει να τιρηθεί.
Προετοιμασία και στα δύο πουλιά χωριστά με κατάλληλη διατροφή,
μετά ένωσή τους αλλά όλα αυτά από τον Φλεβάρη και μετά.
Κατάλληλη εποχή ζευγαρώματος είναι η άνοιξη μέχρι και τα μέσα Ιουνίου λόγο της μεγάλης διάρκειας των ημερών.
Τώρα δεν ξέρω αν θα σου ζευγαρώσουν 100%, αλλά αν αυτό γίνει δεν θα είναι και ότι καλύτερο για τα πουλάκια σου, μονολότι αρχίζει η πτερόρροια αλλά και λόγο της ζέστης του καλοκαιριού θα υποφέρουν μαζί με τους νεοσούς.
Αυτό σημαίνει αρκετή ταλεπορία για τα πουλιά σε μία εποχή που χρειάζονται αρκετές δυνάμεις.
Οπότε πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι τη νέα περίοδο.
Αφιέρωσε λίγο χρόνο στα αντοίστηχα θέματα στο φόρουμ και θα λύσεις πολλές απορίες σου.
 
Αν θες να μαθεις αν ειναι καθαρο σκουφατο βαλε φωτο και υπάρχουν φιλοι που θα σου απαντησουν.
 
Δεν τα εχω βαλι να ζευγαροσουν απλος ροτισα.. Και θα βαλο μια φοτο να μου πι κανις αν ειναι καθαροεμος ο σκουβατος...
 
Back
Top