Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα καναρινιων τον Ιανουαριο

giorgio94

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2014
Μηνύματα
34
Μη γράφετε με Greeklish ή ΚΕΦΑΛΑΙΑ.
Έχω ξεκινήσει εδώ και 20 ημερες την διατροφή στα πουλάκια μου, διότι θέλω να τα αναπαράγω. Τα είχα χωριστά στην ζευγαρωστρα και η κανάρα μου κουνώντας τα φτερά συνεχεια και πηγαίνοντας συνέχεια στο διαχωριστικό του κλουβιού κοιτώντας τον αρσενικό έδειχνε πολύ ενδιαφέρον για εκείνον. Έβγαλα το διαχωριστικό, τους έβαλα φωλια αλλα δεν ξεκινούν να την φτιάξουν τα έχω σε ζεστό μέρος με πάνω από 16 ώρες φωτισμό και θερμοκρασία άνω των 22 βαθμών. Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ.
 
Γεια σου Γιώργο, καλώς ήρθες να σου ζήσουν τα πουλάκια σου :)
Είναι προφανές πως δεν είναι έτοιμα τα πουλάκια. Δώσε λίγες ακόμα πληροφορίες για την ηλικία τους, πόσο καιρό τα έχεις, ποια είναι η διατροφική προετοιμασία που λες ότι έχεις αρχίσει και γενικά ποια είναι η διατροφή τους, ώστε όταν μπουν άτομα με πείρα στα καναρίνια να σου πουν την γνώμη τους.
Πάντως ενώ είμαστε αρκετά κοντά στην άνοιξη γιατί να βιαστείς να ζευγαρώσεις από τώρα και να μην περιμένεις λίγο; Το ιδανικό για τα πουλάκια είναι να ακολουθούν τις φυσιολογικές διακυμάνσεις των εποχών.
Διάβασε εν τω μεταξύ αυτό το άρθρο Ζευγαρώματα καναρινιών και Ζευγαρώστρες
Με το καλό να δεις πουλάκια :)

Αν μπορείς γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.
 
20 μερες διατροφη ειναι λιγο κανονικα θελει 2 μηνες η τουλαχιστον 1 μηνα, οταν λες διατροφη τι ακριβως κανεις, δωσε για μια εβδομαδα φρεσκο σφιχτο αυγο για να τα πυρωσεις ποιο ευκολακαι μη βιαζεσαι θελουν κι αυτα μια εβδομαδα για να κανουν τι '' δουλεια''
 
Ξαναβάλε το χώρισμα.

Πάρε και την φωλιά απο την θηλυκιά... Και ξανα βάλτην σε καμια δεκαριά μέρες.

Αν δεν αρχίσει να φτιάχνει φωλιά, δεν τα ενώνεις.

(Προσοχή... Η φωλιά μπαίνει στην πλευρά της θηλυκιάς.)

Θα έρθει η ώρα τους.
 
εισαι σιγουρος δεν τα κανει τα αυγα ο αρσενικος; !

Εχουν δει πολλά τα μάτια μου, από "έμπειρους" εκτροφείς που δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα Πάνο.
 
Δεν είναι κακό κάποιος με τεχνητό φωτισμό να φέρνει την άνοιξη λίγο νωρίτερα. Μου φάνετε όμως λίγο υπερβολικό να έχεις τα πουλιά σε φωτισμό «πάνω από 16 ώρες την ημέρα» όπως λες. Για να αυξήσουμε την διάρκεια της ημέρας δεν πάμε τα πουλιά από τις 10 ώρες φυσικό φωτισμό απότομα στις 16 και περιμένουμε να πυρώσουν, αλλά αυξάνουμε σταδιακά το φωτισμό μέχρι τις 14 ώρες. Με την σταδιακή αύξηση του φωτισμού τα θηλυκά πυρώνουν πολύ εύκολα ενώ τα αρσενικά θέλουν λίγο παραπάνω χρόνο για να είναι έτοιμα. Άρα κόψε τις υπερβολές με τον φωτισμό και κάνε λίγο υπομονή και όλα θα πάνε καλά.
 
τους βαζω συνεχεια αυγακαι πολλαφρουτα και λαχανικα, μηλο, μπροκολο, μαρουλι.. Τα πουλια ειναι και τα δυο ενος χρονουκαι ειναι κοκκινα μωσαικα, το αρσενικο ειναι στην φωτογραφια...
 
