Αναπαραγωγή Ζευγαρώστρα με δύο θυλυκές και ένα αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης konsge
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

konsge

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαρ 2009
Μηνύματα
15
Πόλη
Ίλιον
Εχω βάλει σε κάθε μεριά μιας διπλής ζευγαρώστρας από μια θυλυκιά. Το χώρισμα το έχω ντύσει με χαρτόνι για να μην βλέπονται και στη μια (την πιο πυρωμενη) έχω ρίξει τον αρσενικό εδώ και μια εβδομαδα. Η αλήθεια είναι οτι ακομα δεν έχει γίνει τίποτα αλλά ξερω οτι θέλει υπομονή. Η απορία μου ειναι μήπως η δευτερη θυλυκια που ολο τιτιβίζει επηρεάζει αρνητικά το όλο εγχειρημα;
 
Εγω δεν θα εβαζα μεσα τον καναρο.Βαλτον εξωτερικα στην μεση να φλερταρει και τις δυο. Οταν φτιαξουν φωλια τον βαζεις για μια ωρα την μερα στο καθε κλουβι. (μπορεις να το κανεις και σε περισσοτερες καναρες)Οταν κανουν το τελευταιο αυγο τον απομονωνεις και αφηνεις μονες τις καναρες, και το επαναλαμβανεις οταν η καναρα ξαναφτιαξει φωλια.
Ταισμα και συνεχομενο... φλερτ τον εξουθενωνουν γρηγορα και ξεπυρρωνει νωρις
 
Εγώ αυτό που δοκίμαζω φέτος επειδη έχω περρισευούμενα θηλυκά είναι το εξης:Αφου γεννηθει και το τελευταίο αυγο βάζω το αρσενικό με την επόμενη κανάρα απο αυτές που έχω επιλέξει και μου φαίνεται ποιο πυρωμένη. Το έχω κάνει με 2 αρσενικά και 4 θυληκά κάθονται στη φωλια
 
Πάντως μέχρι τώρα δεν μου φαίνεται οτι ο αρσενικός έχει βατεψει παρόλο που κελαηδάει και είναι πού πυρωμένος...
Επίσης η μια από τις δύο θυλυκές είναι και αυτή πολύ πυρωμένη, δεν ξέρω μπορεί να μην του καθεται.
Σήμερα θα εφαρμόσω την συμβουλή του μέλους GONOUSAS και βλέπουμε.
 
Πολλες φορες βατευουν πρωι, γι αυτο μην ανησυχειςΤα αποτελεσματα θα δειξουν
 
δεν μπορει να ειναι πυρρωμενη και να μην φτιαχνει φωλια. Επισης το κελαιδημα του αρσενικου βοηθα να πυρρωσει η θηλυκια
Ο αρσενικος παιρνει την γνωστη καμπουριαστη σταση οταν κελαιδα;
 
δεν μπορει να ειναι πυρρωμενη και να μην φτιαχνει φωλια. Επισης το κελαιδημα του αρσενικου βοηθα να πυρρωσει η θηλυκια
Ο αρσενικος παιρνει την γνωστη καμπουριαστη σταση οταν κελαιδα;

Τι να σου πω δεν ξερω και ενας φιλος που την ειδε μου ειπε οτι ειναι πυρωμενη. Ο αρσενικός δεν κελαιδαει οταν ειμαι μπροστα.
Ντρεπεται.
 
βαλτον στην πυρωμενη πρωτα κ παρατηρησετα και να δεις οτι τη βατεψε τοτε βαλτον τη επομενη μερα κ στην αλλη. Βεβαια ειναι κα στα πουλια. Εγω το εκανα κ ειχε επυτιχια
 
Εβαλα κοντά τους έναν δεύτερο αρσενικό που κελαιδάει πολύ και μόλις τον ακουσε ο αρσενικός του ζευγαριού άρχισε να κυνηγάει την θυλυκιά, έριξα πολύ γέλιο.
 
Εβαλα κοντά τους έναν δεύτερο αρσενικό που κελαιδάει πολύ και μόλις τον ακουσε ο αρσενικός του ζευγαριού άρχισε να κυνηγάει την θυλυκιά, έριξα πολύ γέλιο.

Προφανως προσπαθησε με το ελαχιστο "εργο", να επωφεληθει 😉. Εγω θελω τα αρσενικα, επιβητορες και οχι τεμπελακους.
 
Eτσι φαινεται ο ατιμος, ολοκληρο χαρεμι του εκανα και δεν εκτιμάει τίποτα:)
Πάντως σήμερα το πρωι η μια θυλυκιά έφτιαξε φωλιά και τον έβαλα μαζί της, αυτή θα επωφεληθεί το κορμι του πρωτη...
 
Eτσι φαινεται ο ατιμος, ολοκληρο χαρεμι του εκανα και δεν εκτιμάει τίποτα:)
Πάντως σήμερα το πρωι η μια θυλυκιά έφτιαξε φωλιά και τον έβαλα μαζί της, αυτή θα επωφεληθεί το κορμι του πρωτη...
Ελπιζω να μην εβαλες τον μ, α! Γιατι και τα παιδια του τα ιδια θαναι 😉
Παιξτο με ενα καναρο, μπορεις και...10 καναρες, αρκει να τον βγαζεις μετα την "πραξη", και να ναι και το πουλι 😉
 
Ελπιζω να μην εβαλες τον μ, α! Γιατι και τα παιδια του τα ιδια θαναι 😉
Παιξτο με ενα καναρο, μπορεις και...10 καναρες, αρκει να τον βγαζεις μετα την "πραξη", και να ναι και το πουλι 😉

Λες να βάλω τον αλλον που κελαδαει τρελά;
 
Λες να βάλω τον αλλον που κελαδαει τρελά;
Μαλλον ναι!
Εδω δεν θελεις να παντρεψεις, αλλα να βγαλεις σωστους απογονους.
Τον αλλο, στο μοναστηρι κανα 2 χρονια να πηξουν... Και μετα δινεις μια τελευταια ευκαιριακαι τελος. Εγω θα τον χαριζα αμεσως(εκτος και αν τον εχεις παχυνει, αλλα και παλι...
 
Παιδιά η μια κανάρα είναι πολυ πρισμένη απο πισω όμως δεν εχει κανει ακομη φωλια, υπαρχει περιπτωση να εχουμε δυστοκια ή λογω του οτι δεν εκανε φωλια δεν τιθεται τετοιο θεμα; Της εχω βαλει νημα και ολο παιζει χωρις ομως να χτιζει φωλια.
Η άλλη έχει κάνει φωλια εδω και 3 μέρες αλλά δεν εχει γεννησει ακομη αυγό.
 
Back
Top