Διατροφή Ζουζουνια στο κλουβι

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
ελειψα για 4 μερες -οποτε και το κλουβι εμεινε ακαθαριστο- και με το που γυρισα βρηκα τα κουτακια της τροφης γεματα μικρα μικρα ζουζουκια ξανθοκαφε, οπως επισης και το κλουβι γενικοτερα. εννοειτε οτι πανικοβληθηκα και επιασα και καθαρισα τα παντα αμεσως. τα πουλια ειναι καθαρα δεν βλεπω τουλαχιστον να εχουν πανω τους τιποτα. Δεν ξερω τι ειναι αυτα. Αν ξαναεμφανιστουν τι να κάνω; Πως να τα διωξω;
 
τα κουτακια της τροφης γεματα μικρα μικρα ζουζουκια ξανθοκαφε
Τα κουτάκια εννοείς τις ταΐστρες ή εκεί που διατηρείς την αχρησιμοποίητη τροφή;
Εκτός από απλή καθαριότητα ψέκασες με κάποιο προϊόν για ψείρες και άλλα μαμούνια;
Αν είναι ψείρα θα ξαναεμφανιστεί φυσικά γιατί προφανώς έχει φωλιάσει κάπου έξω από το κλουβί.
Τον περιβάλλοντα χώρο τον έψαξες;
Έχεις φωλιά στο κλουβί; Έχεις νεοσσούς;
Το βράδυ μετά το σούρουπο, γιατί πριν θα την καταστρέψουν οι παπαγάλοι, βάλε ένα καλά διπλωμένο βρεγμένο χαρτί κουζίνας και κοίταξε αύριο αν έχει μαζεμένα μαμούνια μέσα του και τα ξαναλέμε.
Έναν ψεκασμό έστω με ήπιο σκεύασμα καλό είναι να κάνεις.
Ψάξε επίσης το ενδεχόμενο να είναι ζουζούνια που προέρχονται από την τροφή, Έλεγξε την τροφή που έχεις σε στοκ.
 
βρηκα τα κουτακια της τροφης γεματα μικρα μικρα ζουζουκια ξανθοκαφε,
Τι μέγεθος έχουν αυτά;
Υποψιάζομαι πως είναι σχετικά με την τροφή και όχι παράσιτα των πουλιών, ψείρες κλπ.
 
Τα κουτάκια εννοείς τις ταΐστρες ή εκεί που διατηρείς την αχρησιμοποίητη τροφή;
Εκτός από απλή καθαριότητα ψέκασες με κάποιο προϊόν για ψείρες και άλλα μαμούνια;
Αν είναι ψείρα θα ξαναεμφανιστεί φυσικά γιατί προφανώς έχει φωλιάσει κάπου έξω από το κλουβί.
Τον περιβάλλοντα χώρο τον έψαξες;
Έχεις φωλιά στο κλουβί; Έχεις νεοσσούς;
Το βράδυ μετά το σούρουπο, γιατί πριν θα την καταστρέψουν οι παπαγάλοι, βάλε ένα καλά διπλωμένο βρεγμένο χαρτί κουζίνας και κοίταξε αύριο αν έχει μαζεμένα μαμούνια μέσα του και τα ξαναλέμε.
Έναν ψεκασμό έστω με ήπιο σκεύασμα καλό είναι να κάνεις.
Ψάξε επίσης το ενδεχόμενο να είναι ζουζούνια που προέρχονται από την τροφή, Έλεγξε την τροφή που έχεις σε στοκ.
οταν λεω κουτακια, ναι εννοω τις ταιστρες. Δεν εχω κανει κανενα ψεκασμο, γιαυτο και ρωταω τι πρεπει να κανω. το κλουβι ειναι στο μπαλκονι και δεν εχω προσεξει να εχει κατι τριγυρω, ειναι καθαρος ο τοιχος που ειναι το κλουβι κρεμασμενο. εχω φωλια κια οχι νεοσσους. η φωλια ειναι καθαρη απ οτι ειδα. Θα κανω το κολπο με το βρεγμενο χαρτι. Να ψεκασω με τα πουλια μεσα; δεν ειναι επικινδυνο; Εχεις να μου προτινεις καποιο σκευασμα;

ειναι μικρα μικρα οσο περιπου η κεφαλη της καρφιτσας
 
ειναι μικρα μικρα οσο περιπου η κεφαλη της καρφιτσας
Πολύ φοβάμαι πως είναι ψείρες κι αν από την περιγραφή σου τις βλέπεις και μέσα στα σκεύη φαγητού υποθέτω πως είναι σε μεγάλους αριθμούς.
Θα χρειαστεί να ψεκάσεις το χώρο και τα πουλιά σου με κάποιο σκεύασμα για να τα προφυλάξεις από αυτές.
Έχεις κάποιο αντιπαρασιτικό ή θα αγοράσεις κάποιο τώρα;
Έχεις κάποιο στο νου σου ή θα ψάξεις τώρα;
 
Την φωλιά θα πρέπει να την βγάλεις Χρήστο μου, δεν έχει νόημα αυτή την εποχή και επίσης κρύβονται εκεί τα πουλιά, δημιουργείται υγρασία και εστία μόλυνσης από τις κουτσουλιές τους.
Κάνε αυτό με το χαρτί και σε πρώτη φάση έλεγξε την τροφή σου και ψέκασε με κάτι απαλό όπως pinex ή chevitren σκευάσματα που έτσι κι αλλιώς πρέπει να ψεκάζεις μια φορά στο μήνα τους δύο μήνες.
 
