Αναπαραγωγή Ζευγαρώνουν τα cockatiel αλλά το θηλυκό είναι πολύ μικρό

gianhnsthess

PB Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους. Πριν 3 εβδομάδες απέκτησα ένα θηλυκό cockatiel για το αγόρι μου. Τη θηλυκιά την κράτησα για 2 εβδομάδες σε άλλο κλουβί και μετά την έβαλα στο μεγάλο κλουβί με το αρσενικό. Το αρσενικό είναι του 07 ενώ το θηλυκό είναι του 09 (το πήρα πρίν 3 εβδομάδες, το δαχτυλίδι (κλειστού τύπου) γράφει SIT 149 και 09 κάθετα). Βέβαια το θηλυκό είναι πιο μεγαλόσωμο, έχει μεγαλύτερα νύχια αλλά έχει μικρότερα φτερά και είναι πολύ ήρεμο. Κάθεται στο χέρι μου κανονικά και δεν δαγκώνει. Το πρόβλημα είναι πως εχτές και σήμερα ζευγάρωσαν. Δεν έχω βάλει φωλιά μέσα γιατί είναι πολύ μικρό το θηλυκό. Και τις δύο φορές που το είδα (δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει όταν έλειπα) είχε διάρκεια 3 λεπτά περίπου. Τι γίνεται και τι να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Γιάννη μου, αν έχεις γραψει σωστά ολα τα στοιχεία του δαχτυλιδιού, το θηλυκό σου είναι ακόμα σε "βρεφική ηλικία". Το πολύ να είναι 3 μηνων...
Τα θηλυκά αυτής της ράτσας γινονται ώριμα προς αναπαραγωγή μετα τους 18 μηνες. Οποτε...🙄 ; Το αρσενικό σου πρέπει να κλειστει μεσα για αποπλάνηση ανηλίκου:D!

Δες καλύτερα το δαχτυλίδι και αν δεν γραφει άλλα νουμερα, μαλλον πρέπει να τα χωρίσεις για να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα:)
 
Καλησπέρα και πάλι. Για το αρσενικό, το δαχτυλίδι (κλειστού τύπου) γράφει ΒΟΝ 07(κάθετα) 220 και για το θηλυκό (πάλι κλειστού τύπου) γράφει SIT 09(κάθετα) 149. Χτές το απόγευμα ζευγάρωσαν και πάλι. Έχουν ζευγαρώσει 4 φορές σίγουρα. Σε λίγο θα ανεβάσω και photos από το θηλυκό να μου πείτε τη γνώμη σας. Υπάρχει περίπτωση το δαχτυλίδι να γράφει λάθος στοιχεία; Τι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσω; Θα κάνει αυγά το θηλυκό σίγουρα; Υπάρχει περίπτωση απλά να παίζουν; Να βάλω φωλιά; Αν χρειαστεί να τα χωρίσω, για πόσο χρόνο πρέπει να το κάνω; Θα πρέπει να τα βγάζω να πετάνε ένα-ένα; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω τι να κάνω...
 
Καλησπέρα και πάλι. Για το αρσενικό, το δαχτυλίδι (κλειστού τύπου) γράφει ΒΟΝ 07(κάθετα) 220 και για το θηλυκό (πάλι κλειστού τύπου) γράφει SIT 09(κάθετα) 149. Χτές το απόγευμα ζευγάρωσαν και πάλι. Έχουν ζευγαρώσει 4 φορές σίγουρα. Σε λίγο θα ανεβάσω και photos από το θηλυκό να μου πείτε τη γνώμη σας. Υπάρχει περίπτωση το δαχτυλίδι να γράφει λάθος στοιχεία; Τι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσω; Θα κάνει αυγά το θηλυκό σίγουρα; Υπάρχει περίπτωση απλά να παίζουν; Να βάλω φωλιά; Αν χρειαστεί να τα χωρίσω, για πόσο χρόνο πρέπει να το κάνω; Θα πρέπει να τα βγάζω να πετάνε ένα-ένα; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω τι να κάνω...






Σου ειχε πει η Τζωρτζινα το σωστο ποιο ειναι αλλα εσυ τελικα εκανες αυτο που ηθελες..
Δεν ειναι σωστο να πειραματιζομαστε με ζωντανα οντα...
Ελπιζω τουλαχιστον οτι απαντησεις παρεις απο δω και μπρος να τις εφαρμοσεις κιολας..
Οχι δεν ειναι λαθος τα δαχτυλιδια..
Χωρισε τα τα πουλια γιατι το θηλυκο ειναι μωρο
Ο αρσενικος μπορει να νομιζει οτι ζευγαρωνει αλλα τα κοκατιλ ειναι ετοιμα σεξουαλικα απο 6μηνων και μετα(αλλα και παλι ειναι μικρα για να τα βαζουμε.. Απο 1χρονου και πανω)
Βαλτα σε ξεχωριστα κλουβια..Αν δε μπορεις δωσε το ενα και δοκιμαζεις αναπαραγωγη του χρονου τετοια εποχη με ετοιμα ηλικιακα πουλια..
 
