Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα καναρινων μεσα στην κλουβα

kanarinia-one-love

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2016
Μηνύματα
52
Πόλη
Κοζάνη
Λοιπον θα ηθελα να ακουσω μερικες γνωμες για ζευγαρωμα καναρινων σε κλουβες,το ζευγαρωμα στις κλουβες ειναι ευκολο;τι προβληματα μπορουμε να αντιμετωπισουμε κατα την γεννησει των νεοσσων; Τι αλλα προβληματα μπορουν να μας τυχουν περα απο οτι δεν ελενχουμε τα ζευγαρια μας; Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων...
 
Δεν υπάρχει χειρότερη κατά την άποψη μου αναπαραγωγή από αυτή
Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, υπάρχουν συγγενικά πουλιά στον ίδιο χώρο και φυσικά ανεξέλεγκτοι γενετικά απόγονοι
 
Έχω γράψει την άποψη μου επί του θέματος εδώ:
https://community.petbirds.gr/threa...γάρωμα-καναρινιών-η-κλούβα.23055/#post-253289
και επαναλαμβάνω:
"Κανόνας απαράβατος: ΟΧΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΕ ΚΛΟΥΒΑ ! Την πάτησα για να καταλάβω πόσο μεγάλο λάθος είναι ένα τέτοιο εγχείρημα! Πέρα από το γεγονός ότι δε θα ξέρουμε ποιοι είναι οι γονείς και τη συγγένεια θα έχουν οι απόγονοι, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος τόσο μεταξύ των αρσενικών (δεν αφήνει το ένα το άλλο να ζευγαρώσει) αλλά και τόσο μεταξύ των θηλυκών (μπορεί να θέλουν την ίδια φωλιά, να γεννάνε στην ίδια φωλιά, να χαλάνε η μία τη φωλιά της άλλης κτλ). Άσε το στρες που βιώνουν! Θα σου πω εγώ τι έπαθα για να σε πείσω πως η αναπαραγωγή μέσα στην κλούβα με πολλά ζευγάρια είναι μεγάλο ρίσκο και εγκυμονεί πολλούς κινδύνους. Τότε μέσα στην κλούβα υπήρχαν 3 θηλυκά και 4 αρσενικά, που τα είχαν βρει και δεν μάλωναν! Αλλά όταν η μία κανάρα έστρωνε 2η φωλιά, η άλλη είχε νεοσσό μιας ημέρας. Η πρώτη κυρία από ανταγωνισμό πήγε και πήρε νήμα από την φωλιά της άλλης με αποτέλεσμα ο νεοσσός να πέσει ελεύθερη πτώση από ενάμιση μέτρο ύψος! Με μία μελανιά ΝΑ! Ευτυχώς επέζησε! Αλλά ποιος σου αποκλείει όταν κάποιος πυρωμένος αρσενικός δε θα φάει τα αυγά μιας κανάρας, ή ότι μια κανάρα δε θα γεννήσει στη φωλιά της άλλης; Άσε που κάθε ζευγάρι θέλει διαφορετική διατροφή αναλόγως με τη φάση που είναι. Ο ένας αρσενικός θα θέλει διατροφή για να πυρώσει και ο άλλος όχι αφού η κανάρα του θα έχει αυγά στη φωλιά. Η μία κανάρα θα έχει μικρά να ταίσει, άρα κάθε μέρα αυγοτροφή ή αυγό, ενώ η άλλη θα κλωσάει και θα χρειάζεται μόνο σπόρους και κανένα λαχανικό. Κάθε άνοιξη το κάθε ζευγαράκι στη ζευγαρώστρα του!"

Και φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα προβλήματα και μειονεκτήματα όπως:
Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, υπάρχουν συγγενικά πουλιά στον ίδιο χώρο και φυσικά ανεξέλεγκτοι γενετικά απόγονοι
 
κατατοπιστικότατη, ουαου 1,5 μετρο και εζησε;θελω ενα πουλακι με τα γονιδια του, ειναι ηρωας αυτο το πουλι, ενταξει μακρυα απο ζευγαρωμα σε κλουβα!
 
θελω ενα πουλακι με τα γονιδια του, ειναι ηρωας αυτο το πουλι,
Είναι ο μορφονιός στην φώτο άβαταρ μου! Ονόματι Άγγελος! Αν έχεις καμία λευκή κυρίαρχη κανάρα (το χαβά μου εγώ) θα συμπεθερέψουμε και θα πάρεις και τα γονίδια του! 😉
 
Back
Top