Γενικά Ζούνε τα Κοκατίλ παραπάνω από 20 χρόνια;

Giannhs ep

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
38
Πόλη
Αθήνα
Ζούνε τα κοκατιλ παραπάνω από 20 χρόνια με προσεγμένα όλα;
 
Έχω διαβάσει ότι ζούνε περίπου 18 χρόνια, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Το πρώτο μου ζευγάρι είναι σήμερα 13 ετών ο αρσενικός και 12 το θηλυκό κα είναι και τα δύο υγιέστατα και ζωηρά.
 
Και παραπάνω Ζούν αν έχουν καλή φροντίδα και Διατροφή μου το πε ο κτηνίατρος εμένα και 30 μπορεί να φτάσουν με καλή διατροφή και φροντίδα...
 
Να ξέρεις ότι προσέχεις και αγαπάς δεν σε εγκαταλείπει ότι δεν φροντιζεις εκεί σε εγκαταλείπει γρήγορα εγω τους εχω στην πένα κάθε Μερα αλλαγμα κάθε μέρα νερό ψεκασμα μια φορά στις 15 μέρες και φροντίδα και ενασχόληση έστω και για δύο ώρες πάντα την ημέρα το μόνο που δεν τρώνε είναι φρούτα λαχανικά μόνο σπόρους και μαρούλι αν και όχι πάντα μαρούλι διότι υπάρχει κίνδυνος με τα φυτοφάρμακα που έχει!
 
Ζούνε τα κοκατιλ παραπάνω από 20 χρόνια με προσεγμένα όλα;

Nαι μπορούν να φτάσουν πάνω απο 20, έχω δει κοκατίλ απο γνωστούς μου στο FB 25 και 28 ετών.

Και 35 ένα κοκατιλάκι μιας γνωστής μου απο τους Καναδούς παπαγαλόφιλους, θα ανεβάσω φωτο του όταν βρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
το μόνο που δεν τρώνε είναι φρούτα λαχανικά μόνο σπόρους και μαρούλι
Αν θες να ζήσουν όμως ολα αυτα τα χρόνια θα πρέπει να τα μάθεις να τρώνε φρούτα και λαχανικά...ωμούς αλλα αποξηραμένους ξηρούς καρπούς... Να έχουν πηγή ασβεστίου... Να έρχονται σε επαφή με το φως του ήλιου και να πετάνε μέσα στο σπίτι ή σε μεγάλη κλούβα πτήσης.
Με λίγα λόγια όσο πιο κοντά έρχεσαι στη φύση τους και το τρόπο που ζούν στην άγρια ζωή...
Ισορροπημένη διατροφή-άσκηση και δραστήρια ζωή
 
ξηρούς καρπούς όπως φυστίκια;
Καρύδια, σουσάμι, αμύγδαλο, φιστίκι Βραζιλίας, κάσιους, φιστίκι Αιγίνης, φουντουκιά και φιστίκια μπορείς
Όλα ανάλατα και αποξηραμένα.
 
Back
Top