Αναπαραγωγή Ζευγαρωνουν συνεχεια αλλα δεν εχουν κανει ακομα αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aoratos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aoratos

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
9
Αγαπητοι μου φιλοι για σας,
προσφατα αγορασα απο ιδιωτη στην γερμανια οπου ζω και εργαζωμαι
ενα ζευγαρι καναρινια. Εδω και μερικες μερες βλεπω οτι ζευγαρωνουν συνεχεια εχουν περασει 5/6 ημερες αλλα δεν εχουν κανει ακομα αυγα. Η θυλικια μαζευει χορτα και τα λοιπα αλλα μετα παει ι ιδια και τα βγαζει τα πεταει εδω και εκει και ο αρσενικος κανει το ιδιο.
Πειτε μου σας παρακαλω τι να κάνω;
 
Ερωτηση

Για σας,
εχω ηδει τα πρωτα αυγα η καναρα μου τα κλωσαει συνεχεια αλλα συνεχιζουν το ζευγαρωμα μηπως πρεπει να τα χωρισω; και οταν μιλατε στο Φορουμ για τσοφλι αυγου τι ενωειται ακριβως; το τριβουμε πρωτα, δεν προκαλειτε ζημια στα καναρινακια μας γιατι προφανως αυτα ειναι κοφτερα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 
Είναι ώρα να σταματήσεις να δίνεις αυγοτροφή ή αυγό βραστό και ότι άλλο
πρόσθετο έδινες μέχρι τώρα στα πουλάκια. Όταν θα έλθει ο πρώτος νεοσσός τότε θα είναι η ώρα να ξαναρχίσεις. Καθαρό νεράκι και σπόρους για το υπόλοιπο διάστημα μέχρι την εκκόλαψη. Το βραστό αυγό μπορείς να το προσφέρεις κομμένο στην μέση μαζί με το
τσόφλι του. Μην ανησυχείς, έχει δοκιμαστεί πάρα πολλά χρόνια πριν απο 'μας. Αν πάλι
θέλεις να κάνεις ένα βήμα παρα πάνω, μπορείς να "ψήσεις" τα τσόφλια στο φούρνο
και μετά να τα κοπανίσεις σ' ένα μικρό γουδί, μέχρι να γίνουν σκόνη. (μπελάς :)
 
Εχω 1 ζευγαρι καναρινια 2 βδομαδες μαζι και ο αρσενικος την διωχνει συνεχεια. Τι μπορει να συμβαινει;το αλλο ζευγαρι που εχω εχει 4 αυγα! Και σημερα ή αυριο θα ξεπεταχτουν!
 
Εχω 1 ζευγαρι καναρινια 2 βδομαδες μαζι και ο αρσενικος την διωχνει συνεχεια. Τι μπορει να συμβαινει;το αλλο ζευγαρι που εχω εχει 4 αυγα! Και σημερα ή αυριο θα ξεπεταχτουν!

Δεν ειναι ετοιμος ο αρσενικος.
 
μαλλον ο αρσενικος δεν ειναι ετοιμος, αλλα δεν αποκλειεται να μην ταιριαζουν κιολας. Κοιτα τον αρσενικο σου αν ειναι πυρωμενος.
 
Εχω 1 ζευγαρι καναρινια 2 βδομαδες μαζι και ο αρσενικος την διωχνει συνεχεια. Τι μπορει να συμβαινει;το αλλο ζευγαρι που εχω εχει 4 αυγα! Και σημερα ή αυριο θα ξεπεταχτουν!

Σε ορισμένα πράγματα πρέπει να φτάσουμε σ' ένα σημείο να μιλάμε την ίδια γλώσσα για να μπορούμε να συνεννοηθούμε και να βγαίνει ένα συμπέρασμα. Τι θα πεί την διώχνει;
Ποιός μπορεί να δώσει τέτοιον χαρακτηρισμό στον τσακωμό;
Εκείνο που κατ' επανάληψη έχουμε πεί είναι -να φοβάστε την ηρεμία στην ζευγαρώστρα-ιδιαίτερα τις πρώτες μέρες.
Τότε τα πράγματα δεν πάνε καλά. Τώρα αν υπάρχει τσακωμός, κυνηγητό, και εκατέρωθεν
επιθέσεις είναι πράγματα που θέλουν παρακολούθηση. Τις περισσότερες φορές καταλήγουν
στα επιθυμητά αποτελέσματα,ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ. Κάποιες φορές δείχνουν μια αντιπάθεια στον απέναντι ή σημαίνουν οτι ο ένας απο τους δυό δεν είναι "έτοιμος". Η εμπειρία και η συνεχής γνώση του χαρακτήρα των πουλιών μας είναι εκείνα που μας οδηγούν σε σωστά συμπεράσματα. Ούτως ή άλλως αυτοί οι καυγάδες πολύ σπάνια καταλήγουν σε τραυματισμούς. Οσοι λοιπόν δεν είναι βέβαιοι για το τί ακριβώς συμβαίνει στην ζευγαρώστρα τους, πρέπει να παρακολουθούν χωρίς να επεμβαίνουν. Θα επέμβουν μόνον όταν καταλάβουν οτι τα πράγματα οδηγούνται σε καταστάσεις επικίνδυνες για την υγεία κάποιου εκ των δύο συγκατοίκων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: efi
Back
Top