Αγορά Ζητούνται 2 κανάρες του 17 σκουρόχρωμες

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ζητουνται 2 καναρες του 17 σκουροχρωμες με δαχτυληδι συλλογου.
Οποιος διαθετει ας μου στιλη μυνημα η ας γραψει στο ποστ τις σχετικες πληροφοριες και την τιμη.
Παρακαλω μονο Θεσσαλονικη.
 
Μερικές φορες δεν μπορώ να αντισταθώ στην περιεργειά μου. Γιατί σκουρόχρωμες; Θα ζευγαρώσουν στο μέλλον με καναρίνια;
Γιατι το ζευγαρι που ειχα φετος ενα κιτρινο αρσενικο και μια ασπρη καναρα μου εβγαλε 9 πουλια ειδιου χρωματος, αρα και του χρονου θα εχω τα ειδια χρωματα απο το ζευγαρι.
Κρατισα απο τους νεοσσους δυο αρσενικα, ενα κιτρινο και ενα ασπρο.
Θα τα βαλω με σκουροχρωμες και θα εχω ασπροπρασινα, κιτρινοπρασινα, ασπροκαφε, κιρτινοκαφε.
Πρασινη ραχη ασπρι κοιλια, πρασινοκαφε φτερα με κιτρινη κοιλια.
Καπως ετσι το σκεφτομαι.
 
Μήπως Σπύρο οι γονείς ειναι λιποχρωμικά καναρίνια;
Γιάννη είναι λιποχρωμικα πουλιά (άσπρο, κίτρινο). Και τα αποτελέσματα ήταν τα αναμενόμενα. Απλός ο φίλος μας θέλει να κάνει παρδαλά πουλάκια χωρίς να τον νοιάζει να διατηρήσει κάποια ράτσα ακέραια.
Μεγάλη κουβέντα είμαστε και εκτός θέματος αλλά εκτιμώ ότι αν ο αρσενικός σου είναι άσπρος και θηλυκιά καφέ με την πρώτη χρονιά δεν θα δεις φαουν πουλιά άσπρο καφέ
 
Μήπως Σπύρο οι γονείς ειναι λιποχρωμικά καναρίνια;
Ναι, μαλλον ειναι λιποχρωμικα απο αυτα που εχω διαβαση εδω μεσα αυτο καταλαβα.
Χωρις να ειμαι πολυ σηγουρος.
Μια εικονα ισον χιλιες λεξης, με την πρωτη ευκαιρια θα τα ανεβασω φωτο.

Γιάννη είναι λιποχρωμικα πουλιά (άσπρο, κίτρινο). Και τα αποτελέσματα ήταν τα αναμενόμενα. Απλός ο φίλος μας θέλει να κάνει παρδαλά πουλάκια χωρίς να τον νοιάζει να διατηρήσει κάποια ράτσα ακέραια.
Το ζευγαρι κιτρινο ασπρο θα μπει μαζη και του χρονου.
Τους απογονους θελω να βαλω με σκουρα.

Μεγάλη κουβέντα είμαστε και εκτός θέματος αλλά εκτιμώ ότι αν ο αρσενικός σου είναι άσπρος και θηλυκιά καφέ με την πρώτη χρονιά δεν θα δεις φαουν πουλιά άσπρο καφέ
 
Για μένα κάνεις λάθος επιλογή. Κράτα τα πουλιά καθαρά και όχι παρδαλά. Εφόσον βέβαια και τα παλιά πουλιά είναι καθαρόαιμα, δηλαδή με ροζ δέρμα στα πόδια. Καλή συνέχεια.
 
Τι θα γινόταν αν έβαζες πράσινο καναρινι με το άσπρο; Υπήρχε περίπτωση απόγονος να ήταν γκρι - μπλε;
@Deukalion , Δημήτρη, ποια ειναι η γνώμη σου; Κάπου είχα διαβάσει κάτι ανάλογο για τα Τιμπραντο...
 
Back
Top