Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα μιας θηλυκιας με δυο αρσενικους

biliou_24

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
13
Πόλη
Νάουσα
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να βάλω την θυληκιά να ζευγαρώσει πρώτα με τον ένα αρσενικό που έχω, ποτέ να τον χωρίσω και αν θα έχει και τα μικρά μαζί του έτσι ώστε να ζευγαρώσει η κανάρα δεύτερη φορά με άλλο αρσενικό?
 
Προτου πω οτιδηποτε αλλο. Γιατι να το κανεις αυτο; Εννοω τι θες να πετυχεις;
 
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να βάλω την θυληκιά να ζευγαρώσει πρώτα με τον ένα αρσενικό που έχω, ποτέ να τον χωρίσω και αν θα έχει και τα μικρά μαζί του έτσι ώστε να ζευγαρώσει η κανάρα δεύτερη φορά με άλλο αρσενικό?
Επειδη συντακτικα ειναι λιγο δυσνοητο το ερωτημα σου (τουλαχιστον προς εμενα) αν εχεις την καλοσυνη διατυπωσε το εκ νεου για να μπορεσει να σε βοηθησει καποιος.
 
Προτου πω οτιδηποτε αλλο. Γιατι να το κανεις αυτο; Εννοω τι θες να πετυχεις;
Έχω δύο αρσενικά τιμπραντο και σε λίγο καιρό θα πάρω και την θυληκιά μου. Το ένα από τα αρσενικά μου έχει ένα απίστευτο χρώμα γκρι -μπλε που είναι από τα αγαπημένα μου. Το άλλο έχει πολύ ωραίο κειλαδισμα και έτσι θέλω να τα ζευγαρωσω το καθένα από μία φορά σε μια χρονιά. Ρωτάω αν είναι εφικτό να γίνει και αν ναι πότε να βγάλω από την ζευγαρωστρα τον πρώτο και αν του βάλω μαζί και τα μικρά (πρώτα ο Θεός ) για να βάλω τον άλλο αρσενικό μετά με την θυληκιά για την δεύτερη γέννα,.
 
Αυτο που θελεις να κανεις ονομαζεται διαδοχικη αναπραγωγη και εφαρμοζεται σε περιπτωσεις οπου θελουμε να διατηρησουμε συγκεκριμενα χαρακτηριστικα των γεννητορων. Ομως ο ορισμος αυτος εχει να κανει με την απομακρυνση του αρσενικου και την αναπαραγωγη του διαδοχικα με αλλα θηλυκα.Αυτο που θελεις να κανεις εσυ ειναι κατι το οποιο ειναι δυσκολο και στο λεω αυτο γιατι ειναι στην ευχερεια του καθε θηλυκου το κατα ποσο θα δεχτει το νεο αρσενικο που θα του βαλεις οπως επισης να ξερεις οτι το θηλυκο στην διαρκεια του μεγαλωματος των νεοσσων εχει επαφες με το ηδη υπαρχων αρσενικο που ειναι στο κλουβι αρα μπορει να μην γνωριζεις και ποιο αρσενικο εχει γονιμοποιησει τα επομενα αυγα. Σε γενικες γραμμες ειναι ενα δυσκολο εγχειρημα που εγω προσωπικα δεν θα στο προτεινα..
 
Θα ήταν καλύτερο να βάλω μόνομε το ένα αρσενικό φέτος και του χρόνου με το άλλο;
 
Μπορείς αν θέλεις να επιτρέψεις το ζευγάρωμα με το πρώτο αρσενικό, τη δημιουργία φωλιάς και μετά τη γέννηση του τρίτου αυγού να απομακρύνεις εντελώς το αρχικό αρσενικό...
Στη συνέχεια...
  1. ή δοκιμάζεις να βάλεις το χώρισμα στην άλλη το άλλο αρσενικό στην άλλη μεριά της ζευγαρώστρας επιτρέποντας μετά την 5-6 μέρα σύντομες επισκέψεις του αρσενικού στη φωλιά στοχεύοντας να αποδεχτεί η θηλυκιά τα νέα δεδομένα. Εδώ χρειάζεται μεγάλη εμπειρία, προσοχή και επαγρύπνηση...
  2. ή ολοκληρώνεται το μεγάλωμα και ο απογαλακτισμός των μικρών και στη συνέχεια βάζεις το δεύτερο αρσενικό... και πάλι με μεγάλη προσοχή...
 
Και εγώ έτσι το φανταζόμουν. Αρκεί να αποδεχθεί η θυληκιά το δεύτερο αρσενικό
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Και εγώ έτσι το φανταζόμουν. Αρκεί να αποδεχθεί η θυληκιά το δεύτερο αρσενικό
Ασφαλώς και είναι προτεραιότητα.
Θα πρέπει όμως να έχουμε επίγνωση πως αυτό δεν είναι το ενδεικνυόμενο και σωστό ζευγάρωμα καναρινιών και ασφαλώς δεν θα έχουν το σωστό παράδειγμα και όσα μικρά προκύψουν από αυτό.
Πολλά από τα "κακά" που δημιουργούνται κατά την περίοδο της αναπαραγωγής οφείλονται σε τέτοιου είδους ζευγαρώματα.
Έτσι λοιπόν πριν αρχίσουμε τη γκρίνια για το ότι οι γονείς, δεν ταΐζουν ή δεν συμμετέχουν στο μεγάλωμα των μικρών κλπ... Θα πρέπει να αναρωτιόμαστε... "Σε τι περιβάλλον μεγάλωσαν και αν ταΐστηκαν σαν νεοσσοί".
Ίσως έτσι αποκτήσουμε και τις απαντήσεις στα ερωτήματά μας...
 