Πολύ φοβάμαι πως είναι ψείρες κι αν από την περιγραφή σου τις βλέπεις και μέσα στα σκεύη φαγητού υποθέτω πως είναι σε μεγάλους αριθμούς.
Θα χρειαστεί να ψεκάσεις το χώρο και τα πουλιά σου με κάποιο σκεύασμα για να τα προφυλάξεις από αυτές.
Έχεις κάποιο αντιπαρασιτικό ή θα αγοράσεις κάποιο τώρα;
Έχεις κάποιο στο νου σου ή θα ψάξεις τώρα;
δεν εχω κατι υποψιν μου αλλα θα παω να παρω ΑΜΕΣΑ. εχεις κατι να μου προτινεις;

Την φωλιά θα πρέπει να την βγάλεις Χρήστο μου, δεν έχει νόημα αυτή την εποχή και επίσης κρύβονται εκεί τα πουλιά, δημιουργείται υγρασία και εστία μόλυνσης από τις κουτσουλιές τους.
Κάνε αυτό με το χαρτί και σε πρώτη φάση έλεγξε την τροφή σου και ψέκασε με κάτι απαλό όπως pinex ή chevitren σκευάσματα που έτσι κι αλλιώς πρέπει να ψεκάζεις μια φορά στο μήνα τους δύο μήνες.
τη φωλια την εβαλα πριν μια βδομαδα οταν βρηκα σπασμενα αυγα στον πατο του κλουβιου
 
δεν εχω κατι υποψιν μου αλλα θα παω να παρω ΑΜΕΣΑ. εχεις κατι να μου προτινεις;
Αυτά που έχουν προαναφερθεί είναι μια χαρά...
Επικουρικά όμως... αν έχεις εσύ ή κάποιος γνωστός frontline θα είναι αρκετό μια σταγόνα σε κάθε μασχάλη του πτηνού.
Με τα υπόλοιπα θα παλέψεις αυτές που θα υπάρχουν στο χώρο.
 
Μην τρελαίνεσαι και μην χρησιμοποιήσεις ισχυρά δηλητηρια αν δεν ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπισεις
 
Πριν αντιμετωπίσεις κάτι πρέπει να ξέρεις τι αντιμετωπίζεις.. Πάρε μια νωπή χαρτοπετσέτα και βάλτη στα κάγκελα ενός κλουβιού λίγο πριν κοιμηθούν τα καναρινακια σου. Το πρωί τσέκαρε αν η χαρτοπετσέτα έχει μαύρα στίγματα.. Αν έχει τότε ο χώρος εχει κόκκινη ψείρα.. Αν είναι καθαρή τότε πρέπει να έχει πιάσει η τροφή ζουζούνια.. Τα πουλιά σου πάνω τους έχουν ζουζούνια; Ξύνονται έντονα;
 
Το βράδυ μετά το σούρουπο, γιατί πριν θα την καταστρέψουν οι παπαγάλοι, βάλε ένα καλά διπλωμένο βρεγμένο χαρτί κουζίνας και κοίταξε αύριο αν έχει μαζεμένα μαμούνια μέσα του και τα ξαναλέμε.
καλημερα, εκανα το τεστ με το βρεγμενο χαρτι και το πρωι το βρηκα καθαρο. Ουτε ενα ζουζουνι δεν ειχε. τι σημαινει αυτο;

Πάρε μια νωπή χαρτοπετσέτα και βάλτη στα κάγκελα ενός κλουβιού λίγο πριν κοιμηθούν τα καναρινακια σου. Το πρωί τσέκαρε αν η χαρτοπετσέτα έχει μαύρα στίγματα.. Αν έχει τότε ο χώρος εχει κόκκινη ψείρα.. Αν είναι καθαρή τότε πρέπει να έχει πιάσει η τροφή ζουζούνια.. Τα πουλιά σου πάνω τους έχουν ζουζούνια; Ξύνονται έντονα;
το εκανα και βρηκα το χαρτι πεντακαθαρο. τα πουλια δεν μπορω να πω οτι ξυνονται ιδιαιτερα. Δεν ειναι καναρινια αλλα lovebirds. η τροφη που τους βαζω ειναι συσκευασμενη και απο οσο ειδα ειναι καθαρη
 
καλημερα, εκανα το τεστ με το βρεγμενο χαρτι και το πρωι το βρηκα καθαρο. Ουτε ενα ζουζουνι δεν ειχε. τι σημαινει αυτο;
Σημαίνει πως ευτυχώς τουλάχιστον δεν έχεις κόκκινη ψείρα και αν και τα πουλιά δεν έχουν πάνω τους μαμούνια, δεν έχεις ούτε μαύρη.
Προφανώς ήταν ζωύφια που αναπτύχθηκαν στην τροφή, λόγω της απουσίας σου και επειδή πιθανόν τα πουλιά την κατάβρεχαν.
Μια όμως και τα είδες, κάνε αποπαρασίτωση στο κλουβί και τα ίδια τα πουλιά με κάποιο από τα απλά σκευάσματα που σου πρότεινα πιο πάνω, έχοντας αφαιρέσει κατά την εφαρμογή οποιοδήποτε τρόφιμο από το κλουβί.
Αυτό είναι κάτι που έτσι κι αλλιώς πρέπει να κάνεις κάθε 1-2 μήνες.
Επίσης καλό είναι να δώσεις σκορδόνερο για 3 μέρες στα πουλάκια, μήπως κατανάλωσαν κάτι σε στάδιο προνύμφης.
 
Back
Top