Γενικά Ζουν τα εγγλεζικα μπατζι λιγοτερο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα! Σκεφτομαι να παρω ενα budgie, παρεα για το κοκατιλ μου. Επειτα σκεφτηκα και τα εγγλεζικα μπατζι, και ψαχνοντας γι αυτα, βρηκα οτι ζουν λιγοτερο και αρρωσταινουν ευκολοτερα λογω του οτι το dna τους εχει υποστει μεγαλες μεταλλαξεις.Ισχυει αυτο;Ειναι οντως πιο ευαισθητα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Είναι μετάλλαξη και όλες οι μεταλλάξεις επειδή προέρχονται από επιλεκτικές αναπαραγωγές έχουν κάποιες οργανικές ευαισθησίες.
Ισχύει ότι ζουν λιγότερο, βέβαια αν μιλάμε για το προσδόκιμο.
Γιατί και τα αμερικάνικα έχουν προσδόκιμο τα 20 χρόνια αλλά πόσα ξεπερνούν τα 10-12;
Για τα εγγλέζικα το προσδόκιμο δεν ξεπερνά τα 10.
Βέβαια όλα αυτά είναι στατιστικές και μάλιστα όχι ακριβείς αφού δεν υπάρχουν τέτοιες καταγραφές στο σύνολο των κατοικίδιων.
Τα εγγλέζικα είναι χάρμα οφθαλμών και είναι και εξαιρετικοί χαρακτήρες.
Εγώ αν έβρισκα και αν το σκεφτόμουν, θα το έπαιρνα. Πρόσεξε τον εκτροφέα να είναι καλός και αν το πάρεις, καλή φροντίδα.
 
Εγώ αν έβρισκα και αν το σκεφτόμουν, θα το έπαιρνα. Πρόσεξε τον εκτροφέα να είναι καλός και αν το πάρεις, καλή φροντίδα.

Ευχαριστω Μαρια.. Η αληθεια ειναι οτι κι εμενα μου αρεσουν τα εγγλεζικα, ειναι τοσο φουντωτα🙄
Περα απ το προσδοκιμο ζωης ομως, οντως αρρωσταινουν πιο ευκολα;
Αυτο με προβληματιζεικαι μαλιστα μια εκτροφεας εγγλεζικων που ειχαμε επικοινωνησει μου ειχε πει το ιδιο.. Δεν βλεπω και πολλα παιδια να χουν εγγλεζικα μπατζι, οι πιο πολλοι εχουν κοινα..😳
 
οντως αρρωσταινουν πιο ευκολα;
Αυτο με προβληματιζεικαι μαλιστα μια εκτροφεας εγγλεζικων που ειχαμε επικοινωνησει μου ειχε πει το ιδιο.
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω. Έχουν περάσει δύο από τα χέρια μου. Το πρώτο το αρσενικό έζησε αρκετά δεν θυμάμαι πόσο ήμουν μικρή τότε. Το δεύτερο το θηλυκό το έχασα πρόσφατα. Είχε εκτεταμένη προσβολή από ακάρεα και ταλαιπωρία συνέχεια. Τελικά πέθανε από δυστοκία περίπου 5 ετών.
Ποιο ίδιο σου είπε η εκτροφέας;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Μάλιστα. Τι να πω, αυτό είναι πιο σοβαρό από το πόσο ζουν συνολικά. Σκέψου ότι και οι σκύλοι λίγο ζουν...
 
Μάλιστα. Τι να πω, αυτό είναι πιο σοβαρό από το πόσο ζουν συνολικά. Σκέψου ότι και οι σκύλοι λίγο ζουν...

Κι εγω δεν ξερω που να καταληξω τελικα.. Ενας αλλος εκτροφεας μου χε πει οτι τα αμερικανικα παθαινουν με το παραμικρο εγκεφαλικο και μενουν στον τοπο😱
Δεν νομιζω να βγαλω ακρη..
Μαρια μου σκεφτηκα τα εγγλεζικα και λογω του μεγεθους τους, ωστε να ναι πιο κοντα στο μεγεθος των κοκατιλ.
Τι λες γι αυτο;
Τα εγγλεζικα ειναι πιο "δυνατα" λογω μεγεθους ή το ιδιο ευκολα τα αφηνει στον τοπο ενα κοκατιλ;
 
