Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα καναρινιών και πρόβλημα.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pyroferus
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pyroferus

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
974
Πόλη
Αιγάλεω
Καλησπέρα.

Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια και ενώ η θυληκια έχει φτιάξει φωλιά ένωσα τον αρσενικό αλλά κάποιες φορές τσακώνονται.Εχω μπερδευτεί γιατί κάτι τέτοιο δεν μου έχει ξανασυμβεί.Να βάλω το χώρισμα πάλι να βλέπονται και να το βγάλω μετά από μερικές ημέρες η να βάλω το αδιαφανές χώρισμα.
 
Όχι,εγώ δεν τα είδα.Μονο είδα ότι τα πήγαιναν καλά με το χώρισμα ενδιάμεσα και αφού έφτιαξε φωλιά τα ένωσα.Δεν τσακώνονται συνέχεια αλλά μερικές φορές.Ο αρσενικός την κυνηγάει πιο πολύ και αυτή αντιδράει.Να βάλω το χώρισμα πάλι να βλέπονται και να συνεχίσω την διατροφή με αυγοτροφη,μπρόκολο και πολυβιταμινη στο νερό;
 
.Να βάλω το χώρισμα πάλι
Όχι, αφού δεν τσακώνονται συνέχεια δεν υπάρχει πρόβλημα, συνέχισε την καλή διατροφή και παρακολούθησε την συμπεριφορά τους.
Λογικά θα την κυνηγάει περισσότερο το πρωί και το απόγευμα για να την βατέψει.
 
Ναι,απογευματάκι ήταν που την κυνηγούσε.Ολη μέρα που ήμουν σπίτι δεν είδα κάτι,ούτε να τσακωνονται ούτε κάτι άλλο,όλα ήταν ησυχα.Εντωμεταξυ και τα δύο πουλάκια είναι η πρώτη τους αναπαραγωγή.
 
Καλή Κυριακή σε όλους.
Εδώ έχουμε το ζευγαράκι,έχει δύο αυγά πλέον.Το ένα το έκανε προχτές και το δεύτερο σήμερα.Χτες δεν έκανε.Αναμονη μερικές μέρες για ωοσκοπηση και αποτελέσματα.
[automerge]1676208273[/automerge]
Καλή Κυριακή σε όλους.
Εδώ έχουμε το ζευγαράκι,έχει δύο αυγά πλέον.Το ένα το έκανε προχτές και το δεύτερο σήμερα.Χτες δεν έκανε.Αναμονη μερικές μέρες για ωοσκοπηση και αποτελέσματα.
Ξεχασα να τις ανεβάσω μαζί και το έκανα με παράθεση.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230212_150323.webp
    IMG_20230212_150323.webp
    224,9 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20230212_150335.webp
    IMG_20230212_150335.webp
    197,4 KB · Προβολές: 26
Back
Top