Αγορά Ζητείται αρσενικό καναρινάκι γι αγορά

IasonasΚ

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2018
Μηνύματα
301
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά!

Χθες μίλαγα με έναν συνάδελφο στην δουλειά για τους παπαγάλους μου. Μου εξέφρασε την επιθυμία του να αποκτήσει ένα αρσενικό καναρινακι και ζήτησε να τον καθοδήγηση. Του είπα να αποφύγει τα Pet Shop και να κοιτάξει για κάποιον εκτροφεα
Το θέμα είναι όμως ότι δεν γνωρίζω κανέναν για να του προτείνω. Δεν έχει απαιτήσεις στην ράτσα αρκεί να είναι αρσενικό για να έχει το τραγούδι του. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν (αν συμβαδίζει και με τους κανόνες του φόρουμ φυσικά) αν υπάρχει κάποιος εκτροφεας που προτίθεται να διαθέσει κάποιο καναρινακι, μιας και τώρα άρχισαν οι γεννες, ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα. Όσο για την φροντίδα του πουλιού μπορώ να εγγυηθώ για την σοβαρότητα του συναδέλφου αν λέει κάτι αυτό, τον ψήνω να γραφτεί και στο φόρουμ μιας και μας διαβάζει καιρο 😋.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα!
 
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Αρχικά, θα ήθελα να ευχαριστήσω το φίλο IasonasK που με ενημέρωσε για την ύπαρξη του forum σας και για την πρωτοβουλία του να με βοηθήσει στην αναζήτηση μου για ένα καναρινάκι. Πραγματικά έχετε κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά κι ελπίζω να συνεχίσετε έτσι! Το forum σας είναι εκπληκτικό και άρτια οργανωμένο, φιλικό και προσιτό. Όπως αναφέρθηκε, όντως βρίσκομαι να αναζήτηση για ένα καναρινάκι. Δεν έχω απαιτήσεις στην ράτσα αρκεί να είναι αρσενικό για να μπορεί να τραγουδάει. Όταν ήμουν μικρός είχαμε καναρινάκια κι μαγευόμουν από το κελάηδισμα τους. Θέλω να το ξαναζήσω κι πλέον όντας μεγάλος να μπορώ και να τα φροντίζω! Απ όσο γνωρίζω σιγά σιγά ξεκινούν οι γέννες επομένως για να αποφευχθεί και η επιλογή ενός pet shop πως θα με συμβουλεύατε να κινηθώ;

Σας ευχαριστώ
 
Καλησπέρα και σε σένα Ορέστη! Καλώς ήρθες στο φόρουμ! 🙂

Σε ευχαριστούμε θερμά όλοι μας για τα τόσο καλά και ειλικρινή σου σχόλια, όπως και που προστέθηκες στην κοινότητα μας και ζητάς την βοήθεια μας! Να είσαι καλά! Μας τιμάς! 🙂

Εγώ θα σε συμβούλευα φιλικά να αναμένεις απαντήσεις στην αγγελία σου. Θα την δουν αρκετά μέλη μας και μπορεί να βρεθεί κάποιος που να έχει αυτό που θέλεις και να σε εξυπηρετήσει! Καλό είναι να αποφύγεις αγορά πτηνού από κατάστημα, όπως ειπώθηκε παραπάνω. Σου εύχομαι να αποκτήσεις το καναρίνι που επιθυμείς! Καλή αναζήτηση!👍
 
Καλώς ήρθες @OrestisB ! Μου θύμισες το πως ξανά-ξεκίνησα κι εγώ πριν περίπου τρία χρόνια..👍

Θα ήθελα να σου αναφέρω την δίκη μου εμπειρια εάν μου επιτρέπεται..
Κι εγώ στην.. Επανεκκίνηση μου πήρα τα 3 από τα 4 αρσενικά μου περίπου τέτοια εποχή. Απο petshop. Κοινά καναρίνια.
Οφείλω να σου πω ότι είχα επιτυχία 1 στα 3. Δηλαδή, το ένα έχει βγει φοβερός τραγουδιστής, το άλλο μέτριος, και τα άλλο.. Ακόμα τα ψάχνω να δω γιατί δεν κελαηδά το καημένο:)
Το Νο 4 το οποίο το είχα πάρει τέλος Σεπτεμβρίου περίπου, έχει βγει αστέρι! Άρα 2,5 στα 4:)

Συνεπώς, εάν βρεις κάποιον από εδώ ο οποίος θα σου προσφέρει ένα καναρίνι όπου θα υπαρχουν τα ανάλογα "διαπιστευτήρια" για το κελάηδημά του, έχει κάλως.
Εαν δεν βρεθεί κάποιος τότε, όπως είπε και ο φίλος μου ο Αντώνης @Tony Forpus παραπάνω, είναι καλύτερα να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα ώστε να εκμεταλλευτείς τα αναπαραγωγικά αποτελέσματα της τρέχουσας σεζόν.
 
Σας ευχαριστώ όλους για το θερμό καλοσόρισμα και τις συμβουλές σας! Φίλε @GreekMan72 αυτό ακριβώς φοβάμαι από Pet shop για αυτό κι έψαχνα κάτι καλύτερο ώστε να μη στηρίξω και αυτές τις αλυσίδες. Πότε τελειώνει η αναπαραγωγική περίοδος και πότε ένα νεογνό μπορεί να εγκαταλείψει τη φωλιά ώστε να δοθεί σε κάποιον περίπου;
 
Κατά Οκτώβρη (πάνω-κάτω) που έχει ξεκαθαρίσει και το φύλο των πουλιών μέσο της φυσικής διαδικασίας του κελαδήματος είναι μια πολύ καλή εποχή για να αποκτήσεις ένα καλό αρσενικό πουλάκι.
 
Back
Top