Αναπαραγωγή Ζητώ τα φώτα σας

naziriska

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Dortmund
Καλησπέρα σε όλους από Γερμανία.
Βασικά θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση και όποιος έχει την καλή θέληση απαντάει.
Μετά από όσα διάβασα στο Forum δεν κατάφερα να έχω αποτελέσματα.
Έκανα και κάνω διατροφή στης Κανάρες μου με αυγοτροφή και βιταμίνες της έχω χωριστά από τα αρσενικά και τους έχω βάλει φωλιές και κλωστές αλλά κανένα αποτέλεσμα, καμία συγκίνηση τι να κάνω;
Να βάλω και τα αρσενικά μαζί;/ να περιμένω ;
Θα είμαι ευγνώμων σε κάθε απάντηση.


Ζητώ τα φώτα σας……….
Ευχαριστώ……….
 
αμα τα θηλυκα σου δεν ειναι πυρωμενα ειναι λογικο να μην συγκινουντε με το νυμα και τις φωλιες για αυτο χωρισε τα ζευγαρια και καθε θηλυκο να ειναι αντικριστα με το αρσενικο που θελεις μετα απο μια εβδομαδα και κατι θα δεις αλλη συμπεριφορα στα θηλυκα κα αρσενικα καναρινια σου τα θηλυκα θα τρεχουν με το νυμα στο στομα περα δωθε τα αρσενικα θα τραγουδουν τα φτερα κατεβασμενα και διαφορα τετοια τοτε θα ενωσεις τα ζευγαρια και αυτα θα κανουν μονα τους αυτο που πρεπει δηλαδη θα αναπαραχθουν και θα γεμισουν οι φωλιες απο χαριτομενα μικρα καναρινακια.
 
Κωσταντίνε καλησπέρα και καλώς ήρθες στην συντροφιά μας από την μακρινή Γερμανία.:)

Ηθελα να σε ρωτήσω μήπως οι καιρικές συνθήκες εκεί ειναι τέτοιες που δεν βοηθούν στο πύρωμα των πουλιών; Τι ρατσας καναρίνια έχεις και σε τί συνθήκες; Τι θερμοκρασιες έχεις στον χωρο σου; Ισως βοηθήσεις με τις απαντήσεις σου κάποιους να σε κατατοπισουν!
 
Αγαπητέ φίλε, η προγραμματισμένη παροχή, βιταμινών
αυγοτροφής και άλλων προσθέτων είναι ενισχυτική
της επιθυμίας αναπαραγωγής των πουλιών δεν είναι
ο κύριος παράγων.
-Αν ο ημερήσιος φωτισμός δεν φτάσει τα επίπεδα
της Ανοιξης και η θερμοκρασία ομοίως, η επιθυμία
για αναπαραγωγή θα είναι ανύπαρκτη ή πολύ μικρή.

Αν τα πουλάκια σου είναι σε εξωτερικό χώρο
πρέπει να κάνεις υπομονή.Αν αντίθετα είναι σε
εσωτερικό χώρο πρέπει να δημιουργήσεις τεχνητά
τις απαραίτητες συνθήκες, αν θέλεις να έχεις
αποτελέσματα αυτήν την εποχή.
 
Ο ερχομός του Μάρτη δεν είναι ένας καλός μήνας για ζευγάρωμα και αφού έχει προηγηθεί προετοιμασία για ζευγάρωμα σε εσωτερικό χώρο;
:) Αλεξία
 
Ναι σε εσωτερικό χώρο.
Τι να πω εύχομαι να πάνε όλα καλά.
Ευχαριστώ!
 
Φίλε Κώστα καλησπέρα.
Σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο πάντα κατά την γνώμη μου το βασικότερο λάθος που κάνουμε όλοι μας είναι η ανυπομονεσία. Τα πουλιά σου δεν είναι πυρωμένα αυτό όμως δεν σου χαλάει τα σχέδια. Εσύ εφάρμοσε το πλάνο σου όπως και να έχει και σιγά σιγά όσο περνάει ο καιρός μεγαλώνει η μέρα γίνεται πιο ζεστή θα πυρώσουν και τα θηλυκά. Το πρώτο όμως που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι η υπομονή. Όσο έχεις υπομονή-όρεξη-σχέδιο όλα θα γίνουν με το καιρό.
 
Back
Top