Αναπαραγωγή Ζευγαρωμα σε κλουβα

carduelis

PB Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2008
Μηνύματα
85
Πόλη
Λιβαδειά
Εχω 5 λουγαρα εκτροφης 2 αρσενικα 3 θηλυκα,5 καρδερινες 4 αρσενικες 1 θυληκη ενα φλωρο κ 3 καναρες. Θα ηθελα να σας ρωτησω αν την ανοιξη θα μπορεσουν καποια πουλια που έχουν πυρωσει να βρουν ταιρι κ να ζευγαρωσει επιτυχημενα. τα πουλια αυτα τα έχω σε μια κλουβα 2χ1.5χ0.70.
 
- Κάποια θα ζευγαρώσουν. Ε , ΚΑΙ;
Εχεις λούγαρα εκτροφής και θα τα αφήσεις να ζευγαρώσουν στην κλούβα
με ό,τι λάχει;
 
Eάν εννοείς να τα έχεις όλα μαζί δεν θα έλεγα πως θα ήταν και ότι καλύτερο, καλύτερα να επιλέξεις τα ζευγάρια και να τα χωρίσεις! Ένα αυτό και δεύτερον με μια σωστή προετοιμασία όλα μπορούν να γίνουν!
 
Eάν εννοείς να τα έχεις όλα μαζί δεν θα έλεγα πως θα ήταν και ότι καλύτερο, καλύτερα να επιλέξεις τα ζευγάρια και να τα χωρίσεις! Ένα αυτό και δεύτερον με μια σωστή προετοιμασία όλα μπορούν να γίνουν!


Η επικεφαλίδα του thread λέει "ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΣΕ ΚΛΟΥΒΑ". Δέν ζητά γνώμη ή γνώση
για το πώς είναι καλύτερα να τα ζευγαρώσει!
 
Η επικεφαλίδα του thread λέει "ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΣΕ ΚΛΟΥΒΑ". Δέν ζητά γνώμη ή γνώση
για το πώς είναι καλύτερα να τα ζευγαρώσει!

Θα παρακαλούσα να πάρω μιά απάντηση στο τι θέλει να πεί ο (ποιητής) σε pm γιατι ήδη ξεκίνησε το off topic, ευχαριστώ!
 
Εχω 5 λουγαρα εκτροφης 2 αρσενικα 3 θηλυκα,5 καρδερινες 4 αρσενικες 1 θυληκη ενα φλωρο κ 3 καναρες. Θα ηθελα να σας ρωτησω αν την ανοιξη θα μπορεσουν καποια πουλια που έχουν πυρωσει να βρουν ταιρι κ να ζευγαρωσει επιτυχημενα. τα πουλια αυτα τα έχω σε μια κλουβα 2χ1.5χ0.70.

Θα μπορέσουν κάποια πουλιά να βρουν ταίρι αλλά δεν θα έχεις και τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Η γνώμη μου είναι να κάνεις ζευγάρια με τα λούγαρα σε ξεχωριστές ζευγαρώστρες (μεγάλες), να βάλεις το φλώρο με μια ή περισσότερες κανάρες αν δεν έχεις θηλυκό και να αφήσεις μόνο τις καρδερίνες στην κλούβα. Την άνοιξη η θηλυκιά θα διαλέξει ταίρι και μετά μπορείς να τα αφήσεις μόνα τους στην κλούβα ώστε να έχεις τις καλύτερες δυνατές πιθανότητες για αποτέλεσμα. Αν τα αφήσεις όλα μαζί ακόμη και να ζευγαρώσουν κάποια πουλιά θα έχεις προβλήματα τόσο με τις φωλιές όσο και με τους νεοσσούς.
 
μην ξεχνάς ότι όταν συνυπάρχουν πολλά θηλυκά στον ίδιο χώρο έχουν την τάση να καταστρέφουν το ένα την φωλιά του άλλου ( την βρίσκει σαν μια μεγάλη πηγή υλικών για χτίσιμο ή διαλέγουν περισσότερα από ένα θηλυκά την ίδια φωλιά)
 
Θα μπορέσουν κάποια πουλιά να βρουν ταίρι αλλά δεν θα έχεις και τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Η γνώμη μου είναι να κάνεις ζευγάρια με τα λούγαρα σε ξεχωριστές ζευγαρώστρες (μεγάλες), να βάλεις το φλώρο με μια ή περισσότερες κανάρες αν δεν έχεις θηλυκό και να αφήσεις μόνο τις καρδερίνες στην κλούβα. Την άνοιξη η θηλυκιά θα διαλέξει ταίρι και μετά μπορείς να τα αφήσεις μόνα τους στην κλούβα ώστε να έχεις τις καλύτερες δυνατές πιθανότητες για αποτέλεσμα. Αν τα αφήσεις όλα μαζί ακόμη και να ζευγαρώσουν κάποια πουλιά θα έχεις προβλήματα τόσο με τις φωλιές όσο και με τους νεοσσούς.

Βασίλη έχω μια παρατήρηση που δεν αφορά την ουσία Εχεις Π. Μ
 
θα μπορουσα να τα αφηνω να γενναν αυγα κ να τα βαζοω σε καναρες; κ κατι αλλο τα 3 απο τα λουγαρα είναι αδερφια τα οπποια ειχα παντα σε ιδιο κλουβι υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν μεταξι τους κ αν ναι ποιες οι επιπτωσεις;
 
Θα μπορούσες αλλά μπορεί και να μην πάρεις ούτε μία φωλιά σε κλούβα με πολλά ζευγάρια. Από την άλλη όλα είναι σχετικά και υπάρχουν άτομα που είχαν αποτέλεσμα. Με τις κανάρες πάντως να ξέρεις ότι όταν βγάζουν ιθαγενή εξαντλούνται πολύ γρήγορα και έχουμε αρκετές απώλειες σε νεοσσούς. Οι νεοσσοί από τα λούγαρα και τις καρδερίνες χρειάζονται περισσότερες πρωτεΐνες από ότι τα καναρίνια και πολλές φορές οι κανάρες δεν μπορούν να τις προσφέρουν. Για τα αδέρφια υπάρχουν και άλλα posts για την αιμομιξία ρίξε μια ματιά. Σε γενικές γραμμές συμβαίνει ότι και στον άνθρωπο. Εκφυλισμός, φιλάσθενα πουλιά, γενετικές ασθένειες κλπ. Απόφυγέ το με κάθε τρόπο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Back
Top