Γιώργο τα καναρίνια δεν είναι μηχανάκια να πυρώνουν πατώντας ένα κουμπί. Είναι ζωντανοί οργανισμοί που χρειάζονται χρόνο και σωστή προετοιμασία για να είναι σε θέση να θέλουν να ζευγαρώσουν.. Αυτό πρέπει να το σεβαστείς! Το χόμπυ αυτό το μόνο που χρειάζεται σε τεράστια δόση είναι υπομονή! Χωρίς αυτή δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα! Όπως επίσης και το άγχος που μπορεί να έχεις εσύ περνάει στα πουλιά! Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί βιάζεσαι.. Την άνοιξη τα πουλάκια θα είναι έτοιμα θες δε θες και θα ακολουθήσουν τη φύση που τα καλεί να ζευγαρώσουν... Δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα!
Μήπως όλη αυτήν την προετοιμασία την ξεκίνησες απότομα και τα πουλάκια έχουν μπερδευτεί; Δηλαδή η αύξηση του ηλιακού φωτός, της θερμοκρασίας και της πλούσιας διατροφής πρέπει να γίνει σταδιακά... Όλα αυτά που λες τα έκανες σταδιακά;

Επίσης η θερμοκρασία πάνω από 22 βαθμούς δεν είναι πολύ; Εγώ ξέρω την άνοιξη η θερμοκρασία κυμαίνεται από 18 έως 22 βαθμούς.. Μήπως φταίει αυτό;
 
Έχω ξεκινήσει εδώ και 20 ημερες την διατροφή στα πουλάκια μου, διότι θέλω να τα αναπαράγω. Τα είχα χωριστά στην ζευγαρωστρα και η κανάρα μου κουνώντας τα φτερά συνεχεια και πηγαίνοντας συνέχεια στο διαχωριστικό του κλουβιού κοιτώντας τον αρσενικό έδειχνε πολύ ενδιαφέρον για εκείνον. Έβγαλα το διαχωριστικό, τους έβαλα φωλια αλλα δεν ξεκινούν να την φτιάξουν τα έχω σε ζεστό μέρος με πάνω από 16 ώρες φωτισμό και θερμοκρασία άνω των 22 βαθμών. Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ.

Οταν ΞΕΚΙΝΑΕΙ κανείς την διαφοροποίηση της διατροφής των πουλιών του για να τα "προετοιμάσει" , ο ημερήσιος φωτισμός δεν πρέπει να ξεπερνάει τις 12 ώρες. Με την πάροδο του χρόνου και την σταδιακή αύξηση της αυγοτροφής των πράσινων κλπ., αυξάνουμε και την διάρκεια της ημέρας τους. Μέγιστη τιμή 14-14,5 ώρες. Η θερμοκρασία αν είναι ελεγχόμενη δεν πρέπει να ξεπερνάει στην αρχή τους 14-15 β . Οι 20 - 22 βαθμοί είναι κατάλληλη θερμοκρασία όταν οι ώρες ημερήσιου φωτισμού θα πλησιάζουν τις 14. Θερμοκρασία άνω των 25β με ταυτόχρονη διάρκεια φωτισμού ανω των 14,5 ωρών σημαίνουν, πολύ μεγάλες πιθανότητες για ΠΤΕΡΡΟΡΟΙΑ ! Αν συμβεί αυτό... Αναπαραγωγή ΤΕΛΟΣ !

- Υ. Γ Καλόν είναι να μην φέρνετε σε επαφή τα πουλιά αν δεν έχει αρχίσει το θηλυκό να κτίζει την φωλιά. Το χώρισμα είναι ένας απο τους λόγους που αυξάνεται η ερωτική επιθυμία.
 
Γραφή μηνυμάτων με Greeklish - ΚΕΦΑΛΑΙΑ (Τελευταία Προειδοποίηση)
tha ta xwrisw ksana kai tha ta afhsw etsi kanontaas tous kalh diatrofh,...eyxaristw :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
τα πουλια θελουν χρονο ακομα... η διατροφικη προετοιμασια ειναι σημαντικη ετσι ωστε τα καναρινια να εχουν αρκετες δυναμεις και να εχουν γεμησει τις μπαταριες του, για τις αναπαραγωγες που ερχονται.

για μενα καθυστερησε τα δεν εισαι ετοιμος ακομα... Δεν λεω οτι ειναι λαθος η αναπαραγωγη τετοια περιοδο αλλα πουλια με 20 μερες προετοιμασια για μενα δεν ειναι ετοιμα... αν θες να πανε ολα καλα καθυστερησε το οσο μπορεις.
 
Σήμερα παρατήρησα πως ανεβαίνουν και τα δυο συνεχώς στο διαχωριστικό της ζευγαρωστρας και ειναι αρκετά ανήσυχα, κελαιδανε λιγο, αν και ειναι καμαρίνια χρώματος και δεν τα εχω εκπαιδεύσει στις φωνές, στην φυλή και εχω βάλει την φωλιά και το νήμα αλλα δεν εχει ξεκινήσει να την φτιάχνει. Τα πουλιά ειναι και τα δυο του 2013 δεν έχουν ξανά ζευγαρωσεικαι ειναι και τα δυο κόκκινο μωσαϊκό...
 
Back
Top