Καλησπέρα και πάλι. Για το αρσενικό, το δαχτυλίδι (κλειστού τύπου) γράφει ΒΟΝ 07(κάθετα) 220 και για το θηλυκό (πάλι κλειστού τύπου) γράφει SIT 09(κάθετα) 149. Χτές το απόγευμα ζευγάρωσαν και πάλι. Έχουν ζευγαρώσει 4 φορές σίγουρα. Σε λίγο θα ανεβάσω και photos από το θηλυκό να μου πείτε τη γνώμη σας. Υπάρχει περίπτωση το δαχτυλίδι να γράφει λάθος στοιχεία; Τι πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίσω; Θα κάνει αυγά το θηλυκό σίγουρα; Υπάρχει περίπτωση απλά να παίζουν; Να βάλω φωλιά; Αν χρειαστεί να τα χωρίσω, για πόσο χρόνο πρέπει να το κάνω; Θα πρέπει να τα βγάζω να πετάνε ένα-ένα; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω τι να κάνω...

Αν οντως ειναι σωστα τα στοιχεια του δαχτυλιδιου κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει ουτε καν αν σου περναει απο το μυαλο η ιδεα για φωλια και γεννητουρια. Ειναι αρκετα επικινδυνο για το θηλυκο πουλακι και μπορει να το χασεις. Οπως σου ειπε η Τζωρτζινα το ζευγαρι ειναι καλυτερα να ειναι 18 μηνων και πανω. Οποτε καλυτερα να κανεις υπομονη ως τοτε.

Δεν χρειαζεται να τα χωρισεις κατα τη γνωμη μου. Απλα φροντισε να κοιμουνται αρκετα. Ο συνεχομενος υπνος τη νυχτα ειναι απαραιτητος. Καλο ειναι να κοιμουνται 10 ωρες γεματες. Μην τους δινεις αυγο στην τροφη ή αυγοτροφη. Αν δεις και τα ζευγαρωματα γινονται συχνοτερα η δεν μειωνονται αυξησε τις ωρες υπνου-σκοταδιου στις 11 ωρες.
 
Καλημερα Ανεστη!
Δεν τους εχει βαλει φωλια και τα βλεπει να" ζευγαρωνουν"
Θα σταματησει ο αρσενικος να πολιορκει το βρεφος;
Εγω για αυτο ειπα να τα χωρισει...
Αυτο που ειπες για τον υπνο τι σχεση εχει;(δεν κανω αντιπαραθεση, απλα ενημερωνομαι😛
 
Καλημερα Ανεστη!
Δεν τους εχει βαλει φωλια και τα βλεπει να" ζευγαρωνουν"
Θα σταματησει ο αρσενικος να πολιορκει το βρεφος;
Εγω για αυτο ειπα να τα χωρισει...
Αυτο που ειπες για τον υπνο τι σχεση εχει;(δεν κανω αντιπαραθεση, απλα ενημερωνομαι😛

To πιθανοτερο ειναι πως θα σταματησει. Δεν πολιορκει απλα το βρεφος (αν οντως ειναι βρεφος) αλλα το βρεφος καθεται. Αν δεν ηθελε θα τον εδιωχνε.

Ο υπνος παιζει αρκετα μεγαλο ρολο στην αναπαραγωγη. Οχι ο υπνος αυτος καθε αυτος αλλα η φωτοπεριοδος. Αυξανοντας το σκοταδι τα πουλια μπαινουν στη διαδικασια του χειμωνα που δεν ειναι η εποχη αναπαραγωγης. Ετσι σταματανε αυτη τη συμπεριφορα. Αυτο το κανουμε και σε παπαγαλους με εντονες ορμονες που γινονται πολυ επιθετικοι κατα την περιοδο αναπαραγωγης οπως και σε περιπτωσεις θηλυκων με προβλημα χρονιας γεννησης αυγων. :)

Το να τα χωρισει εγω θα το προτεινα αν ολα τα αλλα δεν επιαναν τοπο και συνεχιζοταν το ζευγαρωμα αδιακοπα.
 
γιαννη επειδη ειμαι απο θεσ και ψαχνω κοκατιλ... Που πηρες το θηλυκο του 09..σε παρακαλω πες μου...
 
Σου ειχε πει η Τζωρτζινα το σωστο ποιο ειναι αλλα εσυ τελικα εκανες αυτο που ηθελες..

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου πεις τι έκανα εγώ τελικά που ήθελα; Μην το πάρεις στραβά απλά θέλω να μάθω τι έκανα όπως λες...
 
Back
Top