Τα εγγλέζικα είναι πιο μεγαλόσωμα αλλά είναι πιο ήπιοι χαρακτήρες. Όμως τα κοκατίλ δεν είναι επιθετικά. Τώρα βέβαια δεν ξέρω την περίοδο του οίστρου τους αλλά και πάλι δεν πιστεύω.
Αφού θα τα έχεις όμως χώρια και απλά για το έξω μαζί, δεν υπάρχει περίπτωση να σου ξεφύγει τέτοιο περιστατικό. Τα πουλιά δεν ορμάνε ύπουλα και αιφνιδιαστικά. Το προλαβαίνεις στο ξεκίνημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Επικοινωνησα σημερα με μια εκτροφεα εγγλεζικων μπατζι.
Μου ειπε καταρχας οτι υπαρχουν καποιες υποκατηγοριες, πραγμα που εγω δε γνωριζα.
Μια απ αυτες λεγεται σο και μια αλλη τζαμποκαι τα πουλια αυτα ειναι μεγαλυτερα σε μεγεθος- απ οτι καταλαβα-απο τα αλλα εγγλεζικα😵
Γνωριζατε κατι τετοιο;
Μου ειπε επισης οτι τα πουλια αυτων των υποκατηγοριων εχουν 70 και 90 ευρω, και τα αλλα εγγλεζικα 50.
Μιλαμε για πουλια ταισμενα στο χερι ημερα φυσικα.
Αποκλειω τα σο και τα τζαμπο γιατι περα απ την τιμη που μου φαινεται τσιμπιμενη, δεν καταλαβα πως ακριβως ειναι, τι διαφορα εχουν με τα αλλα εγγλεζικα και γενικα πρωτη φορα ακουω αυτες τις ονομασιες.
Οποτε αν καταλαβα καλα τα "απλα" εγγλεζικα, ημερα, εχουν 50 ευρω.
Νομιζω καπου τα χα δει γυρω στα τριαντα τα αγρια, αρα να υποθεσω για ημερο η τιμη ειναι καλη;
Προκειται να παρω αγορακι περιπου διομισι μηνων αν τελικα το αποφασισω, και θα παω απο κει να δω το πουλακι.
Τι λετε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Καλά είναι 50 για ήμερο, το petcity έχει 60 τα άγρια εγγλέζικα.
Δεν ξέρω ποια λέει jumbo, τα show είναι αυτά με το σγουρό κεφάλι
IMG_3253.jpg

Υπάρχουν και πιο "μαλλιαρά" όπως και στα καναρίνια. Μην μπλέξεις μ' αυτά όμως.
 
Καλά είναι 50 για ήμερο, το petcity έχει 60 τα άγρια εγγλέζικα.
IMG_3253.jpg

Υπάρχουν και πιο "μαλλιαρά" όπως και στα καναρίνια. Μην μπλέξεις μ' αυτά όμως.

Καλα το πετ σιτι εχει ξεφυγει, βλεπω κι εγω κατι απιστευτες τιμες!
Τα πιο μαλλιαρα που λες ανηκουν σε καποια υποκατηγορια κι αυτα ή απλα ειναι κοινα εγγλεζικα μαλλιαρα; 😛
 
Τα πιο μαλλιαρα που λες ανηκουν σε καποια υποκατηγορια κι αυτα ή απλα ειναι κοινα εγγλεζικα μαλλιαρα
Τα έχω δει σε φωτογραφίες αλλά δεν έχω ασχοληθεί με τον τυπικό διαχωρισμό τους, τώρα που προέκυψε, θα το κοιτάξω :)
IMG_7863.jpg
 
Τα έχω δει σε φωτογραφίες αλλά δεν έχω ασχοληθεί με τον τυπικό διαχωρισμό τους, τώρα που προέκυψε, θα το κοιτάξω :)
IMG_7863.jpg

Ωχ αμαν😱
Καλε πως βλεπει αυτο; 😛
Νταξει αφου θα παω απο κοντα να διαλεξω ποιο θελω θα το αποφυγω😎
 
Παιδιααα ισχυει οτι τα εγγλεζικα ειναι νωχελικα;😱
 
Παιδιααα ισχυει οτι τα εγγλεζικα ειναι νωχελικα;😱
Όσο πιο νωχελικό είναι ένα περιστέρι σε σχέση με μια δεκαοχτούρα αφού είναι πιο βαρύ πουλί.
Στην σύγκριση με τα κλασικά αμερικάνικα budgies ίσως δίνουν μια εικόνα νωχελικότητας.
Αντικειμενικά νωχελικά, από την εμπειρία μου, δεν τα χαρακτηρίζω.
 
Όσο πιο νωχελικό είναι ένα περιστέρι σε σχέση με μια δεκαοχτούρα αφού είναι πιο βαρύ πουλί.
Στην σύγκριση με τα κλασικά αμερικάνικα budgies ίσως δίνουν μια εικόνα νωχελικότητας.
Αντικειμενικά νωχελικά, από την εμπειρία μου, δεν τα χαρακτηρίζω.

Κανουν κι αυτα χορους και τετοια;:D
 
Τα έχω δει σε φωτογραφίες αλλά δεν έχω ασχοληθεί με τον τυπικό διαχωρισμό τους, τώρα που προέκυψε, θα το κοιτάξω :)
IMG_7863.jpg
Αυτο πρέπει να είναι μετάλλαξη budgie γκριφον-κανις😎. Πανέμορφο. 😉
 
Τα θεωρώ πιο επιδεκτικά εκπαίδευσης :)

Δεν χορευουν απο μονα τους; Πρεπει να τα εκπαιδευσεις να χορευουν;😱
Εμενα τα μπατζακια τα κοινα που ειχα, και η κοκατιλινα τωρα, οποτε ακουγαν μουσικουλα που τους αρεσε εριχναν κι ενα χορο, απο μονα τους!
Αυτοδιδακτοι:D
 
Back
Top