Αγορά Ζητώ να αγοράσω ένα ζευγάρι καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Teo96
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Teo96

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
29
Πόλη
Ταύρος
επειδη οι τιμες των πετ σοπ ειναι απροσιτες για'μενα ζητώ απο εσας αν υπαρχει διαθεσιμο ενα ζευγαρι καναρινια :)
 
Νομίζω πως πρέπει να προσδιορίσεις γιατί καναρίνια ενδιαφέρεσαι (είδος) ώστε όσοι τα διαθέτουν να μπουν στη συζήτηση. Αόριστα όμως φοβάμαι πως δεν θα βρεις.
Ακόμη πρέπει να γράψεις την περιοχή που μένεις και τον τρόπο που θα τα παραλάβεις.
 
Αθηνα/Ταυρο μενω απο είδος εννοω τα κλασσικα καναρινια ειτε πρασινα ειτε κιτρινα ειτε ασπρα, απο λεφτα πειτε μ εσεις ποσο το δίνετε αρκει η τιμη να ειναι προσιτη γτ ειναι και δυσκολοι καιροι τρ :/
 
Θoδωρη γεια σου.Αργα η γρηγορα, ευκολα η δυσκολα σου ευχομαι να αποκτησεις αυτο που ψαχνεις.
Θελω ομως να σε ρωτησω αν οι δυσκολοι καιροι στους οποιους αναφερεσαι και που επιρεαζουν σχεδον ολους μας λειτουργησουν μακροπροθεσμα αρνητικα στην κακη διαβιωση των πουλιων σου, μιας και αντιλαμβανομαι οτι για να ζητας ζευγαρι σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη με οτι αυτο συνεπαγεται σε αυξηση εξοδων. Δεν ξερω αν ασχολεισαι γενικοτερα με πουλια συντροφιας αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα να ξεκινησεις με την συντροφια ενος αρσενικου και στην πορεια και ενω θα εχεις αντιληφθει τα τυχον επιπροσθετα εξοδα που εχει η κατοχη ενος ζευγαριου, να πας και στην αγορα θηλυκου;
 
Stfns ευχαριστω πολυ! Κωστα ειχα και πιο παλια καναρινια αλλα οταν μπηκα σχολη σε συνδιασμο και με αλλες δραστηριοτητες που εκανα δεν ειχα χρονο και αποφασισα να τα χαρισω. Απο τοτε μου εχουν μεινει κλουβια ζευγαροστρες τροφες κλπ. ζηταω απο εδω ενα ζευγαρι για αρχη επειδη βλεπω οτι υπαρχουν ανθρωποι που αγαπουν αυτα τα ζωντανα και τα αναπαραγουν χωρις να εχουν απωτερο σκοπο μονο το κερδος και εκτος απο τις αθλιες συνθηκες διαβιωσης που επικρατουν στα περισσοτερα μαγαζια, οι τιμες τους ειναι για μενα απλησιαστες αυτο τον καιρο.
 