Τα παιδιά πάνω σου απάντησαν.. ένα τέτοιο εγχείρημα θέλει πολύ εμπειρία.. Ξεκίνα με ένα ζευγάρι φέτος και βλέπεις.. αλλά γιατί δεν παίρνεις και ένα 2ο θηλυκό να κάνεις 2 ζευγαράκια φέτος; Μια μπλε θηλυκιά για τον μπλε αρσενικό προτείνω! 😉
 
Θέλω να το πάω σιγά σιγά για αυτό και δεν πέρνω δεύτερη θυληκιά. Τα πήρα από ένα εκτροφέα και από εκεί θέλω να πάρω και την θυληκιά αλλά δυστυχώς δεν έχει μπλε θυληκιά. Οπότε θα αρκεστώ σε κάτι άλλο ελπίζοντας να βγάλω εγώ μπλε πουλάκι
 
Θέλω να το πάω σιγά σιγά για αυτό και δεν πέρνω δεύτερη θυληκιά. Τα πήρα από ένα εκτροφέα και από εκεί θέλω να πάρω και την θυληκιά αλλά δυστυχώς δεν έχει μπλε θυληκιά. Οπότε θα αρκεστώ σε κάτι άλλο ελπίζοντας να βγάλω εγώ μπλε πουλάκι
Γι αυτό ένα ζευγάρι φέτος και του χρόνου παίρνεις και ένα ακόμα θηλυκό για το 2ο αρσενικό σου. Αν και πιστεύω αν ψαχτείς ίσως βρεις και κάποιο άλλο θηλυκό τιμπράντο.. Δεν μπορεί! Όπως και να χει η διαδοχική αναπαραγωγή που σκέφτηκες να κάνεις θέλει εμπειρία και λεπτούς χειρισμούς. Ούτε εγώ δεν το έχω δοκιμάσει τόσα χρόνια... Καλύτερα ένα ζευγαράκι να χάρεις όλα τα στάδια της αναπαραγωγής με λιγότερα προβλήματα! 😉
 
Καλύτερα να προσπαθήσεις να εφαρμόσεις τις οδηγίες της @alicedros , γιατί ακόμη και να καταφέρεις να ολοκληρώσεις αυτό το ζευγάρωμα τα μικρά που θα προκύψουν θα είναι αδέρφια.
Οπότε δεν υπάρχει μέλλον.
Αντίθετα με ένα ακόμη θηλυκό μπορείς να σχηματίσεις τόσα ζευγάρια όσα και τα μικρά τους...
Έχεις χρόνο... ψάξε!
 
Δεν θα το επιχειρήσω για να μην αντιμετωπίσω και προβλήματα. Θα αρκεστώ σε ένα ζευγάρι φέτος και θα αφήσω τον δεύτερο αρσενικό να τραγουδάει να μαθαίνουν και τα μικρά.

Το θυληκό είναι τιμπραντο απλά δεν θα είναι μπλε
 
Δυστυχως ηθελες να ψαχτεις στα ππλυ δυσκολα, μπραβο σου ομως που και ρωτας και μαθαινεις και αποδεχεσαι τις εμπειρες γνωμες. Το ζευγαρωμα ενος αρσενικου με 2 θηλυκες ειναι ηδη δυσκολο, το δικο σου ακομα περισσοτερο.

Επειδη ειπες να ξεκινησεις με λιγοτερα, πιστευω πως θα εχει χειροτερη καταληξη απο το να ειχες 2 ζευγη. Που κ παλι μπορει με ζευγη να αντιμετωπισεις δυσκολιες. Θεωρω πως η τελικη σου επιλογη με ενα ζευγαρι φετος και ευελπιστουμε για 2 τογ χρονου ειναι η πιο σωστη!
 
Αντίθετα με ένα ακόμη θηλυκό μπορείς να σχηματίσεις τόσα ζευγάρια όσα και τα μικρά τους...
Έχεις χρόνο... ψάξε!
έχεις απόλυτο δίκιο,Γιάννη.. Και συ Αλίκη, μόνο που όσοι εκτρέφουν τιμπράντο.. Δυστυχώς κρατούν κλειστές τις πόρτες τους και ειλικρινα απορώ γιατί; Εγώ επί 6 ολόκληρους μήνες έψαχνα για 2 ζευγάρια, αλλά..όποια πόρτα χτυπούσα, θα δούμε.. Θα δούμε.. Δεν μπορώ τώρα..όχι τώρα! σε μαλινουά, γκλόστερ, λίζαρντ..όλες οι πόρτες άνοιγαν και με διάθεση πληροφόρησης, μάλιστα! Το συμπέρασμα.. Δικό σας..
 
έχεις απόλυτο δίκιο,Γιάννη.. Και συ Αλίκη, μόνο που όσοι εκτρέφουν τιμπράντο.. Δυστυχώς κρατούν κλειστές τις πόρτες τους και ειλικρινα απορώ γιατί; Εγώ επί 6 ολόκληρους μήνες έψαχνα για 2 ζευγάρια, αλλά..όποια πόρτα χτυπούσα, θα δούμε.. Θα δούμε.. Δεν μπορώ τώρα..όχι τώρα! σε μαλινουά, γκλόστερ, λίζαρντ..όλες οι πόρτες άνοιγαν και με διάθεση πληροφόρησης, μάλιστα! Το συμπέρασμα.. Δικό σας..

Δημήτρη δεν έχεις δίκιο. Στο Fb πουλούν καθημερινά timbrado.
Φαντάζομαι σου λέγανε θα δούμε γιατι οι εκτροφείς βρίσκοταν στη φάση της εκπαιδευσης και γι αυτό τα ☹ οχι τώρα).
Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στον ΕΛΙΤ http://www.elit-timbrado.gr/ οπου σίγουρα θα σε βοηθήσουν τα παιδιά.
 
Back
Top