Stfns ευχαριστω πολυ! Κωστα ειχα και πιο παλια καναρινια αλλα οταν μπηκα σχολη σε συνδιασμο και με αλλες δραστηριοτητες που εκανα δεν ειχα χρονο και αποφασισα να τα χαρισω. Απο τοτε μου εχουν μεινει κλουβια ζευγαροστρες τροφες κλπ. ζηταω απο εδω ενα ζευγαρι για αρχη επειδη βλεπω οτι υπαρχουν ανθρωποι που αγαπουν αυτα τα ζωντανα και τα αναπαραγουν χωρις να εχουν απωτερο σκοπο μονο το κερδος και εκτος απο τις αθλιες συνθηκες διαβιωσης που επικρατουν στα περισσοτερα μαγαζια, οι τιμες τους ειναι για μενα απλησιαστες αυτο τον καιρο.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι αφορά τα περισσότερα πετ σοπ για να μην τα ισοπεδώνουμε ολα μιας και υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες. Θα σταθώ στην ηλικία που βλέπω στο προφιλ σου και που αντιλαμβάνομαι ότι ακόμα έχεις μπροστά σου κάποιες υποχρεώσεις (στρατος)Εκει έχεις σκεφτεί ότι θα πρέπει να τα ξαναπαρατησεις;
Στα λέω ολα αυτά γιατί και εγώ άρχισα την ενασχόλησή μου με τα καναρίνια στην ηλικία σου ίσως και πιο μικρός με τις προτεραιοτητες και τις υποχρεώσεις μου όμως τότε να είναι άλλες. Δεν μπορώ να ξεχάσω την αγάπη που τους ειχα και τους έχω,όμως δεν μπορώ να ξεχάσω και την στενοχώρια που περνούσα όταν από άγνοια μου και από την οικονομική μου δυσκολία να προμηθευτώ ότι δευτερογενώς χρειάζονταν αρρώστησαν και τα έχανα. Ευτυχώς πλέον η παροχή πληροφοριών είναι μεγάλη και αυτό είναι θετικό.Αν λοιπόν είσαι σίγουρος ότι θα τους παρέχεις αυτά που τους αξίζουν και τιποτα λιγότερο και δεν θα αναγκαστείς να τα χαρίζεις πάλι σε ανθρώπους που ίσως να μην έχουν τις γνώσεις να τα περιθάλψουν καταλλήλως τότε σου εύχομαι να κυνηγήσεις το όνειρό σου. Κλείνοντας και πάντα φιλικά θα ήθελα να σου προτείνω να πετάξεις οποιαδήποτε τροφή έχεις από τότε που είχες πάλι καναρίνια και να απολυμανεις ολα τα εξαρτήματα πριν φιλοξενησεις τους νέους σου φίλους.
ΥΓ. Μην ξεχνάς ότι οι εκτροφείς που αγαπούν τα πουλιά τους όπως λες θέλουν να είναι σίγουροι ότι θα έχουν καλές συνθήκες διαβίωσης στους χώρους που θα τα διαθέσουν.
 
Απο οσο θυμαμαι δεν τα παραμελουσα, ειχαν την καθαριοτητα τους μια φορα την βδομαδα, ποικιλια τροφών και ευρυχωρα κλουβια, αλλα μαλλον εχεις δικιο. ισως πρεπει να σκεφτω περισσοτερο τον στρατο που ερχεται σε λιγα χρονια, ισως αυτο το ποστ να ηταν και μια παρορμηση της στιγμης, σε καθε περιπτωση ευχαριστω πολυ κωστα που ασχοληθηκες με το θεμα μου.
 
Απο οσο θυμαμαι δεν τα παραμελουσα, ειχαν την καθαριοτητα τους μια φορα την βδομαδα, ποικιλια τροφών και ευρυχωρα κλουβια, αλλα μαλλον εχεις δικιο. ισως πρεπει να σκεφτω περισσοτερο τον στρατο που ερχεται σε λιγα χρονια, ισως αυτο το ποστ να ηταν και μια παρορμηση της στιγμης, σε καθε περιπτωση ευχαριστω πολυ κωστα που ασχοληθηκες με το θεμα μου.
Πίστεψε με ότι αν ανάψει η φλόγα μεσα σου μια φορά δεν θα σβήσει ποτέ...υπομονή λίγο ακόμα 😉
 
Θεωρω πως ειναι λογικο να ψαχνει καποιος κατι πιο φτηνο περα απο αυτα που πουλαει ενα pet shop. Δεν σημαινει οτι δεν θα μπορει να τα βγαλει περα μετα απο χρονια αν αυξηθουν τα πουλια. Στο pet shop πουλανε 30-40 ενα καναρινι ενω σε ενα εκτροφεα βρισκεις με 30-40 ευρω ζευγαρι με κλειστο δαχτυλιδι και μπορεις να του κανεις αποριες οποτε χρειαστει..
 
ψαχνω να βρω καποιον αξιοπιστο να μ τα φροντιζει για οσο θα λειπω μεχρι να βρω εσεις στειλτε μ σε προσωπικο μηνυμα ζευγαρια που ειναι διαθεσιμα για αγορα. ευχαριστω.
 
ευχαριστω πολυ φιλε μ για τα καλα σου λογια και ευχαριστω επισης για το ζευγαρι που προτιθεσαι να μ δωσεις.
 
Back
Top